Fate Serisi İzleme Rehberi – I. Bölüm

Fate serileri (Fate/Stay Night, Fate/Zero, Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works) yayınlandığı zamanlardan beri ilgi çekmeyi başarmış, hayran kitlesini katlayarak yoluna devam eden ender serilerden bir tanesi. Fakat çok dallı oluşu, hikayesinin alternatif evrenlerinin oluşu, yapımcı şirketlerin değişmesi hatta hatta yazarların değişmesi ve tabi ki en önemli unsur olan bir uyarlaması oluşu sebebiyle sırası karıştırılan, nasıl izleneceği konusunda kafalarda soru işareti oluşturan bir seri olmuştur.

Yapımları hiç izlememiş birisi olarak ben de zamanında “Fate Serisini izlemek istiyorum ama hangi sırayla?” sorusunu kendime sormuştum. Şu anki kafamla düşününcede yanlış sırayla izlediğim sonucuna vardım. “Ben yaptım siz yapmayın” diyerek üç kısımdan oluşan bir Fate Serisi İzleme Rehberi oluşturmaya karar verdim, buyurun ilk bölüm;

KRONOLOJİK VE HİKAYESEL SIRALAMA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Bilinenin aksine Fate Serileri mangadan değil bir görsel roman dan ve hafif romandan uyarlamadır. Yani Fate/Stay Night animeleri, 2005 ve 2012 yılları arasında yayınlanmış 82 bölümlük manga da aslında Type Moon şirketinin Fate/Stay Night isimli görsel romanından uyarlanmıştır. Fakat serilerinin konularına geçmeden önce, Fate evrenleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Hatta yazı dizisinin birinci kısmını bu genel bilgiler oluşturuyor diyebilirim.

Fate1Yukarıda da bahsettiğim gibi Fate Anime Serileri aslında görsel roman uyarlaması ve bildiğiniz gibi görsel romanların çoğu alternatif evrenli oluyor. Yani farklı rotalar izleyerek sonucu değiştirebiliyorsunuz. Fate Serisi de öyle. Fate, Unlimited Blade Works ve Heaven’s Feel olarak üç alternatif hikayeden oluşan Fate/Stay Night görsel romanından iki anime serisi izledik şimdiye kadar; Fate/Stay Night (2006) ve Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works (2014). Bu seriler aynı evren içerisinde geçen alternatif sonlu hikayelerdir.

Serilerin izlenmesi ve sevilmesi üzerine yapımcıların üçüncü alternatif son olan Heaven’s Feel’i de anime film olarak çektiklerini biliyoruz. Şuradan yayınlanmış tanıtımını izleyebilirsiniz. Fate/Zero (2011) ise Fate/Stay Night evreni ile alakalı fakat farklı bir hafif romandır. Hikaye olarak Fate/Stay Night hikayeleri oluşmadan 10 yıl öncesini anlatır. Yani tek hikayesi vardır.

fate-fullŞimdi yayın sırasıyla Fate evreninden yayınlanmış film ve anime serilerine bakalım;

  • İlk yayınlanan anime serisi 2006 yılındaydı, Fate/Stay Night. Bu hikaye yukarıda ismini geçirdiğim görsel romandaki “Fate” rotasını anlatır. Daha çok Saber odaklıdır konu olarak.
  • 2010 yılında Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works filmi çekildi. Bu film için de kısaca, karakterler aynı ama Fate/Stay Night’den farklı bir sonu var diyebiliriz. Yani bu filmde de Unlimited Blade Works rotasını izlemiş olduk. Bu rotanın hikayesi ise Rin ve Shirou odaklıdır.
  • Fate/Zero ise 2011 yılında yayınlandı, kabaca Fate/Stay Night evrenindeki hikayelerin 10 yıl öncesini anlatıyor şeklinde tanımlayabiliriz. Farklı bir hafif romandır yani.
  • Son olarak 2014 yılında Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works (TV) yayınlandı. Bu yayınlanan serinin hikayesi 2010 yılında yayınlanan film ile aynıdır. Elbette daha detaylı izledik bu seride hikayeyi.
  • Fate/Stay Night evreninin üçüncü alternatif sonu olan Fate/Stay Night: Heaven’s Feel ise muhtemelen önümüzde yıl yayınlanacak bir film. Bu hikaye ise Fate/Stay Night evrenindeki üçüncü rota olan Heaven’s Feel’i anlatır. Sakura odaklıdır konusu.

fate2Şimdi de hikayedeki olaylara göre sıralayalım serilerimizi;

  • Fate/Zero (2011)
  • Fate/Stay Night (2006), Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works (film:2010, seri:2014), Fate/Stay Night: Heaven’s Feel (????)

Fate/Zero dışındaki seriler aynı karakterlerle kurgulanmış alternatif hilkayeler olduğu için bilmeniz gereken tek şey Fate/Zero’nun diğer serilerden 10 yıl öncesinde geçtiğidir.

Birinci bölümü bitirmeden Fate/kaleid liner Prisma☆Illya (2013) hakkında da bir şeyler söylemek istiyorum. Bu seri Fate/Stay Night’dan bazı karakterler üzerine kurgulanmış komedi, parody ve bolca fanservice ağırlıklı bir animedir. Hikaye olarak yukarıda bahsettiğim serilerin hikayeleriyle hiç bir alakası olmadı gibi yine alternatif bir dünyada geçmektedir konu. Size tavsiyem, serinin ciddiyetini bozan bu seriye hiç bulaşmamanız yönünde olacaktır.

Evet, birinci bölümü burada bitirelim, diğer bölümde serilerin hikayelerine değineceğim.

Fate Serisi İzleme Rehberi – II. Bölüm

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Jenny Doctor Who’ya geri mi dönüyor?

Sonraki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri