Fate Serisi İzleme Rehberi – III. Bölüm

Fate Serisi İzleme Rehberi – I. Bölüm                                                                           Fate Serisi İzleme Rehberi – II. Bölüm

Yazı dizimizin üçüncü ve son bölümünde, Fate serilerinin bence en başarılısı ve en farklı serisi olan Fate/Zero’dan bahsetmek istiyorum.

Fate/Zero Neden Diğer Serilerden Daha İyi?

Fate/Zero’da tıpkı Fate/Stay Night, Unlimited Blade Works ve Heaven’s Feel gibi bir görsel roman uyarlaması değil bir hafif roman uyarlaması. Fakat Fate/Zero’nun hafif romanını yazan ve animesinde senaryosuyla ilgilenen kişi Gen Urobuchi. Mahou Shoujo Madoka☆Magica, Phantom: Requiem for the Phantom, Suisei no Gargantia ve Psycho-Pass gibi efsane serilerin senaryo yazarı olan Gen Urobuchi, Fate/Zero’nun diğer Fate serilerinden farklı olmasının en büyük nedeni. Gen Urobuchi’yi bilen bilir ama bilmeyene kısaca özetmemem gerekirse, kendisi noir dünyalar yaratmakta muazzam derecede başarılı, plot twist yapmadan duramayan, izleyicini ters köşe yapmaya bayılan ve en önemlisi karakterleri harcamaktan kesinlikle kaçınmayan bir yazardır. Burada da durum hemen hemen aynı. Yani Fate/Zero’nun hikâyesi çok daha sağlam ilerliyor diğer Fate animelerine göre göre. Üstelik serinin başarısı sadece yazarından kaynaklanmıyor.

fatezero-3Fate/Zero, Fate/Stay Night ve Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works filminden sonra çekilmiş bir yapım. Fakat ilk görsel roman Fate/Stay Night’ın da yaratıcı ekibi olan Type-Moon, Fate/Zero için sadece senaryoda değil görsel anlamda da bir üst seviyeye atlamalarına yarayan bir hamle olarak, eski yapımcıları Studio Deen yerine çok daha iyi işleri olan ufotable ile çalışmaya karar vermiş. Yani çizimler ve arka planlar mükemmel. Müziklerinin başına sahnelerle bütünleşen notaları olan Yuki Kajiura gibi bir üstadı ve yanındaki yönetmen koltuğuna da Ei Aoki gibi başarılı bir ismi getirince Fate/Zero, diğer Fate serilerinden çok daha üst bir seviye olarak karşımıza çıkmış.

Fate/Zero’yu daha iyi yapan nedenlerden bir diğer ise hikayenin ayrıntılarını daha iyi anlıyor oluşumuzdur. Fate/Stay Night serilerindeki karakterlerin ailelerini görmemiz, Kutsal Kase’nin mantığını daha net anlamamız sayesinde Fate/Stay Night’da aklımızda kalan boşlukların büyük bir kısmı doluyor. Fate/Zero sayesinde Fate/Stay Night evrenindeki karakterlerin bağlantılarını yapabiliyoruz yani.

fateFate/Zero (2010)

Daha önce de bahsettiğim gibi Fate/Zero’da, Fate/Stay Night evreninde yaşananlardan 10 yıl öncesini izliyoruz. Önce Shirou Emiya’nın üvey babası Kiritsugu Emiya’yı görüyoruz. Yanında ise eşi ve aynı zamanda uzun zamandır Kutsal Kâse’nin taşıyıcıları Einzbern ailesinden olan Irisviel’i izliyoruz. Hemen ardından yine Fate/Stay Night serilerinde gördüğümüz Rin’in babası Tokiomi Thosaka’yı izliyor ve diğer seçilmiş efendileri tanımaya başlıyoruz. Daha ilk bölümden serinin savaş sahnelerinin yanı sıra efendilerin taktiksel stratejilerinin de çok önemli olduğunu izleyicisine anlatan Fate/Zero, hikâyesinin işlenişi açısından da diğer seriler ile farklı olduğunu söylüyor. Diğer Fate serilerindeki gibi sadece ana karakterlere odaklanmıyor Fate/Zero. Emiya ve ekibi asıl karakterlerimiz gibi görünse de serideki her efendi ve hizmetkarın hikayesini detaylı bir şekilde izliyoruz. Diğer serilerde alt metin bile olamayan “iyilik ve kötülük” üzerine söylediği sözleriyle yani felsefesiyle de bir adım önde olan Fate/Zero, finaliyle de bu felsefesini perçinleyerek tüm Fate serileri içinde her anlamda en kaliteli yapım olmayı başarıyor. Fakat işte tam da bu yüzden Fate serilerini izlemeyi zorlaştırıyor.

fatezero-1Fate Serileri Nasıl İzlenmeli?

Şöyle ki; Fate/Zero’da Fate/Stay Night izlerken aklımıza takılan bazı olayları ve sonuçlarını görüyoruz. Yani Fate/Stay Night’a zeminin nasıl hazırlandığını izlemiş oluyoruz. Fakat 10 yıl sonra neler olacağını bildiğimiz için Fate/Zero içinde geçen birçok karşılaşmanın sonucunu tahmin edebiliyor hatta genel finalinin aşağı-yukarı bize ne sunacağını anlayabiliyoruz. Öte yandan Fate/Zero’nun önce izlenmesi halinde ise karşılaşacağımız şey, Fate/Stay Night serilerinin tam bir fiyasko olması oluyor. Zira Fate/Zero yukarıda saydığım nedenler ile diğer Fate serilerinden bir değil birkaç adım önde. Seinen olması da cabası. Böyle bir seriden sonra Fate/Stay Night serilerinin shounan havası izleyiciyi tatmin etmeye yetmiyor, yetemiyor. En azından bende öyle oldu.

Peki nasıl izlemek1436276696 lazım bu serileri? Size önerim; her ne kadar Fate/Zero hikayesel olarak ilk olsa da serileri izlemeye Fate/Stay Night ya da Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works’den başlamanız yönünde olacaktır. Daha sonra Fate/Zero’yu izleyin. Zira Fate/Zero’nun önce izlenmesi halinde diğer Fate Serileri sizi tatmin etmeye yetmeyecektir. Üstelik Fate/Stay Night’dan sonra izlenen Fate/Zero hikayeyi mükemmel bir şekilde tamamlayacağı için seriyi izlemek daha da keyifli olacaktır. Diğer yandan Fate/Stay Night serilerini önce izlemenin olumsuz sonucu olarak Fate/Zero evreninde geçen hikâyenin sonuçlarını kestirebiliyor olsanız da Gen Urobuchi’nin mükemmel yazarlığı sağ olsun seriden alınan zevk hiç düşüş yaşamıyor.

Diğer bir izleme seçeneği; hikayesel sırayla gidip önce Fate/Zero’yu izlemek olabilir elbette. Ardından izleyeceğiniz Fate/Stay Night ya da Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works serilerinin Fate/Zero gibi olamayacağı bilinciyle izleyip beklentinizi düşürdüğünüz taktirde yeterli doyum sağlanacaktır bünyenizde. Fakat bu bilinç çok önemli. Fate/Stay Night veya Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works serilerinden hangisini izlemeliyim derseniz, tavsiyem Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works serisinden yana olacaktır. Zira bu seri gözlere Fate/Stay Night’dan daha iyi hitap ediyor. Ama müzikal anlamda Fate/Stay Night’ın daha başarılı olduğunu belirtmeliyim. Diğer yandan Fa1436278583te evrenini tam anlamıyla kavramak istiyorsanız Fate/Stay Night’ı da izlemenizi öneririm elbette. Sonuçta Fate/Stay Night ve Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works serileri alternatif hikâyeler. Her iki seride hikâyesel anlamda gereken heycanı yaratacaktır izlerken. Fate/Stay Night: Heaven’s Feel daha yayınlanmadığı için, bu film her türlü sona kalıyor izleme listesinde.

Evet, böylece Fate Serisi İzleme rehberini bitirmiş oluyoruz. Her ne kadar bazı olumsuz yönleri olsa da Fate evreni kesinlikle izlenmeyi hak eden bir evren. O zaman şimdiden iyi seyirler.

Bonus: Fate serilerini hakkında bilgi ararken karşınıza Fate/Prototype isminde yaklaşık 10-12 dakikalık bir video çıkmış olabilir. Bu video Fate/Stay Night görsel romanlarının yaratıcısının ilk taslağı aslında. Daha çok tanıtım videosu gibi duran Fate/Prototype izleyiciye eğer sonradan yapılan değişiklikler olmasaydı Fate/Stay Night hikayesinin nasıl olacağına dair ip uçları veriyor. Açıkçası ben bu orjinal hikayenin tamamını izlemek isterdim. Karakterlerdeki değişiklikler ve daha karanlık bir atmosfer şimdiki Fate/Stay Night’dan daha başarılı sonuçlar doğurabilirdi. İlerleyen zamanlarda Fate/Prototype’in tamamını görür müyüz bilinmez ama şimdilik bu videoyla yetinmek zorundayız.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Lucifer’ın Dönüşü | Supernatural Ara Sezon Finali | 11. Sezon 9. Bölüm

Sonraki Yazı

Walter’ın Laboratuvarı | Fringe