Boston’da Geçen En İyi 8 Dizi

Amerikalılar belirli bölgede dizi çekmeyi çok seviyor. Türkiye için en çok dizi çekilen il İstanbul dersek, Amerika için bu yer New York diyebiliriz. Zaten şurada da New York’da çekilen en başarılı dizileri sıralamıştık. Fakat kısa bir araştırma yaptığımda Boston’un da dizi çekmek için sık sık tercih edilen yerlerden birisi olduğunu fark ettim. Aşağıdaki liste hikayesi genel olarak Boston’da geçen ve Boston’da çekimleri yapılan en iyi sekiz diziyi sıralıyor;

cheers8 – Cheers

1982 – 1993 yılları arasında 11 sezon olarak yayınlanmış ve 271 bölüm sürmüş bir sit-com olan dizinin baş rollerinde Ted Danson‘ı görüyoruz. Boston’da bir Cheers isimli barda çalışanların ve barın müdavimlerinin hayatlarına odaklanan dizi Woody Harrelson ve Kirstie Alley gibi isimleri de kadrosunda barındırıyor. Dizi o kadar çok sevildi ki, bittikten sonra Frasier (1993–2004) isimli spinn-off’u bile yayınlandı. Dizi karakterlerinden Ernie Pantusso’ın eski bir Boston Red Sox koçu olması hem Boston ile hem de Amerikan Futbolu ile ilgili çok şey görmemize neden oluyor. Cheers barının gerçekten Boston’da olması, karakterlerin hayatlarındaki komediyi izlememiz ise insanda gerçekten Boston’a gidip o barda (ki gerçek ismi Bull & Finch olan gerçek bir barda çekilmektedir dizi) bira içme isteği uyandırıyor.

Ally Mcbeal7 – Ally Mcbeal

Baş rollerinde Calista FlockhartGreg Germann ve Jane Krakowski gibi isimlerin olduğu, kadrosunda ise Portia de Rossi ve Lucy Liu isimlerin yanı sıra James MarsdenJon Bon Jovi ve Robert Downey Jr. gibi isimleri de gördüğümüz bir avukatlık dizisi Ally Mcbeal. 1997 – 2002 yılları arasında yayınlanan dizi toplamda 5 sezon ve 112 bölümden oluşuyor. Diziye ismini veren Ally Mcbeal karakterinin Boston’da yaşamasıyle birlikte Boston merkezli çekilen bölümlerin konusu, bildiğimiz avukatlık dizileri gibi değil aslında. Daha çok komedi ve karakterlerimizin özel hayatlarını anlatıyor. Ally Mcbeal özel bölümleriyle de dikkat çeken bir yapım. Yılbaşı bölümleri oldukça eğlenceli olmakla birlikte birazdan değineceğim bir başka Boston dizisi olan The Practice ile ortak çekilen bölümleri var ki oldukça eğlenceli sonuçlar çıkmış ortaya. Ayrıca Boston manzaları da oldukça dikkate değer. Böylece Ally Mcbeal Boston’u her anlamda başarıyla kullanmış dizilerimizden birisi oluyor listemizde.

Two Guys, a Girl And a Pizza Place6 – Two Guys, a Girl And a Pizza Place

1998-2001 yıllarında yayınlanmış başka bir sit-com olan Two Guys, a Girl And a Pizza Place, Boston’da biri mimarlık (Pete) diğeri de tıp okuyan (Berg) iki erkek arkadaşın Sharon isimli bir kızla tanışmaları üzerine oluşan arkadaşlıklarına odaklanıyor. Dizi aynı zamanda pizzacı merkezli bir buluşma mekanını da mesken tutuyor. Arkadaşlık, aşk ve özellikle insan ilişkileri üzerine trajıkomik bir dizi olan Two Guys, a Girl And a Pizza Place, Ryan Reynolds‘ı da sektöre kazandırmış bir dizi aslında. Dizinin diğer başrollerinde ise Traylor Howard ve Richard Ruccolo var. Dış mekan çekimlerinde Boston’un çeşitli yerlerini gördüğümüz dizi, listemizde olmayı hak eden bir yapım.

The Practice5 – The Practice

Sekiz sezon süren The Practice, 1997’de başlayıp 2004’de final yapmış bir dizi. Dram, gizem ve suç türlerinde olan dizimiz, Boston’da savunma avukatlığı yapan Bobby Donnell’in kurduğu hukuk firmasının aldığı davalarına odaklanıyor diyebiliriz. Tabii arka planda yürüyen karakterlerimizin hayatları da var. Dylan McDermottCamryn ManheimSteve Harris gibi başrol oyuncuları olan dizinin bir bölümünde Ally Mcbeal ile ortak çekildiğinden yukarıda bahsetmiştim. Yine yukarıda bahsettiğim Ally Mcbeal gibi ve birazdan bahsedeceğim Boston Legal gibi The Practice’nin de yaratıcısı David E. Kelley. Yani David E. Kelley için Boston ve hukuk aşığı desek abartmış olmayız sanırım. Konuya dönersem; Boston hukuk binalarında koşuşturan karakterlerimizle birlikte bizler de, hem hukuğun gri bölgelerinde hem de Boston’un sokaklarında sık sık yolculuğa çıkıyoruz.

Boston Legal24 – Boston Legal

The Practice’in 2004’de bitmesiyle başlayan Boston Legal, 2008 yılında bitmiş ve beş sezon sürmüş bir spin-off. The Practice’e son sezon katılan Alan Shore karakteri üzerinden devam ediyor dizimiz. The Practice’in ciddiyetinden ziyade daha çok komedi öğeler taşıyan Boston Legal “biraz farklı bir hukuk dizisi” sıfatını rahatlıkla taşıyan bir yapım. İsminden de anlaşılacağı gibi Boston’da geçen bir hukuk bürosundaki karakterlere ve davalarına odaklanan dizi James Spader, William Shatner, Candice Bergen gibi oyunculardan oluşan bir kadroya sahip. Betty White, Monica Potter ve Michael J. Fox gibi isimleri de konuk oyuncu olarak bünyesinde barındırmıştır aynı zamanda.

Rizzoli & Isles3 – Rizzoli & Isles

Tess Gerritsen’ın Cerrah ile başlayan (hala devam eden) ve genel olarak “Rizzoli and Isles” serisi ismiyle anılan kitaplarını referans alan dizi, Boston Polis Karakolunda görevli olan Dedektif Jane Rizzoli ve adli tabip Dr. Maura Isles’ın Boston merkezli cinayet vakalarını çözmelerine odaklanıyor. 2010 yılında başlayan dizi, yedinci sezonuyla bu yıl ekranlara veda edeceğini duyurdu. Angie Harmon ve Sasha Alexander‘ı başrollerde gördüğümüz dizi John Doman, Billy Burke ve Sharon Lawrence gibi konuk oyuncularıyla da dikkat çekmişti. Dram ve suç türünde olan dizimiz aslında komedi öğeleri de taşıyor. Boston merkezli vakalarla ilgilenen Dedektif Jane’in en büyük desteği, iş arkadaşı ve aynı zamanda en yakın arkadaşı olan Dr. Isles oluyor. Hikaye Boston’da geçince, konumuz da “dedektiflik” olunca, bol bol Boston sokaklarında katil kovalıyoruz doğal olarak. Eh bu da Rizzoli & Isles’ı Boston’u başarıyla kullanan diziler listemizde üst sıralara taşıyor

Leverage2 – Leverage

Modern zamanın Robin Hood’u olan Leverage, hukuksal yollardan haklılığını kanıtlayamamış insanlara yardım eden bir grup dolandırıcıyı anlatıyor diyebiliriz. Tabii dolandırdıkları kötü adamlar oluyor ve bunu kötü adamlarımızın ruhu bile duymadan yapıyorlar. Timothy Hutton, Gina Bellman, Christian Kane, Beth Riesgraf ve Aldis Hodge gibi oyuncuları bünyesinde barındıran dizi ilk sezonunda Los Angelas merkezli olsa da ikinci sezondan itibaren, beşinci yani son sezonuna kadar Boston merkezli olarak işleniyor hikaye. 2008 – 2012 yılları arasında yayınlanan dizi Rizzoli & Isles serisi gibi bir TNT yapımı.

fringe1 – Fringe

2008 – 2013 yılları arasında beş sezon olarak yayınlanan Fringe, J. J. Abrams’ın aksiyon, bilim kurgu ve drama temalı dizisi. (Şurada uzun zaman sonra tekrar hatırlayarak yad ettiğimiz bir yazımız var) Başrollerinde Anna TorvJoshua Jackson ve John Noble gibi isimleri gördüğümüz dizi Walter Bishop’ın laboratuarının Boston’daki Horward Üniversitesi’nin bodrumunda olması itibariyle Boston merkezli sınıfına giren en başarılı yapım diyebiliriz. FBI’ın sınır bilimi olaylarıyla ilgilenen ajanı Olivia Dunham ve sivil danışman sıfatıyla FBI’da olan Peter Bishop, ülkenin çeşitli yerlerine olayları araştırmaya gitse de birçok hikaye Boston’da geçiyor. İkinci sezonla birlikte alternatif evrenlerin de hikayeye dahil olmasıyla alternatif evrendeki Boston’u bile görüyoruz. Beşinci sezonunda 2036 yılında dahi zaman zaman Boston sokaklarında dolaşıyoruz. Yani karşımızda normal, alternatif ve distopik olmak üzere üç farklı Boston buluyoruz. İşte bu yüzden de Fringe listemizin en iyisi oluveriyor.

bostonEvet listemiz böyle. Aslında Sleepy Hollow, Salem, Dawson’s Creek gibi diziler de Boston ile organik bağı olan diziler. Ama yukarıdaki listedeki kadar değil. Yine de not olarak düşelim bu dizilerimizi de…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Sizlerin Oylarıyla En İyi Dizileri Seçiyoruz | Anket

Sonraki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri