Çünkü Düşmek İnsanı Öldürmez | Sherlock Özel Bölüm

Çakılmak öldürür!

3. sezonu 2014’te yayınlanan Sherlock sadece 1 bölümlüğüne olsa da döndü. 1 Ocak’ta yayınlanan Abominable Bride, tanıtımları gelmeye başladığı andan itibaren merak konusu oldu. Şayet gelen tüm tanıtımlarda, olaylar 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçiyordu. Peki bu nasıl olabilirdi?

*Bölümün adını Türkçeye çevirmek gerekirse; Abominable’ı tam olarak karşılayan kelime var mı bilmiyorum. Daha çok görüldüğü anda sizi çok kötü etkileyen, tiksindiren anlamı var. Basit bir çeviriyle “Tiksinç Gelin” denilebilir, ama tam olarak anlamı karşılamıyor.

Senaryosu Mycroft rolündeki Mark Gatiss ve Steven Moffat tarafından yazılan yapım gerçekten çok iyi kurgulanmış. Bölümün ana konusu Ricoletti olayı olarak gösterilmeye çalışılsa da Sherlock’un kendi içinde yarattığı Moriarty ile savaşı ve 19. yüzyıldaki kadın’ın varlığına büyük bir vurgu yapılmış.

Uzun zamandır hem Twitter’da, hem de sitemizde yeni bölümün geri sayımını yapmaktaydık ve sonunda kavuştuk. Oh Sherlock ne kadar da özletmişsin kendini. Bu özel bölüm gerçekten eşsiz bir tat bıraktı hepimizde. 45 dakikalık bayağı dizilere alışmış olan bünyemize resmen yumruk gibi geldi. Hem heyecanlandırdı, hem güldürdü, hem de gerdi. Bölüm o kadar karmaşıktı ki pek çok kişi konudan koptu. Dolayısıyla bölümün tadını tam olarak alamadılar, muhteşemliğini göremediler. Hadi hep beraber bölümü bir daha inceleyelim, böylece kimsenin aklında soru işareti kalmasın.

Dizi geçmiş sezonlardan önemli sahnelerin gösterilmesiyle başladı ve Viktorya Dönemi İngiltere’sine ulaştı. Yapımın 1. sezon 1. bölümünde yaşanan Sherlock ve Watson’ın tanışmasını bir de bu dönemin gözünden gördük.

anigif_enhanced-29929-1451696430-3

Olayımız Müfettiş Lestrade’ın 221B’ye yaptığı ziyaret ile başlıyor. Bir hayli ürkmüş olan Lestrade, önceki gün tüm sokağa ateş ettikten sonra intihar eden Emelia Ricoletti (Natasha O’Keeffe)’in hikayesini anlatmaya başlar. Ölümünden ve bedeni morga götürüldükten saatler sonra kocasının karşısına çıkan Ricoletti, çevredekilerin gözü önünde onu öldürür ve bir anda yok olur. Peki ölü bir kadın bunu nasıl yapabilmiştir?

Olaydaki gizemin kokusunu alan ikilimiz duruma her zamanki tavırlarıyla yaklaşır ve cesedi görmek için morga gider. Ki burada önceden tanıdığımız Molly Hooper (Louise Brealey) ve Anderson (Jonathan Aris)’ın Viktorya Dönemi’ndeki halleriyle karşılaşıyoruz. İtiraf etmeliyim morgda benim de aklıma gelen ilk şey ikizler’di. İsmi lazım değil bir ilizyon filminin üstümde bıraktığı etkiden olsa gerek. Ama tabi ki de cevap ikizler değildi. Sherlock bunu açıkça belirtti. Sonuç olarak olay çözümsüz kaldı.

Aradan çok bir zaman geçmeden “Gelin”in ismi tekrar zikredilecektir..

Sherlock’un ağabeyini ziyaretiyle başlayan süreçte Lady Carmichael (Catherine McCormack) kocasının yaşadığı gizemi çözmesi için ikilimizden yardım ister. Yardım teklifini kabul eden ikilimiz Sir Eustace Carmichael (Tim McInnerny)’ı korumaya çalışır ama başarısız olurlar. Sir Carmichael’in cesedini ise Sherlock bulur, bu esnada gelini bulmak için oradan ayrılır. Sonrasında geri döndüğünde ise harçere bağlı notu bulur; Miss Me.

Moriarty yeniden sahne almıştır.

Dairesinde kendi içinde yarattığı canavarla konuşan Sherlock ilk defa gerçek dünyanın etkilerini burada yaşamaya başlar. Eminim Sherlock ve Moriarty’nin 221B’deki konuşmaları esnasında oluşan sarsıntıları farketmişsinizdir. Peki bunun sebebi?

anigif_enhanced-28467-1451697927-2

Bunun sebebi Sherlock’un içinde bulunduğu uçağın yere inmesiydi. Zihin sarayından çıkmaya zorlanan Sherlock, burada Mycroft, Jonn ve Mary ile küçük bir konuşma yaşıyor. Hikayenin bu kısmından sonrasını belirli parçalara bölüp işleyeceğim.

Günümüz ve Viktorya Dönemi Arasındaki Geçişler

Bu bölüm aslında 3. sezon’un finalinde Sherlock’un sürgüne gitmek için uçağa binmesiyle başlıyor. Hali hazırda uçağa binmeden uyuşturucu alan kahramanımız sürgündeki 4. dakikasında abisi Mycroft’tan telefon alır, Moriarty geri dönmüştür.

didyoumissme

Haberi alan Sherlock, onun nasıl ve niçin geri döndüğünü anlamak için John’un blogundaki tanışma hikayelerini okuyarak zihin sarayına giriyor ve orada ölümden geri dönen bir başkasını hatırlıyor; Emelia Ricoletti. Bu da bizi olayın yaşandığı zaman olan Viktorya Dönemi’ne götürüyor. John’un blogunda okuduğu tanışma hikayelerini bu zamana uyarlayan Sherlock, Ricoletti davası üstünde çalışmaya başlıyor. Zira bu iki dava arasındaki paralelliği görüyor ve sonuca buradan ulaşmaya çalışıyor. Buradan sonraki kısım tamamen Sherlock’un kafasındaki kurgu denilebilir. Daha net anlaşılması için şöyle bir şey yaptım.

Untitled-1

Sherlock’un zihin sarayına aşinayız ama bu kadar derine olunca insanın kafasının karışması normal. Zihin sarayının daha derinlerine inmesini, şekilde “Zihin Sarayı*2” şeklinde gösterdim ama Inception mantığıyla rüya içinde rüya şeklinde de yorumlanabilir. Umarım bu kısım net anlaşılmıştır.

Her Yerden Beliren Moriarty

İkinci sezonda yakından tanıma fırsatına sahip olduğumuz Moriarty, Barts’ın çatısında kurduğu oyunu tamamlamak için kendini öldürmüştü. Peki hemen her yerden nasıl fırladı?

Untitled-11

*Reichenbach Şelalesi Sherlock ve Moriarty’nin birlikte düştükleri şelale. Filmi izleyenler bilir, Sherlock şelaleden canlı çıkmış ama Moriarty’nin cesedi asla bulunamamıştır.

Sherlock’un kendi içinde yarattığı hayalet/şeytan/canavar olan Moriarty, bölümde hemen her yerde karşımıza çıkmaya devam etti. Bölümün sonlarına doğru Reichenbach Şelalesi’nde içindeki canavarla yüzleşen Sherlock, neredeyse kaybedip Moriarty’nin deyimiyle “Kendi zihin sarayına gömülen ilk insan olacaktı.” Burada belirtmek istediğim bir şey daha var. Şöyle ki yine Moriarty’den alıntılıyorum;

Kendini çok büyük ve güçlü görüyorsun ama benimleyken değil. Ben senin zayıflığınım. Seni dibe çeken şeyim. Ne zaman tökezlesen, ne zaman başarısız olsan, ne zaman zayıf hissetsen ben oradayım.

Bu da bizi Sir Eustace Carmichael’ın cesedine bırakılan nota getiriyor. Sherlock’un korumaya söz verdiği ama başarısız olduğu anda, Moriarty tarafından oraya bırakılan not tam olarak yukarıdaki alıntıyı kanıtlıyor. Ne zaman ki Sherlock başarısız oluyor, Moriarty hemen orada.

mi

Tanıdık Yüzler, Tanıdık Sözler

Konu Sherlock’un zihin sarayı olduğu için Viktorya Dönemi’nde yaptığı geziye tanıdığı insanları yerleştirmesi gayet doğal. Ayrıca burası Sherlock’un tam merkezi olduğu için insanlar için yaptığı değerlendirmeyi daha net görebiliyoruz. Örneğin;

  • Watson ile beraber Mycroft’un yanına giderken onun kendinden daha zeki olduğunu biliyor.
  • Konu Mary olunca her şeyi yapabileceğini söylüyor.
  • Irene Adler için “Zorlu bir rakip, harika bir serüven” yakıştırmasını yapıyor.

Yine dizide Molly Hooper, Anderson, Janine gibi daha önceden karşımıza çıkan isimleri de görüyoruz. Tanıdık yüzlerin yanında çok yakından tanıdığımız sözler de var dizide. Umarım bunları tek fark eden ben değilimdir. Örneğin Irene Adler bölümünde kasanın açılmasıyla Sherlock’un Adler’e söylediği “Would you mind”-“Not at all” kalıbı burada Moriarty’i aşağıya atmadan önce kullanılıyor.

as

Bir diğer tanıdık replik ise 1. sezonun finalinde Sherlock ve Moriarty arasında geçen “Everything I have to say has already crossed your mind.” “Then possibly my answer has crossed yours.” replikleri. Aynı replikler bu bölümde Moriarty’nin 221b’ye geldiği esnada tekrar kullanılıyor.

res

Ve de bu şekilde daha pek çok örnek var. Daha belirtmek istediğim çok nokta olsa da yazı daha da uzamasın diye bitiriyorum. İlerleyen günlerde bu bölüm için de bir “20 soruda” testi hazırlayabilirim. Yazının uzunluğu için kusura bakmayın. Buyurun size patates.

CXsTN_0UAAEdpZD

Samet Ganal

Önceki Yazı

Pazar Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Sherlock Özel Bölüm Fotoğraflarının Hepsi Burada!