Yabancı Dizilerin 1001 Suratları

“ ‘Karakterin içindeydim’ ve ‘o karaktere dönüşmüştüm’ ve benzeri şeyler diyen ikiyüzlü oyunculara acıyorum. Bu iğrenç bir şey. Sadece üst düzey bir kendi kendini tatmin.”

Johnny Deep

“Herhangi bir oyuncu, size canlandırdığı kişiye dönüştüğünü söylediğinde, eğer kendisine şizofren teşhisi konmadıysa, sizi açıkca aldatıyordur.”

– Gary Oldman

“Zamanında işe git, rolünü ezberle ve dekora çarpma.”

-Spencer Tracy

“Hayatta kalmak için Kentucky’de tütün kestim. Bu zor bir işti. Kapı kapı sigorta sattım. Bu da zor bir işti. Oyunculuk ise zor bir iş değil. Böyle bir masada oturacak kadar şanslıysanız hayatınız boyunca şanslı olmuşsunuzdur. Başarıyı bir yerde bir şekilde yakalarsınız.”

– George Clonney

Oyunculuk hakkında internette ufak bir gezinti yaptım. Doğrusu birçok ünlü aktör ve aktristin işlerine dair yaptıkları eleştirilerle karşılaşınca oldukça şaşırdım. Bu aktör ve aktrislerin çoğu oyunculuğun aslında basit bir iş olduğunu, abartılmaması gerektiğini ve herkesin bu işi kolaylıkla yapabileceğini söylüyordu.

Bana göre bu eleştiriler gayet haksız. Görüşümü bir örnekle açıklıyayım; lise yıllarımda derslerinde başarılı bir arkadaşım vardı. Ama bir türlü kompozisyon yazamıyordu. Diğer derslerde onun kadar başarılı olamayan arkadaşlar rahatlıkla kompozisyon yazabiliyorlardı. Yani demem o ki ağır iş gerektirmiyor gibi görünen oyunculuk, senaristlik ya da yazarlık gibi meslekler yetenekle ilgilidir, ciddi emek ister ve öz eleştiri de olsa saygıyı kesinlikle hak eder.

Peki nereden çıktı bu oyunculukla ilgili fikirler diyeceksiniz. Geçenlerde bir komedi dizisi izliyordum ve yüzüne gayet aşina olduğum bir aktörle karşılaşınca, aklıma sık sık farklı dizilerde gördüğümüz oyuncular geldi. Oyuncuların girdikleri rollerin ve oynadıkları dizilerin çeşitliliğini görünce başta sizlerle paylaştığım eleştiriler bana daha bir yersiz gelmeye başladı. Şunu da belirteyim sizlere aktaracağım oyuncular dizilerin neredeyse tamamında yardımcı rollerde yer almışlar. İşte benim dizilerde en çok karşılaştığım oyuncular ve oynadıkları diziler;

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Cuma Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm