Better Call Saul 2. Sezon 1. Bölüm İnceleme | “Switch”

Better Call Saul yeni sezonunu heyecanla beklediğim birkaç diziden biriydi. İkinci sezonu Switch isimli bölümle 15 Şubat’ta izleyicinin karşısına çıktı. İlk sezon finalinden sonra bizleri çok daha hareketli maceraların beklediğini düşünenler için Switch biraz hayal kırıklığı yaşatsa da Jimmy McGill‘in Saul Goodman‘a dönüşümü yolunda önemli bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

1

Better Call Saul ikinci sezonuna tıpkı ilk sezonda olduğu gibi Breaking Bad sonrası Saul Goodman’ın yaşamından siyah beyaz görüntülerle başladı. Kimileri bu sahnelerin Breaking Bad efsanesinin etkisini devam ettirmek için sunulduğunu söylese de ben Breaking Bad hayranlarının bundan şikayetçi olduklarını düşünmüyorum.

Saul, Breaking Bad’deki geri dönüşü olmayan planını uygulayıp, Nebraska’da kendine yeni bir hayat kurmuştu. Alışveriş merkezinde bulunan Cinnabon isimli bir kafede çalışıyordu. Pek mutlu olduğu söylenemezdi fakat yaşamını sürdürüyordu işte. İkinci sezonun ilk bölümü sıradan bir günün bitimiyle Cinnabon’da neler yaşandığını gösteren sahnelerler başladı. Temizlik yapılması, sandalyelerin düzenlenmesi, televizyonların kapanması… Kısacası normal bir günün bitimi anlatılıyordu. Saul, dükkanı kapatıp diğer çalışanlara iyi akşamlar dedikten sonra çöpleri atmak için konteynerların olduğu bir depoya yöneldi. Deponun kapısını kapanmaması için bir parça ile sıkıştırdı fakat çöpleri atarken kapı birden kapanınca adamımız içeride kitli kaldı. Bunun üzerine ufak bir sinir krizi geçirdikten sonra acil çıkış kapısına yöneldi. Her insanın yapacağı şey kapıyı açıp depodan rahatlıkla çıkmaktı. Fakat Saul çıkamazdı çünkü kapının üstündeki not sanki onun gibi kaçak yaşayanlar için bir uyarıydı. “Sadece Acil Çıkış! Bu kapıdan çıkarsanız alarm çalar ve polise haber verilir.” 

vlcsnap-error874

Acil çıkışı kullanamayıp depoda kitli kalınca, bulduğu bir sepetin üstüne çöküp oturdu. Belki de o an tüm geçmişini, özellikle son yıllarda yaşadıklarını düşündü. Yaşadıkları inanılmaz olaylardı ve bunlar mutlaka tarihe not düşülmeliydi. Ama yaşadıklarını hiç kimseye anlatamazdı. Ne bir kitap yazabilirdi ne bir röportaj verebilirdi. Belki de yapabileceği bir şey vardı. Saul Goodman olarak varlığını, kilitli kaldığı odanın duvarlarına yerden aldığı bir çiviyle not düşüyordu. Ama düştüğü o belli belirsiz not bile sansürlüydü “SG. buradaydı”

vlcsnap-error918

Hatırlarsanız Jimmy’nin geçtiğimiz sezon finalinin son sahnelerinde, 1.6 milyon doları geri vermekle ilgili Mike’a sorduğu bazı sorular vardı. Eminim herkes Jimmy’nin yüzüğüne dokunduğu an bir aydınlanma yaşadığını, Davis ve Main yöneticileri ile görüşmek için içeriye gitmediğini ve geri döndüğünü sandı. Ama bu bölümde gördük ki Jimmy o görüşmeye gitmiş. Ve onun aydınlanma yaşamasına ve Davis ve Main’e katılmaktan vazgeçmesine neden olan Kim’i bir daha göremeyecek olmasıymış. Jimmy’nin bu duygusal ve profesyonel olmayan davranışı Saul Goodman haline gelene kadar daha çok yolunun olduğunun habercisiydi.

vlcsnap-error144

Yazının devamı için aşağıdan 2’ye tıklayın

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Pazartesi Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

2016 Kış Sezonunda İzlemeniz Gereken 5 Anime