Better Call Saul 2. Sezon 1. Bölüm İnceleme | “Switch”

Mike Ehrmantraut suçlu hayatını yakından tanıyan, onlarla nasıl konuşulacağını, nasıl pazarlık yapılacağını gayet iyi bilen, belki eski ama çok akıllı biri. İlk sezondan hatırlayacağınız gibi sinsi Nacho’yla kanunsuz iş yapan Daniel gibi saf birinin sigortası görevini görüyordu. Bu yüzden saf Daniel, Mike’a aslında gereksiz olduğunu, Nacho’yla görüşmek için ona ihtiyacı olmadığını söyleyince Daniel’e herkesin acıdığını düşünüyorum.

vlcsnap-error492

Peki Daniel daha salak olabilir miydi? Evet. Daniel Nacho’yla iş yaptığı için yakınlaşmanın daha faydalı olacağını düşünmüş olsa gerek ki görüşme esnasında Nacho’ya arabasına yakından bakması için ısrar etti. Peki bu dostane yakınlaşma neyle sonuçlandı dersiniz? Nacho’nun Daniel’ın adresini ruhsattan almasıyla.

vlcsnap-error743

Üzüldüğümüz, acıdığımız Daniel daha da fazla salak olabilmesi mümkün müydü? Maalesef evet. Daniel mallıkta nirvanaya ulaşarak eminim herkesi şaşırtmıştır. Adresi kapan Nacho, Daniel’in evine bir ziyaret düzenlemişti ve tahminimce evde saklı bulunan yüksek meblağlı ilaçları ya da Daniel’ın parasını çalmıştı. Ne olduğunu ilerleyen bölümlerde anlayacağız. Salaklık bakımından seviye atlayan Daniel hırsızı yakalatmak için polisleri çağırmıştı. Tabi ki polisler Daniel safının başka bir şeyler sakladığını anladı. Bakalım bu işin sonu Nacho’ya ve Mike’a dokunacak mı?

Davis ve Main’in birlikte çalışma teklifini reddeden Jimmy, avukatlıktan kopmanın eşiğindeydi. Sevdiğin insanı bir daha göremeyeceksen başarılı olduğun işi yapmanın ne faydası vardı ki? Jimmy havuzda keyif çatarken Kim’in onu konuşmaya çağırıp, neden hayatının iş fırsatını teptiğini sormasına siz de benim kadar sinirlendiniz mi? Her ne kadar Jimmy orta yaş aydınlanması dese de bana göre asıl sebep ona olan aşkıydı.

Better Call Saul

Kim, Jimmy’e avukatlık kariyerinde sıçrama yapabileceğini düşündüğü Davis & Main’in teklifini kabul etmesi için baskı yaparken, Jimmy’de ona mutlu olmak istediği şekilde hayatını yaşamak istediğini anlamaya çalışıyordu. Baktı olmayacak ona uygulamalı olarak göstermeye karar verdi. Kim’i kolundan tuttuğu gibi, sesli konuşan bir borsacının yanında soluğu aldı. Çok yaratıcı ve pratik bir üçkağıtla kabarık hesabı borsacıya ödetti. Daha da ilginci Kim bu üçkağıtı yadırgamadan Jimmy’e yardımcı oldu. Eğer Jimmy’nin Kim’e olan sevgisinde o günden önce en ufak bir şüphesi vardıysa da artık olmadığına emindim.

Bob Odenkirk as Jimmy McGill and Rhea Seehorn as Kim Wexler - Better Call Saul _ Season 2, Episode 1 - Photo Credit: Ursula Coyote/Sony Pictures Television/AMC

Aşkından emin olmasına olmuştu fakat avukatlıktan da giderek uzaklaşıyordu. Hatta yeni bir üçkağıt için hedefini çoktan belirlemişti ve Kim’i kendisine katılması için sesli mesajlarıyla ikna etmeye çalışıyordu. Fakat Kim mesajlarına dönmüyordu. Bunun üzerine istemeyerek de olsa Davis & Main’i aradı. Üçkağıtçılık kariyeri sevdiği kadının ısrarı sonucu şimdilik sona eriyordu.

Davis & Main’den içeri girdiği andan itibaren Jimmy’nin gördüğü ilgi karşısında ne kadar çok şaşırdığı yüzünden okunuyordu. Odasına yerleştikten sonra kendisine arzu ettiği bir şey olup olmadığı sorulduğunda masasını değiştirmek istediğini, cocobolo masası kullanmak istediğini söyledi. Hatırlarsanız birinci sezonun yedinci bölümü ‘Bingo’da Jimmy hayallerinden bahsederken cocobolo masası düşündüğünü söylemişti.

vlcsnap-error776

Yeni odasını incelerken gözü karşısındaki duvarda bulunan düğmenin üstüne yapıştırılmış nota takıldı. Notta “Her zaman açık bırakın, kapatmayın” yazıyordu. Ve Jimmy kurallara karşı olan kişiliğini bir kez daha konuşturup düğmeyi kapadı. Herhangi bir değişiklik olmadığını görünce tekrar açıp olay yerinden ayrıldı. Bakalım bu düğme olayı Jimmy’nin başına bir şeyler açacak mı? Dizinin senaristleri Vince Gilligan ve Peter Gould olunca bir şeyler beklememek gerçekten imkansız oluyor.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Pazartesi Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

2016 Kış Sezonunda İzlemeniz Gereken 5 Anime