İlk Bölümü İzledim – YorumluYorum | The Night Manager

BBC’nin altı bölüm olarak planlanan mini dizisi The Night Manager 21 Şubat 2016 günü başladı ve altı hafta boyunca pazarları yayımlanacak. John le Carré’in aynı isimli romanından uyarlanan yapımın başrollerini Tom Hiddleston ve Hugh Laurie paylaşıyor. İngiliz-Amerikan ortak yapımı olan ve vatansever bir otel çalışanının “dünyanın en kötü adamı”nın yanında casusluğa soyunmasını konu alan dizi nisan ayında da AMC’de yayımlanacak.

160218_PV_The Night Manager_S1_0_ 2016 AMC

Kimler Oynuyor?

Dizinin en büyük artısı ve duyurulduğundan beri büyük heyecan yaratmasının en büyük sebebi oyuncu kadrosu. Başrolde Marvel’ın Loki’si başta olmak üzere birçok karakteriyle tanıdığımız yakışıklı jön Tom Hiddleston var. Hiddleston’ın aleyhinde casusluk yapacağı, dizide “dünyanın en kötü adamı” diye addedilen karakteri ise Dr. House olarak tanıyıp sevdiğimiz, House’tan sonra kendini müziğe verip televizyon dünyasından uzaklaşan Hugh Laurie canlandırıyor. İngiliz dizilerinin popüler isimlerinden Olivia Colman, Hollywood’un önde gelen İngiliz oyuncularından Tom Hollander ve Avustralyalı oyuncu Elizabeth Debicki The Night Manager’da öne çıkan diğer oyuncular arasında.

night-manager-actors

Konusu Neymiş?

Tom Hiddleston’ın canlandırdığı Jonathan Pine, Irak’da askerlik yapmış ve hayatını dünyanın dört bir yanında seçkin otellerde gece yöneticiliği (night manager) yaparak sürdüren vatansever ve hümanist bir İngiliz. Hugh Laurie’nin oynadığı Richard Roper ise dünyanın birçok yerinde politik bağlantıları olan zengin bir iş adamı, aynı zamanda da dizimizin silah kaçakçısı “kötü adam”ı. (Buradan sonrası ilk bölüme dair spoiler içerebilir ancak fragmanda paylaşılan bilgiler) Pine ilk bölümde 2012 Mısır direnişi sırasında Kahire’de çalıştığı otelde Roper’ın tezgahlarına bir şekilde dahil oluyor ve oradan kötü bir anıyla ayrılıyor. 3 yıl sonra bu kez İsviçre’de bir otelde Roper’la tekrar karşılaşınca İngiliz istihbaratıyla iletişime geçiyor ve istihbarat ajanı Angela Burr’le Roper’a yakınlaşıp bilgi toplayarak casusluk yapmasını gerektirecek bir anlaşma yapıyor.

Tom Hiddleston as Jonathan Pine, Tom Hollander as Major Corkoran, Elizabeth Debicki as Jed Marshall, Olivia Colman as Angela Burr, and Hugh Laurie as Richard Roper - The Night Manager _ Season 1, Gallery - Photo Credit: Mitch Jenkins/The Ink Factory/AMC

Ne Umdum, Ne Buldum?

Fragman psikolojimizi alt üst edecek cinsten akıl oyunlarıyla, iki adam arasındaki ölçüp biçmelerle dolu bol aksiyonlu bir dizi vadediyordu. İlk bölümde ancak karakterleri ve hikayeyi tanıdık, dolayısıyla henüz o noktaya gelemedik. Ama Tom Hiddleston & Hugh Laurie’nin son 5-10 dakikadaki ikili sahnelerinin ilerleyen bölümlerde katlanarak çoğalacağını düşünürsek, dizinin bu vaadini karşılayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yalnız Hiddleston’ın sahneleri bile göz doldururken, yanına bir de Hugh Laurie ile arasındaki -olması gerektiği gibi- o garip enerji eklendiğinde bir ara sevinçten ayağa fırlamamak için kendimi zor tuttum. Hikayenin rayına oturması için biraz zamana ihtiyacı var ama Hiddleston & Laurie ikilisi beklentilerimi karşılıyor. Tabii bunda Laurie’yi çok özlemiş olmam (hem de bu sefer İngiliz aksanıyla!) ve Tom Hiddleston’ın Tom Hiddleston olması oldukça etkili.

the-night-manager-20-01_1

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Özellikle kadrosu ile sosyal medyada büyük beklenti yaratan The Night Manager, bu beklentiyi karşılamış gibi görünüyor. Tom Hiddleston’ın ilk bölümün büyük kısmını kaplaması ve çok iyi bir performans sergilemesi dizinin bolca konuşulmasını sağladı. Hikayeyi yeterince iyi bulmayanlar da var ama ana kesim “bize altı hafta boyunca her pazar takım elbiseli bir Tom Hiddleston verdikleri için” yapımcılara teşekkür ediyor. Dizi yalnız sosyal medyadan değil, televizyon eleştirmenlerinden de olumlu görüşler topladı.

night-manager_sosyal-medya

Kimler Bunu İzlemeli?

Dizinin kurgusu henüz hedeflenen tempoya ulaşmadı ve şimdilik ağır bir drama olacağı izlenimini veriyor. Zaten dizinin uyarlandığı roman da ağır ilerleyen, okumayı zorlaştıran bir tarza sahip. Yine de hatırı sayılır miktarda aksiyon içereceği öngörülebilir. Oyunculuklar ve karakterler oldukça güçlü, bu sizler için önemliyse diziyi sevme ihtimaliniz yüksek. Casusluk ve terörizm dizinin temelini oluşturduğundan The Night Manager Homeland‘le ilişkilendirilebilir. Ben içerik ve işleniş anlamında Oscar ödüllü 2012 filmi Argo’ya da hayli yakın buldum.

Her şeyden öte, Tom Hiddleston veya Hugh Laurie’yi seven herhangi birinin diziden hoşnutsuz ayrılma ihtimali çok düşük.

night-manager-similar

Ben Beğeneceğim Çünkü?

Henüz “beğendim” demeye dilim varmadığından “beğeneceğim” diyorum çünkü belirttiğim gibi hikaye daha yeni başlıyor. Tom Hiddleston’ın performansı bu bölümde oldukça iyiydi ancak benim için dizinin çekici kısmı Hugh Laurie ile ikili ilişkisi olacak. Bu ilişki için de senaristlerin büyük planları olduğu kesin. Zaten İngiltere’nin en iyi oyuncularından ikisinin bu rollerde kesişmesi bir tesadüf olmasa gerek.

Olivia Colman’ın canlandırdığı İngiliz istihbaratı üyesi Angela Burr başta olmak üzere yan karakterlerin de oldukça ümit verici olduğunu belirtmem gerek. (Ajan Burr romanda John le Carré tarafından erkek olarak yazılmıştı, diziye kadın olarak uyarlandı. Yazar da bunun üzerine “Keşke Burr’ü kadın olarak yazsaydım” dedi.) (Olivia Colman’ın dizinin çekimleri sırasında hamile olduğunu ve bunu seyirciye yansıtmamayı başarıyla sağladıklarını da belirtmek isterim.) İlk bölümünde Irak, İsviçre ve İngiltere’de geçen ve uluslarası bir boyut taşıyan hikayenin bizlere İngiltere’nin dünyaya bakışına dair bir fikir verecek olmasını da ilginç buluyorum.

The Night Manager olağanüstü bir dizinin özelliklerini taşımıyor belki ama olağanüstü kadrosuyla kesinlikle etkileyici yanları olan görsel bir şölen sunuyor.

Bu diziyi izlemek için tıklayınız

Meriç Melike Softa

Önceki Yazı

İhanet Hiç Bu Kadar Acımasız Olmamıştı | Vikings 4×1 “A Good Treason”

Sonraki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri