True Detective’in birinci sezonu senaryosu ve müzikleriyle izleyenleri etkileyerek popüler kültür fenomeni olurken, aynı zamanda Matthew McConaughey’in canlandırdığı, Rustin Cohle karakterinin felsefesiyle edebiyat fenomeni olmayı da başardı. Her bölüm, sonunu merak ettiğimiz bir kitap okuyormuşuz tadı bırakan dizinin, birinci sezon ana karakteri olan Rustin Cohle’in bakış açısı, tepkileri, replikleri, çıkarımları, parçaları tamamlaması, kendine özgü teknikleri hepimizi kendisine hayran bıraktı. Dizinin yazarı Nic Pizzolatto bir röportajında senaryoyu yazarken Robert W. Chambers’in yazdığı “The King in Yellow” adlı kitabından esinlendiğini, bunun dışında pek çok edebiyat yazarından alıntılara yer verdiğini belirtmişti. Bu açıklamayla, Rust’ın evindeki kitap koleksiyonunu birleştirince, bu kitapların konularını merak etmek kaçınılmaz oluyor elbette. O zaman buyurun Rust’ın evinde bulunan birkaç kitaba bir göz atalım…

CİNAYET SORUŞTURMASININ PRATİĞİ

td1

Cinayet Soruşturmasının Pratiği, emekli New York cinayet dedektifi olan Vernon J. Geberth’in  1988’de yayınladığı anılarını ve birikimlerini, kurbanların gerçek isimlerini belirtmeden derlediği bir kitaptır. Yaklaşık 1.000 sayfa olan kitap, Quantico FBI Akademisi’nde ders kitabı olarak kullanılırken, diğer yandan profesyonel dedektiflerin başucu kitabı olmuş durumda. Kitapta pek çok gerçek olaydan örneklere yer veriliyor. Bunlardan birisi, öldürüldükten sonra betona gömülmüş bir kurbanın katilini yıllar sonra nasıl bulduklarıdır. Geberth, adım adım temel ceza soruşturma tekniklerini, olay yeri incelemede polisin hareketlerini ve pek çok resim ve vak’a ile soruşturmanın tekniklerini detaylı bir şekilde  anlatıyor.

SERİ KATİLLER: DOYUMSUZ TUTKU

51X0VPRWJ8L._SX318_BO1,204,203,200_

Çok satanlar listesinde yer alan Seri Katiller üçlemesinden Doyumsuz Tutku, suç kitabı okumak isteyenlerin kitaplığında bulunması gereken yapıtlardan birisi. Seri katiller ve suçlarıyla ilgili pek çok bilgi barındıran kitap gerçekçiliğiyle en güvenilir kaynaklardan. David Lester bu kitabında oluşturduğu seri katil profilleriyle, intihar ve cinayet alanında hem liderlik teriminin hem de otoritenin etkilerini anlatırken tiplemelerin psikolojik ve sosyolojik analizini gerçekçi bir biçimde yansıtıyor. Dikkat çeken seri katillerin belgelenmiş vak’a geçmişlerini gerçeklerinden ayırarak büyüleyici ve aynı zamanda korkutucu yönleriyle ele alıyor.

ÖLÜM ARAŞTIRMACISININ EL KİTABI

td4

Louis N. Eliopulos, Ölüm Araştırmacısının El Kitabı’nı yazarken, bunu cinayet araştırmaları için bilimsel ve teknik bilgiler içeren kullanımı kolay bir kılavuz olarak düşünmüştü. Şu anda FBI dahil olmak üzere birçok polis teşkilatının başvurduğu ve federal cinayet soruşturmalarında kullanılan bir rehber haline gelmiştir. Kitapta, bilimsel ve teknik gelişmelerle cinayet soruşturması, DNA, parmak izi, biyoterörizm ve profilleme sırları anlatılıyor. Gerçek katilleri yakalamak istiyorsanız, cebinizde taşımanız gereken bir el kitabı.

ADLİ BİLİM ANSİKLOPEDİSİ

td5Teknolojideki yeni gelişmelerle birlikte suç oranlarının da artmasıyla, adli bilim suç tespitinde önemli bir faktör haline geldi. Bu kapsamlı çalışmada, Brian Lane gerçek hayattan ele aldığı vakalarda adli bilimin farklı tekniklerinin nasıl kullanılacağını ve kanıtlarla bir soruşturmanın nasıl başlayacağını anlatıyor. Bu özelliğiyle, anekdotlara ve hikâyelere yer veren bilimsel eğitim amaçlı ders kitapları ve popüler derlemelerden farklı bir ansiklopedi ortaya çıkıyor.  Suç alanında uzman olan Brian Lane’in kitabı bu birimde uzman olan herkesin okuduğu bir yapıttır.

ÖLÜMÜN KANLI İZİ: CİNAYET VE ADLİ BİLİM SANATI

td3Brian Marriner, bu kitapta 1800’lü yıllardan günümüze kadar gelişen adli bilim dalını ele almıştır. Laboratuvarda uygulanan son teknolojiyle, balistik raporu ve parmak izinin patolojik sonucunu kullanarak bilgisayar programlarında nasıl katil profillemesinin yapılacağını detaylarlarıyla anlatmıştır.