The Good Wife’da Neler Oldu? Neler Oluyor? | SoruYorum

SoruYorum köşemiz için bu hafta yazar arkadaşım Ayça ile The Good Wife‘ı konuştuk. Malum, dizi yedinci sezonunda ve bu sezonun final sezonu olacağını duyurdu. Alicia ile biz de farklı yollara girdik, olmadı bazen geri geldik. Yani yedinci sezona kadar ciddi badireler atlattık. Peki final sezonu nasıl başladı? Neler oldu? Ya da neler olmalıydı? İşte bunların hepsini benim gibi sadık bir The Good Wife izleyicisi olan Ayça’ya sordum, o da detaylı bir şekilde cevapladı. İki sıkı The Good Wife fanı kafa kafaya verince kaçınılmaz olarak biraz uzunca bir söyleşi oldu. Ama aklımızdaki herşeyi de konuştuk. O zaman şimdiden iyi okumalar;

tgw0-1

Hafize Mutlu – Aslında sorularımı yedinci sezona yönelik hazırlamıştım fakat geçen sezonlara dair bir-iki şey sormazsam olmaz. Özellikle dizideki ölümleri ve giden karakterler hakkındaki görüşlerini merak ediyorum. The Good Wife gibi dramalarda da kolay kolay karakter değişikliği olmaz biliyorsun. Zaten CBS de güvenli sularda yüzmeyi seven bir kanal bence. Tüm bunları düşünecek olursak Will’in ölümüyle birlikte başlayan ayrılık rüzgarlarını ve dizinin altıncı sezon finalini nasıl değerlendiriyorsun? Özellikle kadro açısından fazla eksilmediler mi?

Ayça Özbay – Josh Charles’ın kadrodan kendi isteğiyle ayrıldığını biliyoruz. Bana sorarsan büyük dizilerin ana karakterlerine ani veda etme şansı pek olmuyor. Josh’un ayrılık kararı ise televizyonun belki de en iyi saklanan sırlarından biriydi. Üstelik senaristlerin bir sonraki sezonun ortasına kadar izleyicileri bambaşka bir şeye hazırlamaları ve bir anda –tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi- beklentilerini boşa çıkarmaları çok başarılıydı. Dizilerin belki de en fazla hayal kırıklığı yarattıkları kısım karakterlere “güzel bir son” verebilmek açısından bu tarz ayrılıkları veda etme sahneleriyle doldurmaları. Will’in ölümünde ise ortada çok fazla söylenememiş, yaşanamamış ve açıklığa kavuşmamış şey olması bence geride kalan karakterlerin kendi yaslarını tutarken tıpkı bizler gibi bir nevi boşluğa düşmelerine neden oldu. Bunun dizinin gerçekliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Nitekim bu sezon da dahil olmak üzere hala Will’e veda etmeye çalışan karakterlerimiz var.

Diğer yandan yedi sezon süren bir dizide insanların ayrılmak istemelerini anlayışla karşılamak gerek. The Good Wife bu zamana kadar gerek ana kadrosu gerek yan karakterleriyle uzun ömürlü çalışmayı başarabildi. Benzerlerinde bu kadarını bile bulamadığımız için bu yönüyle cast’ın başarılı yönetildiğini düşünüyorum. Bu sezonda ise senin de dediğin gibi gözler tanıdık simaları arıyor. Ancak insanların artık The Good Wife’a dönmek istememeleri de dizinin ömrünü tükettiği şeklinde de yorumlanabilir.

Altıncı sezonun finali bence güzeldi. Alicia’nın adaylık sürecinde ABD’de politikanın –ki korkarım bu sadece ABD özelinde böyle değil- çirkin yüzüyle de karşılaşmış olduk. İlk sezonda kocasını destekleyen ve kendi başının çaresine bakmaktan uzak o kadının altıncı sezonda geldiği nokta tam bir baştan yaratılma örneğiydi. Güçlü kadın karakterlerin ağır bastığı bir dizide Alicia’nın olduğu yerde saymasını beklemek zaten haksızlık olurdu. Nitekim onun kendi ayakları üzerinde durma çabasıyla başlayan hikayesi bu sezonda Eli’ın Alicia’nın potansiyeline dönük sözleriyle daha bir şekillendi. Sen de hatırlayacaksındır. Eli Peter’ın kampanya yöneticisi Ruth’a halkı arkasına alabilecek olanın Peter değil Alicia olduğunu söylüyordu. Ki Will de dahil olmak üzere Alicia’yı bu kadar iyi analiz eden ve tanıyan bir ikinci karakter olmadığını düşünüyorum.

tgw1

H.M. – Evet, bence de Alicia’yı Eli’dan daha iyi tanıyan kimse yok dizide. Ayrılıklardan konu açılmışken Kalinda’nın gidişinden bahsetmezsek olmaz değil mi? Archie Panjabi ile Julianna Margulies’in tartıştığı dedikoduları yıllardır ne doğrulanan ne de yalanlanan bir konu olsa da (ki bence doğru), Panjabi’nin asıl ayrılık nedeni olarak Margulies ile anlaşmazlığı diyebilir miyiz mesela? Yoksa fazla mı abartıyoruz izleyici olarak bu tür gelişmeleri?

A.Ö. – Archie Panjabi ve Julianna Margulies arasındaki sorunun ekrana yansıması bence talihsizlik. İki oyuncunun veda sahnesi için bile bir araya gelmemesi hayranlar açısından da büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bana sorarsan profesyonelce olmadığı dışında bir yorum yapamıyorum. Margulies’in bu konuda verdiği bir röportajda Panjabi’yle sorun yaşamadığını ve Panjabi’nin programının yoğunluğu nedeniyle sahnenin birlikte çekilemediğini söylediğini biliyoruz. Ancak Panjabi’nin Margulies’e yanıt vermesi uzun sürmemiş ve aktris o esnada programına dair bir çakışma olmadığını açıklamıştı.

Bana sorarsan bu kadar ayyuka çıkmış bir söylenti varken eğer bir sorun yaşanmamış olsaydı sahne ayrı ayrı çekilmezdi. The Good Wife’ın bu ayrı çekilen sahneden gelecek kötü reklama ihtiyacı olmadığını düşünenlerdenim. Yine de senaristlerin Kalinda’nın ayrılışını güzel kurguladıklarını ve karakterin arka planında artık kabak tadı vermeye başlayan gizeminin de işe yaradığını düşünüyorum. Zaten itiraf edelim Kalinda ilk sezonlarda ilgi çeken bir karakter olsa da son zamanlarda –bunda set arkadaşıyla yaşadığı sorunlar da etkili olmuş olabilir- çaptan düşmüştü. Cary’le ilişkisinin nereye varacağına dair bir merak unsuru da olmasa Kalinda’nın yaptığı işi herhangi bir araştırmacının yapabileceğini düşünüyorum.

thegoodwife7-b

H. M. – Ben Kalinda’nın son sezonlardaki çaptan düşüşünü yazarların Margulies ile Panjabi’yi aynı sahnede denk getirmeme çabasından kaynaklandığını düşünüyorum açıkçası. Zira ilk sezonlarda Kalinda’nın gizemi önemli bir unsurdu fakat Alicia ile olan arkadaşlığı da çok önemliydi. Bu arkadaşlık bozulunca, eh karakter gizemini de kaybedince ister istemez cazibesini de kaybetti. Geçmişi kısaca yad ettikten sonra yedinci sezona bakalım biraz da. Alicia kapısını çalan Canning’e hayır demiş ve soluğu kefalet duruşmalarında almıştı. Lockhart, Agos & Lee’de karmaşa vardı ve en önemlisi Peter ilk bölümde Eli’yı seçim kampanyasında istememişti. Yedinci sezon nasıl başladı sence, beklediğini buldun mu? Ya da ne bekliyordun?

A. Ö. – İtiraf edeyim ben teklifi kabul edeceğini düşünmüştüm. Çünkü mantık bunu gerektirir. Canning’e karşı ciddi bir muhalefet olduğunu biliyorum ama kefalet duruşmaları mı? Gerçekten mi? Alicia rüştünü ispat etmiş, kendi firmasını kurmuş gayet başarılı ve tanınan bir avukatken neden bu tercihi yaptı diye düşünüyorum. Herkesle ve her şeyle bağını kesip nihayet istediği hayatı yaşayabileceğine dair yaptığı açıklamaların beni tatmin etmediğini söylemem lazım. Canning ABD’deki hukuk sisteminin yarattığı gerekli bir kötü. Açıkçası Alicia’nın yıllarca Colin Sweeney ve Lemond Bishop gibi insanları savunup sonra da hep iyi taraftaymış gibi davranmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Bu açıdan onun beklenmedik bir karar verdiğini ve kariyerini de tehlikeye attığını düşünüyorum.İlk sezonda yeniden işe dönmesi aldatan bir kocadan geriye kalan hayatını düzene sokabilmek içindi. Yedinci sezonla birlikte faturalarını ödeyemediği bir işi tercih etmesi bu açıdan bana mantıklı gelmedi.

Bir başka hayal kırıklığı da Lochart, Agos & Lee tarafındaydı. Bu şirketin kadrosu ne zaman bu kadar yaşlandı? Geçtiğimiz sezon daha renkli ve daha genç bir kadro bıraktığımızdan eminim. Oysa şu an karşımızdaki gerçekten bambaşka bir firma. Açıkçası bu durumun çok göze battığını ve devamlılık sorunu yarattığını düşünüyorum.

Peter’ın Eli’ı ilk fırsatta daha iyisi ve daha yenisiyle değiştirmesi ise Eli dışında kimse için sürpriz olmadı bence. Onun bu kendini kaybetmiş hallerine alışkın olmayan izleyicilerin karmaşık duygular yaşadığını düşünüyorum. Kendi adıma Eli’a üzülsem mi yoksa etrafındaki herkes için korksam mı bilemedim. Ama ilerleyen bölümler bize Eli’ın eski Eli olmadığını ispatladı sanırım. Sen ne dersin? Sonuçta daha ufak şeyler için dünyaları yakacak o adam seçim kampanyasını beklediğim kadar baltalamadı. Gerçi bu sezon Eli’ın da bir insan olduğunu görmemiz için kasten çekilmiş gibi.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Cuma Gecesi Reytingleri