İhanetin Bedeli | Vikings 4. Sezon 1. Kısım

Vikings dördüncü sezonunun onuncu bölümü The Last Ship‘le 21 Nisan’da bizlere “şimdilik” veda etti. İlk sezonu dokuz, İkinci sezonu on ve üçüncü sezonu on bölümden oluşan dizinin dördüncü sezonun da on bölümden oluşacağını sanıyordum fakat bu sezonun 20 bölümden oluşacağını öğrendiğimde şaşırdığım kadar çok sevindiğimi belirtmem gerek. Çünkü bu sezonun ilk on bölümünde yaşananların izleyicileri bir sene beklemeye yetecek kadar tatmin ettiğini düşünmüyorum. Henüz tam tarihi belli olmasa da 11. bölümün 2016 içerisinde ekrana geleceği söyleniyor.

11

İlk bölüm A Good Treason‘dan sonra bu sezona damga vuracak üç kelime üzerinde durmuştum.

ihanet, kadınlar ve Rollo

İlk on bölüm için yazdığım bu incelemede kadınları ve Rollo’yu ihanet başlığı altında incelemek istedim. Vikings’de özellikle bu sezon yaşanan ihanetlerin haddi hesabı yoktu. Şüphesiz bunlardan en ağırı Rollo’nun, Frank’larin safında yer alıp kendi halkına sırt çevirmesiydi. Viking saldırılarına karşı savaş stratejileri geliştiren Rollo bir anda Frank’ların en büyük umudu haline geldi. Vikings’de anlatılan olaylar Saga‘lara dayandığı için bir umut herkesin belki bir planı vardır diye Ragnar’la tekrar biraya gelmesini beklediği Rollo’nun, karısı Francia prensesi Gisla’yla yakınlaşmaya başladıkça o umudu giderek yok ettiğine inanıyorum. Saç kesimi, giyimi ve tavırlarıyla beni fazlasıyla sinirlendiren Rollo, Vking’lerle yapılan savaşı komuta edince ve eski arkadaşları savaşta bir bir vurulurken öylece izleyip üstüne bir de öldürme amacıyla kardeşi Ragnar’a saldırınca iyice nefretimi kazandı. Özellikle bu sezon için sadece şehrini savunan Frank’lar yerine saldırgan Viking’lerin tarafında yer almamın en büyük sebebi Rollo’nun kardeşine ve halkına olan bu ihanetiydi. Dizideki diğer ihanetlerden biri de Frank’lar arasında yaşandı. Kral Charles’ın işe yaramaz bir salak olduğunu düşünen Paris’in koruyucusu Kont Odo, Kral’ın bunu öğrenmesiyle hiç beklemediği bir anda yerini kaybetti. Odo’yu ifşa ettirip, onun yerine geçen Roland’da, Kral’ın menfaatine hizmet ettikten sonra Kral’ın emriyle o da hiç beklemediği bir anda öldürüldü. Böylelikle Kahinin Rollo hakkındaki kehaneti gerçekleşmişti. Prensesle evlenen, koca bir şehir tarafından sevilen, Kral’ın en yakını ve Paris’in yeni koruyucusu Rollo… Elbette sahilde çıplak dans ederdi.

2

Bir başka ihanet de Hadeby’de yaşandı. Hedeby Earl’ü Kalf, Lagerta’dan bir çocuğu olacağını da düşünerek ona olan aşkını evlilikle taçlandırmak istedi. Sonunda Lagertha biraz olsun sakinliği bulacak diye düşünürken düğün günü Kalf’a yaptığı sürprizle (!) beni şok etti. Lagertha, Kalfı bıçakladığında eminim herkes Kalf’la birlikte sormuştur. Neden? Lagertha, Kalf’a onu öldüreceğini söylediğini hatırlattı ama bunu Kalf’ten bebek bekleyip sonra düğün günü yapması bana çok anlamsız geldi. Daha da anlamsız olan, Kahin ona bir daha çocuğun olmayacak demesine rağmen hamileyken savaşa katılmasıydı. Tahmin edilebileceği gibi Lagertha karnındaki çocuğunu Paris’de kaybetti. Bu sezonun en mantıksız karakteri Bjorn olacak sanıyordum ama ilk on bölüm itibarıyla yanıldığımı söylemem gerek.

3

Vikings’de gördüğüm en çıkarcı ve kurnaz karakter Wessex kralı Egbert. Ragnar’la anlaşmasına rağmen Wessex’de kalan tüm Viking’leri öldüren, Mercia’yı hileyle topraklarına katan, gelinine göz koyan, oğlunu ve torununu uzaklaştırmak için dini kullanan ikiyüzlü bir alçak. Onun adının geçtiği bir konuda ihanet kelimesi mutlaka olmalıdır. Krallığını büyüttüğü kadar, başta gelinin babası ve Mercia kraliçesi olmak üzere birçok düşman kazanan Egbert bakalım Viking’lerle yüzleşine ne yapacak.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Cuma Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Biraz Gizem, Biraz Edebiyat I Bungou Stray Dogs