Nerede Kalmıştık? | Game Of Thrones 6. Sezon

Valar Morghulis, Game Of Thrones severler! Kış geliyor! Televizyon tarihinin belki de en çok konuşulan dizilerinden biri olan Game Of Thrones, 24 Nisan akşamı 6. sezonuyla ekranlara dönmeye hazırlanıyor. Peki geçen sezon neler olduğunu hatırlamaya ve bu sezon neler olacağını öğrenmeye hazır mısınız? Öyleyse doğru yerdesiniz!

Daha önceki Nerede Kalmıştık? yazılarımda olduğu gibi bu yazının da ilk sayfası 5. sezona ait küçük bir özet niteliği taşıyacak. İkinci sayfada ise 6. sezona dair elimize ulaşan haber, spoiler ve teorileri sizlerle paylaşıyor olacağım. Önceki “Nerede Kalmıştık?” yazılarımın birkaçına ise buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle 5. sezon hakkında genel bir değerlendirme yaparak başlamak istiyorum. Bu sezonu temel alan kitapların serinin diğer kitaplarına göre daha temposuz olduğu duyumlarını almıştık, dolayısıyla bu durumun etkilerini sezonun genelinde görmemiz çok da sürpriz olmadı. Sezonun sonuna doğru (özellikle son üç bölümde) tempo hızla artsa da, diğer sezonlara nazaran sezon boyunca bir durgunluk söz konusu olduğunu söylemek mümkün. Çoğu izleyici için bu durum 5. sezonu en vasat Game Of Thrones sezonu yapmış olsa bile içinden IMDb’de -sezonun 8. bölümü Hardhome gibi- yüksek puanlar almış bölümlerin çıktığını da göz ardı etmemek gerek. Ayrıca 5. sezonda, dizi tarihinde ilk kez kitaplara tamamen bağlı kalınmadı. Bu nedenle kitabı okuduğu halde birçok karakterin ölümüyle şaşkınlığa uğrayan bazı izleyiciler de durumdan pek hoşnut olmadı. Ancak bazı istisnaları gözardı edersek, kitabın belirlediği çerçevenin dışına çıkılmadığını söylemek mümkün.

236964.max-620x600

Sezonun başındaki Sansa Stark ve Ramsay Bolton evliliği, özellikle de kitapları okumuş kesim için şaşırtıcı olmuştu zira kitaba göre Sansa’nın yaşadığı çoğu şey, çocukluk arkadaşı Jeyne Poole’un başından geçenlerdi. Bu evliliğin tepki çekmesindeki bir diğer etken Ramsay’in Sansa’ya tecavüz edip, onu adeta bir köle gibi kullanmasıydı. Cinselliğin ve şiddetin en berbat halini gördüğümüz böyle bir dizide yalnızca bu olayın tepki çekmesi sıradan bir karakter için mümkün olsa da, Sansa (hatta genel olarak Stark Ailesi) çoğu izleyicinin sempatisini kazandığı için bu durumun böylesine büyük bir tepki topladığını düşünüyorum. Sansa ise sezon finalinde artık Ramsay’in işkencelerine dayanamayıp Theon‘la beraber Winterfell Kalesi‘nden atlamıştı. Yaşayıp yaşamadıklarını -ki ben yaşadıklarından yüzde yüz eminim- yeni sezonda görebileceğiz. Umarım 6. sezonda Theon da Sansa da artık bir düzlüğe çıkarlar.

Sevdiğimiz karakterlerin ölmesine, hatta ölmese de sürünmesine çoktan alıştık aslında ama, artık yeni numaralar denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Serçeparmak dört sezon boyunca zekası ve ileri görüşlülüğüyle ön plana çıkmış olsa da bence Sansa’yı bir hiç uğruna Ramsay’e satması dizinin en fiyasko anlarından biri olarak tarihe geçti.

236987.max-620x600

Cersei Lannister‘a gelelim. Cersei bugüne kadar gördüğüm en hırslı, en egoist ve bir o kadar da gerçeklikten uzak yaşayan bir karakter.  Gözü hep yükseklerde. Sezon finalinde, özellikle 4. sezon sonunda babası Tywin’in ölümünün de etkisiyle, beş sezondur kurduğu entrikaların altında kalışını ibretlik bir sahneyle izledik. 5. sezon bence Cersei için ‘sonun başlangıcı’ oldu. Henüz bilmese de kızı Myrcella’nın ölümü ise tüm bunların üstüne tuz biber olacak ve Cersei tam anlamıyla dibe vuracak. Bu noktadan sonra -Jaime ve Tommen’in yardımlarıyla- tekrar ayağa kalksa bile eski gücüne dönmesi ihtimali bana biraz ütopik geliyor. Tüm bunlara ek olarak, Cersei’nin yaptığı bütün hataların sebebinin Maegi’nin Kehaneti olduğunu düşünenlerdenim. Kehanetten kaçtıkça ona daha da çok yaklaşıyor ve bu sağlıklı kararlar almasını engelliyor. Bu noktadan sonra ise gözünü kan bürüyeceğini ve etrafına dehşet saçacağını tahmin etmek çok da zor değil.

236962.max-620x600

Stannis Baratheon, sezonun ilk yarısına kadar başarısı için mücadele eden -yaptığı bazı yanlışları gözardı edersek- önceliklerini bilen, olabildiğince düzgün bir lider olarak göründü gözümüze. Çizdiği bu portre ise taht uğruna her şeyden çok sevdiği kızını diri diri yakmasıyla yerle yeksan oldu. Brienne‘in onu gerçekten öldürüp öldürmediğini bilmiyoruz, yalnızca boşluğa savrulan bir kılıç gördük, fakat bana kalırsa ölmesi senaryonun gidişatı açısından en hayırlısı olacak.

236995.max-620x600

Jaime Lannister‘ın bu sezon bir figürandan farksız durumda olduğu konusunda eminim ki bir çoğumuz hemfikiriz. Myrcella‘nın güvenliğini sağlamak için Bronn‘la gizlice Dorne‘a yolculuk yapmıştı hatırlarsanız. Endişelerinde haksız olmadığı ise, sezon finalinin son dakikalarında Myrcella’nın Ellaria tarafından zehirlenip öldürülmesiyle kanıtlanmış oldu. 6. sezonda biraz daha ön plana çıkmasını çok istiyorum; sezon boyunca kızının intikamını almak için elinden geleni ardına koymayacağını tahmin etmek ise güç değil.

236744.max-620x600

Babası Tywin Lannister‘ı ve sevgilisi Shae‘i öldürdükten sonra Casterly Rock‘ı terk eden Tyrion, uzun yolculuğunun bir ayağında Jorah Mormont‘un eline düşmüştü. Khaleesi‘nin güvenini yeniden kazanmaya çalışan Jorah, Tyrion’u ona götürdüğünde amacına ulaşacağını biliyordu. Eski Valyria‘da uğradıkları Greyscale saldırısı sonucunda Jorah hastalık kaptı. Sezon finalinde Khaleesi’yi kurtarmak için elinden geleni ardına koymaması ise kraliçenin gözüne girmesi için yetti de arttı bile.

236986.max-620x600

Khaleesi demişken… Sezon finalinde Meereen‘de kendisine yapılan saldırıdan biricik evladı Drogon sayesinde kurtulmuştu. Gittiği yerde başına gelecekler hakkında o kadar çok söylenti çıktı ki, tüm bunları yazının ikinci sayfasında elimden geldiğince paylaşıyor olacağım. Ancak yeni sezonda Khaleesi’yi bulmak için yollara düşecek olan Jorah ve Daairo’yu uzun, zor ve bir o kadar da enteresan bir maceranın beklediğini söyleyebiliriz.

236994.max-620x600

Sezonun başında Arya‘nın çabalarının sonuçsuz kalmadığını ve sonunda  Jaqen H’ghar‘ın yanına, Faceless Men‘e katıldığını izlemiştik. Fakat Arya böyle bir sıfata layık olmadığını Hall of Faces‘ten bir yüz çalarak gösterdi ve sonucunda kör olmakla cezalandırıldı. Kitapları okuyanların söylediğine göre Arya’nın kör olması bir ceza değil, bir eğitme yöntemiydi fakat Jaqen H’ghar’ın sözlerinden de anlaşılacağı üzere, dizide bu olay tamamiyle bir ceza niteliği taşıyor.

236958.max-620x600

Son olarak bir de Sur’a dönelim… Jon Snow‘un sezon finalindeki beklenmedik ölümü (bir Red Wedding olmasa da) bizi şoka uğratmıştı ve çoğumuz gibi ben de “baş roller ölmez, ölse dizi biter…” klişesine inanmayı seçmiştim. Fakat artık Jon’un gerçekten öldüğünü sanırım kabullenmemiz gerekiyor. Bu noktadan sonra sorulacak soru ‘Jon Snow gerçekten öldü mü?’ yerine ‘Geri dönecek mi, dönecekse bu kim tarafından ve nasıl yapılacak?’ olmalı.

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı 6. sezona dair spoiler içerir!

Eda Sivri

Önceki Yazı

Salı Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Çarşamba Gecesi Reytingleri