Konuşa konuşa bitirilemeyen The Last Panthers | Avrupa Dizileri

Golden Globe ödüllü Samantha Morton, César ödüllü Tahar Rahim and Oscar adayı John Hurt gerçek olaylardan esinlenen bu altı bölümlük dizinin kadrosunda desem, başka bir açıklamaya ihtiyaç duyar mısınız?

Balkanların ünlü elmas hırsızları Pembe Panterler’in (Pink Panthers) hikayesinden esinlenen dizinin asıl hikayeden tek farkı küçük bir kızın öldürülmesinin tüm Avrupa’ya yayılan bir seri olaya sebep vermesi. İngiliz bir sigorta uzmanı (Samantha Morton), onun hain patronu (John Hurt), Cezayir kökenli Fransız polis (Tahar Rahim) ve Sırp çete üyesi (Goran Bogdan) bu hikayede karşı karşıya geliyor.

Elmasların peşinde silah kaçakçılığı, Balkanlardaki karşılıklığın devam ettiği dönemde Bosna’ya kadar uzanan bir yolculuk, yolsuzluklar ağının içerisinde Marsilya, Belgrad ve Londra’ya kadar uzanan bir ilişkiler bütünü… Üstelik Avrupa’da organiz suçlar şekil değiştirirken, ortaya da yeni tür suçlar ve suçlular çıkmakta – Ganster Bankacılar!

2

“Bu iyi ile kötü arasındaki bir savaş değil. Bu kötüyle nispeten daha az kötü arasındaki bir savaş.”

Beş farklı dilde ilerleyen hikaye Bosna, Maceristan, Fransa ve İngiltere’de geçiyor. Hikaye Pembe Panterler’in üyesi Milan’ın bakış açısıyla anlatılırken, Milan’ı eski bir Müslüman olarak görüyoruz. Onun tüm insanlığı ise kendisinden ufak kardeşini koruma isteği üzerine kurulu. Khalil ise Marsilya’nın kötü mahallelerinde büyümüş olmasına rağmen iyi bir yetişkin olarak karşımıza çıkan polisimiz. Naomi Balkan Savaşları esnasında Birleşmiş Milletler için pazarlık yapmış, hikayemiz esnasında ise hırsızlığın ardından olayı araştırmaya gelen sigorta müfettişi. Savaş sırasında MI6’de görevli patronu Tom Kendle’la tanışan Naomi savaşın ardından da Kendle’la sigorta işine giriyor. Kendle ise gerçek politika söz konusu olduğunda profesyonelliğiyle tanınan ancak aslen paralı asker içgüdülerine sahip hoş fakat aldatıcı bir tip.

3

BAFTA ödüllü yazar John Thorne ve organize suç konusunda uzman olan gazeteci Jérôme Pierrat tarafından yazılan hikaye sadece altı bölümden oluşuyor. Belki biraz karanlık, belki biraz umutsuz ama değişik tatlar arayan izleyiciler için oldukça ilgi çekici. Ve şimdiden söyleyelim hikayenin devamı olmayacak.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

HBO tahtını Netflix’e kaptırdı!

Sonraki Yazı

Salı Gecesi Reytingleri