Bu Merdiven Nereye Çıkar? l The Path

Yazı ilk bölüme dair SPOILER içerir.

Sevgili okur, öncelikle şunu belirteyim: Bu yazıda teknik bir değerlendirme yapmayacağım. Uzun süredir beklediğim bir dizi ve sevdiğim oyuncuların bir araya geldiği bir yapım The Path. Vakitsizlikten pilot bölümü biraz geç izledim ve dolayısıyla bu yazı bu güne kaldı.

Hulu’da yayınlanmaya başlanan dizinin kadrosunda Breaking Bad ile kariyerinde zirve yapmış Aaron Paul, Hannibal’daki Will Graham rolüyle aklımıza kazınmış Hugh Dancy ve True Detective’in ilk sezonundaki başarılı performansıyla akıllarda kalan Michelle Monaghan başrolleri paylaşıyor.

thepath-2

Bu diziyi ilk duyduğum zamandan beri nasıl bir iş  olacağını merak ediyordum. Bu merakın sebebi daha çok oyunculardı. Çünkü Aaron Paul dışında ismi geçen tüm oyuncular genel olarak donuk yüz hatlarına sahipti ve dizinin geleceği açısından oyuncular arasındaki enerji hikayeden sonraki en önemli unsurdu.

Ufak bir değerlendirme yaparsam bir kere jenerik benim çok hoşuma gitti. Kullanılan görseller ve müzik insana değişik bir projeyle karşı karşıya olduğunu anlatır gibiydi. Ancak hepsi bu… Hikaye ilk bölümde o kadar karışık anlatılmış ki sürekli “Ben bir yerde bir şey mi kaçırdım?” diye sorarken buldum kendimi.

New Hampshire’da yaşanan bir kasırganın sonrasını anlatan hikaye ana eksenine New York’ta döndü. Sağlık ekibi gibi görünen insanların esasında öyle olmadığı ve bir çeşit tarikata üye olduklarını anladık. Tarikatın her yerde gözümüze sokulan logosunu gördüğüm andan itibaren hep bir Illuminati beklentisi içine girdim. Sanki bir yerden bir bağlantı kurulacak gibiydi. Duvardaki panolardan içme suyunun ambalajına kadar her yerde bir göz…

thepath-3

Tarikatın içinde kademeler var ve bunun geneline merdiven diyorlar. Kademe eğitimleri 6R, 8R gibi adlandırılıyor ancak ilk bölümde bunların detayları verilmedi.  Hal böyle olunca da bir sürü şey havada asılı kaldı. Eddie (Aaron Paul), tüm aile fertleriyle birlikte bu tarikatın içinde ancak artık eskisi gibi inanmayan bir adam. Karısı Sarah (Michelle Monaghan) ise Eddie ve Cal (Hugh Dancy) gibi merdivenin üst basamaklarında ve oluşuma körü körüne bağlı bir kadın. Kocasının Peru’dan döndüğü günden beri bir tuhaf davrandığını farkediyor ve neler olduğunu anlamaya çalışıyor.

Öte yandan Cal, Sarah’a duyduğu ilgiyi saklamıyor ama bir yandan da arkadaşlıkları ve içinde bulundukları oluşum gereği hep bir uzak durma çabasında. Bölüm başlarında sevgi dolu bir insan portresi çizen Cal, bölüm sonuna doğru aslında hiç de öyle olmadığını gösterdi. Kasırga mağduru Mary’nin babasıyla aralarında geçen olay Cal’ın da içinde bir yerlerde başka bir adam olduğunu açık açık anlattı.

unnamed (28)

Heyecanını kaçırmamak için çok detay vermek istemiyorum ama genel hikaye Eddie’nin içinde bulunduğu oluşumun esasında gerçek olmadığını farketmesi ve bu durumdan kurtulmaya çalışmasını anlatacak bize. Başta da dediğim gibi, o kadar karışık bir hikaye izledik ki çok büyük tahminlerde bulunmamakla birlikte Eddie bu kurtulma macerasında en çok eşi Sarah ve yakın dostu Cal ile mücadele edecek diyebilirim. Bölüm sonunda, tarikat lideri olarak bahsedilen kişinin hasta yatağında koca bir yılanla yattığını görünce bu fikrim daha da pekişti.

Kendi adıma konuşmam gerekirse heyecandan yoksun ve sıradan bir pilot bölüm izledim. Ancak yabancı dizilerin genelinde böyle bir hisse ne zaman kapılsam sonraki bölümler beni diziye bağlamıştır hep. Yani ilk bölümde istediğim heyecanı bulamadığım bir çok dizi, ikinci bölümden itibaren istediğim kıvama gelmiştir. Bu yüzden çok umutsuz değilim. Ayrıca bölüm IMDb’de 8 puan almış ve bu kötü bir başlangıç sayılmaz.

İkinci bölümün de Türkçe alt yazılı olarak internetten izlenebileceğini söyleyeyim. İzledikten sonra siz de kendi düşüncelerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz. İyi seyirler…

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

ABC, dizilerinin sezon finali tarihlerini açıkladı!

Sonraki Yazı

Çarşamba Gecesi Reytingleri