Her Son Bir Başlangıçtır | The Good Wife S07E22 Final

The Good Wife yedi sezon boyunca izleyicisine Alicia Florrick’in hayatını sunmuş bir yapım. Dizi başladığında bir anne ve bir eş olan Alicia’nın yıllar boyunca karakterinin nasıl değiştiğini, verdiği kararlar ile nasıl yaşaması gerektiğini izledik. Alicia’nın geçirdiği değişim, başarıları, başarısızlıkları ve kahraman gibi sunulmadan kahraman olması dizi tarihi için şüphesiz referans olabilecek bir hikaye ortaya çıkardı. Sadece Alicia’dan ibaret değildi tabiki izlediğimiz dizi. Alicia’nın etrafındaki karakterler ile iletişimleri sayesinde az ya da çok bu karakterlerin hayatlarına da bakma fırsatımız oldu. Bir de dizinin daha genel yüzü var tabi. The Good Wife hukuk temelli oluşuyla izleyicisine Amerikan hukuk sisteminin ilginç gerçeklerini sunduğu gibi, Peter’ın bir ayağının siyasette oluşu sayesinde de bazı siyasi entrikaları gösterdi. Dünya gündemine yakınlığı ise dizinin ayrıca ele alınması / taktir edilmesi gereken konularından birisi.

Geçtiğimiz pazar günü final yapan dizi, yedi yıllık macerasına son vermiş bulunuyor. Yazar ve yaratıcıları olan Robert & Michelle King çifti sezon ortasında, bu sezonun onlar için son olduğunu ve kanal diziye devam etse bile artık dizinin yazar ekibinde bulunmayacaklarını söylemişti. Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden (finale dokuz bölüm varken) kanal da yedinci sezonun son sezon olduğunu ve gelecek yıl The Good Wife izlemeyeceğimizi duyurdu. Bu gelişmeler hayran kitlesi tarafından üzüntüyle karşılansa da, son birkaç sezondur dizide bazı şeylerin tam olarak yolunda gitmediği aşıkar olduğundan (Will’in ölümünden sonra çok şey değişti, Margulies-Panjabi anlaşmazlığı sayesinde Kalinda hikayesi düzgün ele alınamadı vs.) “final yapmanın zamanıydı” tepkileri de azımsanmayacak kadar çok oldu. Bir yandan bunlar tartışılırken izleyicinin kafasında nasıl bir final olacağı, “büyük son”da Alicia’yı nelerin beklediği de merak konusuydu elbette.

the good wife 1

İşte bu gelişmelerle final yolunda devam eden The Good Wife’ı özellikle bu son sezonunda mümkün olduğunca takip etmeye, değerlendirmeye çalıştım. Ve nihayet finali izlediğimde ise, karşılaştığım bir çok yorumda olduğu gibi ben de biraz “yetersiz” buldum. Öte yandan aslında biraz durup düşündüğümüzde, sezon ortasında “final sezonu olacak” açıklaması yapmış bir dizi için izlediğimiz bu son bölüm olabileceğinin en iyisi gibiydi. Bu arada King’ler de en baştan beri böyle bir son düşündüklerini söylüyor.

Gerçekçiliğiyle dikkat çeken dizinin finalinde her şeyi birden açıklığa kavuşturmasını, karakterlerine / hikayelerine kesin bir “son” vermesini beklemek elbette saçma olacaktı. Yani aslında Alicia’nın yeni bir yola girişi çok da beklenmedik bir şey değildi. Elbette eksikleri vardı dizimizin ama geneline baktığımızda Alicia’nın hayatındaki ve kişiliğindeki değişimleri, bu yedi yıl içerisinde olabildiğince başarılı bir şekilde aktarıldı. Kaldı ki, finalde beğenmediğimiz şeylerin temelini Alicia’nın “dönüştüğü kişi” olduğunu düşünüyorum. Yani bence finali değil, Alicia’nın bu halini beğenmedik aslında.

O zaman sözü daha fazla uzatmadan son kez bölüm incelemesi yapalım ve The Good Wife’ı dizi tarihinin güzel bir köşesine kaldıralım.

the good wife 2

Peter’ın Davası ve Gafil Avlanan Diane

Kabul edelim ki Peter’ın davası finalde Alicia için oluşacak twistlere giden bir yoldan başka bir şey değildi. Yani son bölümleri bu davaya harcadığımız için üzülmüyor değilim ama gerekliliğinin de farkındayım.

Geçtiğimiz bölümlerde Diane’in Peter’ın avukatı olmasıyla, finalde Diane’in önemli bir konumda olacağını anlamıştık aslında. Diane-Kurt dinamiği ise finalin başka bir hazırlayıcısıydı. Davada Diane için, Peter adına elinden geleni yaptı diyebiliriz. Hatta geçtiğimiz bölümlerde Kurt’un bir nevi aşağılanmasına neden olduktan sonra bile, bu bölümde Kurt’u tekrar o kürsüde görmek bunu ispatlamaya yeter de artar bile. Kurt an itibariyle davanın lehine bir şeyler söylese de son anda yaşanan gelişmelerle bu söylediklerinin çürütülmesi gerekiyordu. Diane bu konuda “olmaz” diyordu ama Alicia hiç de güzel olmayan bir yol ile Kurt’un güvenilirliğini sarsmayı başarmış ve Peter’ın kurtulması adına büyük bir adım atmıştı. Diane’ın buna tepkisi elbette kötü oldu.

the good wife 3

Burada Diane’in profesyonel davranıp davranmadığını elbette tartışabiliriz. Ama o kürsüde kocası değil de başkası olsaydı hala “olmaz” der miydi? Daha önceki deneyimlerim buna “hayır” diyor. Zira Alicia da hatırlarsanız Cary ile kendi firmasını kurduktan sonra Diane oynadığı oyun için “hep böyle miydin?” diye sorduğunda “en iyisinden öğrendim” demişti. Yani aslında Diane’in bu ihaneti beklemesi gerektiği gibi Alicia’nın da Diane’den böyle bir tepki göreceğini tahmin etmesi gerekirdi. Zira Alicia, Kurt’un güvenilirliğini sarsarken Diane’in evliligine de zarar vermişti.

Finaldeki davanın gel-gitleri, bölümün asıl dinamiği olsa da, Peter için siyasi kariyerinin bittiğini tabiki anlamıştık. Ama Eli’in Alicia için başka planları vardı ve politik kariyeri için lobi çalışmalarına başlamıştı bile. Finalin en bilinmez konusu da buydu bence. Alicia’nın kariyeri bundan sonra ne yönde gidecek hiç bir ipucumuz yok. Her ne kadar Diane ile olanlardan sonra firmada koltuğu sallantıda olsa da, Alicia tekrar bir politik maceraya atılır mı tamamen bilinmez bir konu.

the good wife 4

Alicia’nın Jason Çıkmazı ve Will

Jason, Alicia için tatlı bir kaçamak olarak başlasa da, gördük ki her iki karakter için de “daha fazlası” oluyordu. Ve bu durum Jason için korkutucu gönüyordu. Finalde Peter konusunda Alicia yardım eden Jason, “önce Peter meselesini hallet” dese de, son sahnesinden alıyoruz ki, tercihini girmekten yana kullanmıştı.

Öte yandan bölümün -her ne kadar dedikodularını duymuş olsak da- sürprizlerinden olan Will’i (hayali de olsa) tekrar görmek izleyici olarak bizlere güzel bir sürpriz olmakla birlikte Alicia’nın ne istediğini anlamasına da yardımcı olmuştu. Alicia, Will konusunda bile hiç bir zaman “aşkının peşinde koşan kadın” olmamıştı ama Will’in de dediği gibi bu ev yalnız çekilmezdi ve en azından Jason ile birlikte olmayı deneyebilirdi. Bir bakıma bu yaklaşımı yerinde bulsam da, yedi sezon boyunca bir çok zorluğa göğüs germiş bir kadının son anda yanında bir erkeğe ihtiyaç duymasına çok da anlam veremedim açıkçası. Neden o hayalleri kurarken yalnız da olabileceğini düşünmedi? Evet, sonunda Alicia yine yalnızdı ama bu yalnızlık onun tercihi de olabilirdi.

the good wife 5

Öte yandan Alicia’nın geçmişini, şimdiki zamanını ve geleceğini düşünmesi çok doğaldı ve aslında Will’i her zaman sevdiği gerçeği de ortadaydı. Yine de Alicia’nın hayali Will’e söylediği duygu dolu sözleri geçmişe duyduğu özlemden öte bir şey olarak görmüyorum ben. Zaten Will gerçekten karşısında olsa o sözleri de asla söyleyemezdi, Alicia Will ile değil kendisiyle konuşuyordu ve kendisini ikna etmeye çalışıyordu Jason konusunda. Hala Will’in yaşadığını düşünelim, şu anda beraber olurlar mıydı sizce? Zira aralarındaki gerginlik cok büyüktü ve kısa zamanda da çözülebilecek bir şey değildi. Will’in ölümü olmasa Diane ile Alicia’nın arası bile hala bozuk olabilirdi.

the good wife 6

Son Söz

Başladığı gibi biten bir dizi izledik. Sadakat, ihanet ve kafa karışıklığı sundu final izleyicisine. Tıpkı ilk bölümde olduğu gibi. Yedi sezonun twisti olarak da görebiliriz bunu. Zaten final bölümü de savcısından (Matan Brody) yargıcına (yargış Cuesta) kadar hemen her şeyiyle ilk bölümdeki karakterleri barındırıyordu. Öyle ki Peter’ın basın açıklaması yaptığı sahne bile ilk bölümde izlediğimiz sahnenin hemen hemen aynısıydı. Değişen tek şey ise Alicia’nın Peter’ın elini tutmayıp Jason’un peşinden gitmesiydi. Her ne kadar Jason’u bulamasa da, Alicia’nın artık Peter’dan kurtulduğuna emin olabiliriz bence.

İlk bölümde Alicia nasıl yeni bir işe, yeni bir aşka (Will ile karşılaştığı ilk andan itibaren aralarında bir şeyler olacağını düşünmeyen yoktur herhalde) ve yeni krizlere yelken açtıysa, final ile de aynı şeylere yelken açmak üzereydi. Zira Diane ile ortaklığı tehlikedeydi, Jason gitmişti ve Eli’n planlarıyla birlikte yeni krizler de kapıdaydı. İzleyici için bilinmez olan ise Alicia’nın bu yeniliklerle hangi kişiligi ile başa çıkacağıydı.

the good wife 7

Alicia ilk bölümde Peter’a attığı tokat ile aslında kendisini uyandırmıştı ve bu son bölümde Diane’den yediği tokat tekrar aynı etkiyi yaratabilirdi. Kabul edelim ki Alicia’nın yedi sezonda geçirdiği değişim yerinde olmakla birlikte onda bazı yan etkiler de yaratmıştı. Hiç düşünmeden ortağının arkadasından iş çevirmek ve bundan vicdani olarak rahatsız olmamak gibi… Evet buna benzer durumlarla daha önce de karşılaştık ama durup bir düşündüğümüzde Alicia’nın geldiği bu noktadan memnun muyuz gerçekten?

Bu tokat Alicia’da ilk sezondaki gibi bir etki yaratır mı orası bizim hayal gücümüze kalmış bir şey artık. Her şeye rağmen yazarlara yedi yıl boyunca başarılı bir senaryo sundukları için, oyunculara da etkileyici performanslarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim. Güle güle The Good Wife.

the good wife 8

Peki siz final ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Orange Is The New Black’ın 4. sezonundan ilk trailer geldi!

Sonraki Yazı

Supergirl Yeni Sezon Onayı Aldı Fakat Adres Değiştirdi!