Bir İhtimal Daha Var O da Dönmek mi Dersin? | The Americans · Final İnceleme

Oldukça başarılı bir sezon geçiren The Americans’ın dördüncü sezon finaline gelmiş bulunmaktayız. Yine diken üstünde geçen sahneler, zaman zaman kovalamacalar ama en çok da kararsızlıklar sunan sezonun final bölümü geçtiğimiz hafta yayınlandı ve dizi bekleme listemizde yerini aldı.

Hemen belirteyim her ne kadar The Americans sessiz sakin ilerleyen bir dizi de olsa, sezon boyunca Jennings’lerin ensesinde olan FBI’ın finalde Jennings’ler ile ilgili daha net bilgiler öğrenmesini bekliyordum ben. Ya da daha haraketli bir şeyler, emin değilim. Ama final bu beklentim dışında gelişse de, yine de oldukça başarılıydı. Denklemi beklediğim gibi değil ama yine başarılı bir şekilde değiştirmeyi başardı. Girişi fazla uzatmadan The Americans final incelememize geçeyim hemen;

theamericans-1

Merkez’de İşler Değişiyor

Oleg sağ olsun(!) gerilimli geçen izleme/takip sahnelerinin ardından yakalanacağını anlayan William kendisinden beklenmeyecek bir şey yaparak virüsü kendisine bulaştırdı ve hayatı pahasına FBI sorgulamasını savuşturarak Jennings’leri kurtardı. William’ın yakalanmasının etkileri çabuk gördük bölümde. William’ın ne söyleyeceğini bilemeyen Gabriel tedbirli davranmak istiyordu ama kararsızlıkları da yok değildi.

FBI, Kültür Ateşesi Arkady’i ziyaret ederek açıkça tehditte bulundu. Arkady ise duruma şaşırsa da elinden bir şey gelmeyeceği için paşa paşa gitmeyi kabul etti. Ah Oleg işte bunlar hep senin yüzünden. Anlamıyorum bu adamı bunu yapmaya iten neydi? Finalde de tası-tarağı toplayın anasının dizinin dibine gideceğini söyledi. Oldu canım, sen ülkeni sat, gül gibi Titania’yı oyala oyala sonra bırak ve evine “iyi evlat” rölüne dön. Sezonun en gıcık karakteri Paige olsa da bir adım gerisinden geldin Oleg son iki-üç bölümde yaptıklarınla.

Öte yandan Arkady’nin gidişiyle, ataması iptal olan Titania, yeni bir müdür gelene kadar Arkady’nin görevini üstlenecek. Hah, kızın atamasını da mahvettin Oleg, aferin yani gerçekten aferin!

theamericans-2

William Çaresiz

Açıkçası William’ın yakalanmasını istemesem de diziye yeni bir soluk getirebilirdi sorgulaması, hatta Jennings’leri söylemesi… Ama o beklenmedik bir biçimde daha onurlu bir yolu seçti ve virüsü üzerinde kullandı. Stan ve Dannies ise “son anda bir şey söyler mi” diye akbaba gibi başındaydı. Ama bir ara baya gerildim ben de… Virüs yayıldıkça, William’ın bilinci bulanmaya başladıkça Jennings’lerin ismi ağzından kaçabilirdi. Buna çok da yaklaştı aslında. Dolaylı yoldan baya da bilgi verdi ama neyse ki şimdilik Jennings’ler sağlam.

theamericans-3

Kapalı Kutu Paige

Bu sezon her ne kadar gıcık oldum desem de, yaptıklarını anlamıyor da değilim bu kızın. Yaşadığı kafa karışıklığı, ergenlik dönemi itibariyle asi tavırları çok normal aslında. Ama son birkaç bölümde yaptıklarını gerçekten anlayamıyorum. Matthew’a yaklaşmasının nedeni casusluk içgüdüleri mi yoksa çocuktan gerçekten hoşlanıyor mu tam bir muamma.

Stan için oldukça eğlenceli gibi bu genç çift ama Philip tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Paige’in ailesini ikna etmesi için bu konuda daha açık olması lazım. Halbuki Matthew’dan gerçekten hoşlandığını söylese ya da tam tersi, niyetini belli edip mükemmel bir istihbarat kaynağı olduğunu söylese, bir süre karşı gelseler bile Elizabeth ve Philip’in Paige’i anlayacaklarını düşünüyorum ben. Hatta istemeden de olsa, Elizabeth’in istediği gibi ikinci jenerasyon casus olayına adım atmış bile olurlar bu şekilde.

Gerçi Paige’in yolu son birkaç bölümde belli oldu bence. Bilinçsiz bir şekilde, en akılcı yollarda çözüm üretme çabaları ve finalde ne olur ne olmaz diye kendisini korumayı öğrenmek istemesi onu ikinci jenerasyon casusluğa bir adım daha yaklaştırdı. Matthew olayına da netlik getirirsek tam olarak karar verebiliriz bence Paige’in casus olup olamayacağına. Ama bir ışık var kızda, Elizabeth en baştan beri Paige’in ikinci jenerasyon casus olması konusunda haklı olabilir yani.

theamericans-4

Jennings’ler Geri mi Dönüyor?

William’ın yakalanması üzerine tedbirli davranmak isteyen Gabriel Jennings’lere açık çek verdi ve isterlerse hemen dönebileceklerini belirtti. En baştan beri ajanlığı bırakmak isteyen Philip bunu istiyordu ama beklemiyordu ve gördüğümüz üzere ne diyeceğini bilemedi. Elizabeth ise son sezondaki bıkkınlığıyla kafası karışıktı ve dönmeye karar verebilirdi. Önceden olsa Elizabeth istemez, Philip de Elizabeth’i bırakmaz kalırlar dönmezler derdim ama bu sefer işler gerçekten değişebilir.

Üstelik dizinin iki sezon sonra büyük final yapacağını biliyoruz. Yani bundan sonra zamanın nasıl ilerleyeceği konusunda hiç bir fikrimiz yok.

Jennings’ler dönüp dönmemek konusunda kararsız ama dönmeye karar verirlerse önlerinde Henry gibi bir engel var. Çocuk deyip çok üzerinde durmadık bu sezon ama tüm gerçeği öğrenmesi halinde nasıl tepki vereceği tam bir muamma. Paige ise onca badireden sonra istemese de dönmek zorunda olmalarına ses çıkarmayacaktır diye düşünüyorum. Tabii bu çıkarımları yapmak için henüz çok erken. Ama yine de önümüzdeki sezon karakterlerimizi Rusya’da bulma ihtimalimiz de oldukça fazla.

theamericans-5

Finalin Sürprizleri

Açıkçası FBI’ın her şeyi göze alıp Arkady’nin karşısına çıkıp tehditler savurmasını beklemiyordum. Güzel dialoglar gelişti orada. Her iki ülke de “yapmıyoruz” dediği halde kimyasal silahlar yaptığını bir şekilde kabul etmek zorunda kaldılar. Bunun gibi sahnelerin daha çok olmasını istiyorum ben bu dizide. Siyasi çıkmazları oldukça başarılı yansıtıyorlar. William’ın virüsü üzerinde kullanmasını da beklemiyordum tabi, bu da sürpriz oldu benim için.

Ama finalin asıl sürprizi bence, Philip’in oğlu Mikhael’in Amerika’ya babasını bulmaya gelmesi oldu. Philip’in bir oğlu olduğunu duyduğumdan beri bekliyordum aslında böyle bir olayı. Final için, yeni sezona hazırlık olarak oldukça iyi bir konu seçilmiş bence. Fakat baba-oğul karşılaşsalar bile ciddi sıkıntılar yaşayacaklarının sinyallerini şimdiden verdiler. Hele Mikhael’in Elizabeth ile yolları kesişirse vay Philip’in haline… Zira anladığımız kadarıyla Mikhael hükümet karşıtı hareketleriyle dikkat çeken bir karakter. Philip ve Elizabeth ise hükümetin gizli ve en önemli kozları olan casusları. Ne zaman, nerede ve nasıl şartlarda karşılaşırlar bilinmez ama önümüzdeki sezon oldukça karmaşık ve çıkmazlarla dolu sahneler izleyeceğimizin sinyallerini şimdiden aldım ben.

Evet, öyle ya da böyle bir sezonun daha sonuna geldik. Ayıla bayıla izlediğim bir dizimi daha bekleme listeme aldım. O zaman yeni sezonda görüşmek üzere…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Paylaştıkça, Sevdikçe İyileşen Yaralar | Sukitte Ii na yo

Sonraki Yazı

Outcast | İlk Bölümü İzledim – YorumluYorum