En Akılalmaz 15 Teori | Game of Thrones

Game of Thrones’un altıncı sezonunu tamamen izlemediyseniz ve bu yazıyı okursanız, izlemiş kadar olursunuz. O nedenle tavsiyem SPOILER yememek adına izledikten sonra bu yazıyı okumanız. Öte yandan teorilerin içerisinde gerçekleşmesi yüksek olanlar da bulunabilir, bu nedenle spoiler ile arası iyi olmayanlar da bu yazıyı okumasın derim. Yine de siz bilirsiniz.

İyiden iyiye altıncı sezonunu bitiren Game of Thrones bu aralar herkesin dilinde. Gerek yaşanılan enteresan olaylar, gerek R+L=J, gerek izleyicilerin tahminleri hem sosyal medya, hem de arkadaş çevremiz bu muhabbetlerle dolup taşıyor. Sonuç olarak bunları bir yerde toplasak çok tatlı olur değil mi?

Yine belirteyim yazılan herşey teoriden ibaret yani spoiler denemez. Ama spoiler’a karşı hassas olanlar sizin yeriniz burası değil, lütfen sağ üstteki çarpıdan sayfayı kapatınız. Burada kalanlar; Arkanıza yaslanın ve şoklara hazır olun. Hadi başlayalım.

15 – Jorah Mormont Azor Ahai Olacak

jorah3

Öncelikle konuya uzak olanlar için özet geçeyim. Azor Ahai, yaklaşık 8000 yıl önce yaşamış, Uzun Gece’nin ortasında kılıcı Işık Getiren’i kullanarak insanları kurtarmıştır. Bu noktada Işık Getiren’in ortaya çıkış hikayesinden bahsetmemiz gerekiyor. Azor Ahai otuz gün boyunca kılıcını döver ama soğutmak için suya soktuğunda kılıç parçalanır. Yılmaz ve tekrardan dener. Bu sefer elli gün boyunca kılıcın üstünde çalışır. Ayrıca bu sefer kılıcı suda soğutmak yerine aslanın kalbinde soğutmak için bir aslan yakalar. Ama kılıç aslanın kalbine değdiği anda parçalara bölünür. Kederlenen Azor Ahai tek yolu farkeder. Kılıç üstünde tam yüz gün çalışır ve soğutma zamanı geldiğinde herşeyden çok sevdiği karısını çağırır; “Nissa Nissa“. Karısı gelince ona der ki; “Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.” Kadın adamın dediğini yapar, Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine saplar. Karısının kalbiyle birleşen çelik kırılmaz bir yapı oluşturur ve adı da Işık Getiren olur.

Malumunuz ölüler geliyor ve kışla beraber uzun gece de geliyor. Bu nedenle Işığın Tanrısı’nın çağrısıyla yeni bir Azor Ahai’nin ortaya çıkacağına dair bir inanış var. Bu kişininse kim olacağına dair bir süre teori olmasının yanında bilinen tek gerçek; bir yıldız altında, tuz ve dumanın içinde doğmuş olmasıdır. Peki neden Jorah Mormont olsun ki?

İlkin geçmişteki olaylardan başlayalım Jorah Mormont bir aslan yakalamıştı; “Tyrion Lannister”. Yine bir diğer durum Westeros’tan Köle Körfezi’ne giderken Dumanlı Deniz (Smoking Sea)’den geçtiler bu da kehanetteki tuz ve dumanın içinde doğmuş olması kısmını karşılıyor. Hoş Jorah’ın altıncı sezon itibariyle durumunu biliyoruz. Kendini iyileştirmesi gerekiyor ve bunun için de tuz ve duman kullanılabilir mi? Son olarak ise Deanerys ve Jorah arasında şu konuşma geçiyor. “Jorah benim en iyi ve en sadık şövalyem. Sana hediye edecek bir gelinim yok ama sana söz veriyorum, günün birinde ejder ateşinden yapılmış, Valyrian çeliği, kimsenin eşi benzerini görmediği türden bir kılıcı benim elinden alacaksın.” Yine bu kılıç konusunda çeşitli söylentiler olmasına karşın Işık Getiren olabileceği yönünde tahminler var. Lakin kılıcın Işık Getiren olması için Jorah Mormont’un bu kılıcı dünyada en çok sevdiği insana saplaması gerekiyor. Onun da kim olduğunu hepimiz biliyoruz; Ejderhaların Annesi Daenerys Stormborn.

14 – Ned Stark Warg ile Ilyn Payne’in İçine Girdi

Ned's_execution

Sıra ilk sezonun finaliyle beraber ortada dönmekte olan bir teoriye geldi. Malumunuz Ned Stark bizim ilk göz ağrımız ve hemen herkes ölümüne üzülmüştür. Bu noktada Ned’in ölmesini istemeyenler tarafından ortaya sürülen bu teoriye göre, Stark’larda bulunan Warg özelliğini kullanan Ned, kendini infazcısı Ilyn Payne’in içine sokuyor. Hadi canım olur mu öyle şey demeden önce şunlara bir göz atalım. Bran ki daha bu özelliği yeni keşfeden biri, Hodor’un içine girebiliyorsa, bu özelliğinin çok daha önceden farkına varan Ned neden giremesin? Dahası Stannis ve Joffrey arasında geçen “Kara Su” savaşında Sansa ve Ilyn Payne ile aynı odada hapsolmuştu. O sahnedeki Payne’in bakışlarını hatırlıyor musunuz?

Ilyn_Payne

İşte bunların hepsi bir nebze umut…

13 –  Hikayedeki İyi Taraf Aslında Ak Yürüyenler 

f8cfbe10-eedf-0132-f0cf-0ed54733f8f5

Bu sezon itibariyle hepimiz Ak Yürüyenlerin orijinini gördük. Orman Çocukları’nın normal bir insanın kalbine Ejderha Camı sokmasıyla oluşan Ak Yürüyenler şu ana kadar bize hep bir öcü gibi gösterildi. Peki ya öyle değilseler?

İlk sezonlardaki Jaime Lannister’i düşünün ne kadar da kötü bir karakterdi. Keşke ölse diyorduk ama sonrasında olaylara onun açısından bakmaya başladık ve aslında bu adam iyiymiş ya demeye başladık. Peki bu durum neden Ak Yürüyenler için de geçerli olmasın?

12 – Yüce Rahip Gerçekte Howland Reed

High-Sparrow-game-of-thrones-38457617-1200-763

Howland Reed bu ismi bir yerde duymuştuk değil mi? Nerdeydi? Hmm evet Bran’in anısında Ned’le beraber savaşıp onun hayatını kurtaran arkadaşıydı. Aynı zamanda Jojen ve Meera’nın babası olan Howland seride sadece Bran’in anısında gözüktü. Ya da biz öyle biliyoruz. Lakin Ned’in hayatını emanet ettiği bu denli arkadaşı neden hiç gözükmedi?

DOu8ZDLl

Öncesinde Jojen ve Bran arasında geçen şu konuşmaya bir bakalım. Burada Jojen, Bran’e diyor ki;”Babama senin babandan bahsettiğimde ilk defa ağladığını gördüm.” Madem ki bu ikili bu denli yakın arkadaş neden Howland hiç gözükmedi? Ya da gözüktü de adını mı bilmiyoruz?

Şimdi gelelim teoriye; Yüce Rahip çok yönlü bir insan ama en başta çok zeki bir insan. Teoriye göre Ned’in ve Starkların başına geleni gören Howland, Lannister’lardan intikam almak için Kralın Şehri’ne gelir. Anlar ki kılıçla bir iş başaramayacak kendine yeni bir yol çizer. Kendini dine ve insanlara adamış biri olarak gösterir, nüfuz toplar ve en sonunda kralın da aklına girer. Eğer ki bu teori gerçek olursa hemen herkes şok olacaktır.

11 – Duvarı Bran Stark İnşa Etti

778-ew-isaac-hempstead-wright

Jon’un yeminiyle başlayan duvar maceramız hep bulunduğu yerden itibaren anlatıldı. Lakin bu duvarı kim inşa etti?

Pek çok yerde 8000 yıl önce uzun geceden sonra inşa edildiği söylenen duvarın yapımında Bran Stark’ın da bir imzası olabilir mi?

Şöyle ki Bran Üç Başlı Kuzgun ile beraber babası Ned Stark’ın bir anısına gitmişti. Burada babasına seslenen Bran babasına sesini duyurabilmişti. Yine başka bir anıda ise Hodor’u kontrol ederek geçmişi değiştirmişti. Madem geçmişe müdahale edebiliyor. Duvarı da o yaptırmış olabilir mi?

Samet Ganal

Önceki Yazı

Anime Müziklerinin Karanlık Dünyası: Kıyamet, İnsan ve Varoluş

Sonraki Yazı

ABC, yeni sezon takvimini açıkladı!