Jon Snow’un Ailesi Resmen Doğrulandı

Game of Thrones’un 6. sezonuyla ilgili final bölümünde netleşen bir şeyleri konuşacağız, bölümü henüz izlemediyseniz okumanız tavsiye edilmez. Yazı tek bir karakterin hikayesi üzerine kurulu olsa da dizinin geneli ve özellikle son bölüme dair oldukça fazla SPOILER içermektedir.

jonsnow

Uzun zamandır Game of Thrones teorisyenleri arasında oldukça popüler olan, heyecanla Jon Snow’un Targaryen çıkmasını beklememize sebep veren R+L=J teorisi sonunda doğrulandı. Dizinin belki de gelmiş geçmiş en kaliteli bölümü olan “Winds of Winter”ın bize verdikleri arasında, Cersei’nin şovu, Daenerys’in 5 yıldır beklediğimiz dönüşü, Stark’ların hakimiyetini güçlendirmesi vb. bir yana, Jon Snow’un ailesi hakkında sonunda bilgi almamız bizi en çok heyecanlandıran nokta oldu. Dizide Jon’un Lyanna’nın oğlu olduğunu ayan beyan gösterip babasını net olarak söylememişlerdi. Ancak dün itibariyle Game of Thrones resmi hesabından yayımlanan görsele dayanarak Jon’un Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark’ın oğlu olduğuna eminiz. İpuçlarını takip edememiş olanlar veya hikayenin arka planını merak edenler için, gelin dizilerden ve kitaplardan derlenen şu bilgilere bir göz atalım. Nedir bu R+L=J?

R: Rhaegar Targaryen. “Deli Kral” Aerys II Targaryen’in en büyük oğlu, Viserys ve Daenerys’in abisi. Sağlığında Ejderha Kayası’nın prensi ve tahtın varisiydi. Halk arasında oldukça popüler bir kişilik olan Rhaegar Ned’in kız kardeşi Lyanna’yı kaçırıp kısmen Robert Baratheon’un isyanının başlamasına sebep olmuştu. İsyanın ilerleyen aşamalarında gerçekleşen Trident savaşında Rhaegar, Robert’a karşı bire bir dövüşü kaybederek can verdi. Bildiğimiz gibi sonrasında Robert başta Stark’ların ve Lannister’ların desteğiyle mücadelesini kazanarak tahtı ele geçirdi, daha sonra Lannister’larla dostluklarını pekiştirmek için Cersei ile evlendi, derken Targaryen’lerin soyu kurudu gitti(?).

L: Lyanna Stark. Dizide sıkça adını duyduğumuz, Ned’in en küçük kardeşi. Şişman kralımız Robert Baratheon kendisine sırılsıklam aşık, genç yaşta da nişanlanıyorlar. Ancak güzelliğiyle her daim methedilen Lyanna, Harrenhal’daki bir turnuvada Rhaegar’ın dikkatini çekiyor. O turnuvada her ne yaşandıysa, kısa bir süre sonra Lyanna Rhaegar tarafından “kaçırılıyor”. (Herkes tarafından “kaçırdı” diye bilinmesine rağmen işin aslını, gerçekten aşık olup olmadıklarını bilmiyoruz.)

got2

Gelelim dizide gördüklerimize. Sezonun başında Bran’in görüsü aracılığıyla Ned’in gençliğine gitmiştik hatırlarsanız. O zamanlar Ned, yakın arkadaşı Howard Reed ile birlikte, isyanın kazanılması sonrasında haneleri gezip bağlılık yeminlerini dinliyor. Sıradaki durak Dorne ve dizide gördüğümüz kule “Tower of Joy”a ulaşıyorlar. Ancak Dorne’luları görmeyi bekledikleri bu kulenin girişinde kralın koruyucularından Ser Arthur Dayne ve diğerleriyle karşılaşıyorlar. Son bölümde de öğrenmiş olduk ki kulenin içinde doğum yapmakta olan Lyanna Stark var. Yani Rhaegar Lyanna’yı kaçırdı mı kaçırmadı mı bilinmez ama, Lyanna Rhaegar’ın koruması altındayken Dorne’da bir çocuk doğuruyor ve hemen ardından ölüyor.

Bir de genç Ned ile Lyanna’nın sahnesini yakından inceleyelim. Lyanna Ned’in kulağına şunları fısıldıyor: “Onun adı …[duyulmuyor]. Robert öğrenirse onu öldürür, sen de biliyorsun. Onu korumalısın. Söz ver bana Ned. Söz ver bana.” Ardından odadaki hizmetçilerden biri Ned’in kucağına bir bebek veriyor, kamera bebeğin yüzüne yaklaşıyor ve sahne aynı açıyla Jon Snow’a geçiyor.

Teorinin dayanakları bunlardı ve R+L=J özetle der ki, Rhaegar Lyanna’yı kaçırdığında(?) bir çocukları oldu ve Lyanna ölüm döşeğindeyken Ned yetişip çocuğu kendi korumasına aldı, kimliğinin ortaya çıkmaması için de kendi piçiymiş gibi göstererek Jon Snow adıyla büyüttü. Yani Jon Snow’un annesi Stark, babası Targaryen. Dizi bu teoriyi direkt olarak doğrulamamıştı ancak ihtimalleri oldukça kuvvetlendirmişti, dün HBO’nun yayınladığı görselle şüpheye yer kalmadı. Görseli yazının sonunda bulabilirsiniz.

Jon Snow’un gerçek kimliği nasıl ortaya çıkar bilmiyoruz. Bran görülerine devam eder ve bunu kanıtlamak için çabalarsa taht kavgasında Jon’u oldukça ileri taşıyabilir, ancak henüz kendisinin de RLJ bağlantısını kurmamış olması muhtemel. Jon’un gerçek ismini nasıl öğreneceğimiz ise tamamen muamma. Ne olursa olsun Jon’un tahttaki iddiası oldukça haklı oluyor bu durumda.

Meera’nın Jon’un ikiz kardeşi olduğu, Howland Reed’in Yüce Rahip olduğu gibi çılgın teoriler için ekibimizden Samet’in yazdığı şu yazıya devam edebilirsiniz.

Son olarak şunu da aklımızda bulundurmamızda fayda var: Targaryen’ler ejderha kanına önem verdikleri için safkan kalmaya çabalayıp akraba evliliği yapıyorlar. Dizinin sonunda Jon halası Daenerys’le evlenir de Westeros’u güllük gülistanlık bir ülke olarak birlikte yönetmeye başlarlarsa şaşırmamak lazım. Sonuçta serinin adı “Buz ve Ateşin Şarkısı”, her şey olabilir!

got-targaryen-tree

Meriç Melike Softa

Önceki Yazı

Preacher, 2. sezon onayı aldı!

Sonraki Yazı

Uyuşukluğun Dayanılmaz Tutkusu | Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge