Uyuşukluğun Dayanılmaz Tutkusu | Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge

2016 Bahar animelerinden, türü komedi, okul ve slice of life olan Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge serisinin üretiminde Lantis ve Shochiku yer alırken, yapımı Silver Link.’e ait. Lisansörlüğünü ise Sentai Filmworks yapıyor. Açılış müziği Unlimited Tone’un Utatane Sunshine parçası, kapanış müziği ise CooRie‘nin BON-BON.

Temmuz 2013’te yayınlanmya başlayan ve hala da yayına devam eden, aynı ismi taşıyan mangadan uyarlanan serinin yönetmenliğini Durara!, hack//Gift, Ao no Exorcist ve Kamisama no Memochou gibi yapımlardan hatırlayacağımız Shinya Kawatsura üstleniyor. Gangan Online (Square Enix) tarafından serileştirilen manganın yaratıcısı ise Nozomi Uda. Serinin şu ana kadar yayınlanmış altı cildi ve 28 bölümü bulunuyor.

Tanaka-kun-04-1

9 Nisan – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında yayınlanan anime serisi ise 12 bölümden oluşuyor. Alışılmamış ve sürrealist bir komedi olarak seri temelde; arkadaşlarının uğraşlarına ve birden fazla girişimlerine rağmen sürekli bitkin olan ve olağanüstü bir şekilde her zaman uyuyabilen Tanaka isimli bir öğrencinin yaşamını konu alıyor. Tanaka ile birlikte seriye konu olan kişi ise Tanaka’dan daha enerjik ve zaman zaman otoriter bir yapıya sahip Oota karakteri. Diğer insanların aksine Oota, konuşurken bir cümlenin ortasında bile uyuyakalma özelliğine sahip olan Tanaka’yı yetenekli görmekte, onun sürekli uyuşuk halini ise keyifli bulmaktadır.

Serinin seiyuuları; Endride – Asagana Shun, Owari no Seraph – Mikaela Hyakuya, Re:Life – Arata Kaizaki ve Kuroko no Basket – Kuroko Tetsuya gibi karakterlere ses veren Kensho Ono ana karakter Tanaka’yı seslendiriyor. Oota karakterine ise, Arslan Senki – Daryun, Brothers Conflict – Yuusuke Asahina, Bungai Stray Dogs – Doppo Kunikida gibi karakterlere hayat veren Yoshimasa Hosoya  seslendiriyor.

Tanaka-kun-03-16

Uyuşuk, miskin, sürekli uyuklayan, sürekli bitkin, konuşmaya bir şeyler yapmaya üşenen suratında en ufak bir mimik bile olmayan; her şeyi zahmetli, efor isteyen ve yorucu bulan bir insan düşünün. Bu insanı niteleyen sıfatları okurken bile yorulup gıcık oldunuz değil mi? Gerçek hayatta inanılmaz derecede birlikte olmaktan rahatsız olacağınız bir tiple 12 bölüm boyunca birliktesiniz. Ancak şöyle bir şey var ki, izlerken hiç sıkılmıyorsunuz. Seri oldukça eğlenceli ve komik.

Tanaka, nam-ı değer uyuşuğumuz hayat felsefesini gerekmediği sürece hiçbir şeye efor sarfetmemeye adamış biri. Onun sarf etmediği bu eforu onun yerine sarf eden, 7/24 etrafında olan ve onu kollayan bir Oota var (her eve lazım). Dış görünüş olarak Oota sert dursa da aslında öyle biri değil. Tatlıları çok seven, hayaletlerden korkan oldukça sevecen biri. Tanaka ise uyuşuk görünümünün aksine (çok canlı biri demeyi çok isterdim) konuşmaya üşenmediği ve yorulmadığı zamanlarda oldukça mantıklı konuşan, arkadaşlarını önemseyen ve seven, aynı zamanda uyuşukluğundan kurtulmak için zaman zaman çaba sarf eden biri (bu çaba zihnen de olsa). Her ne kadar uyuşuk olsa da dostları tarafından bu durum hiç yadırganmıyor ve olduğu gibi seviliyor.

Tanaka-kun-06-4

Seride zaman zaman bir kaç animeye gönderme yapıldığı da gözden kaçmıyor. Mesela yedinci bölümünde Steins;Gate‘deki Mayusshi’ye gönderme vardı. Zaman zaman ise küreselleşen dünyaya yönelik eleştiri içeren diyaloglar da söz konusu. Bu noktadan baktığımızda Tanaka’nın uyuşukluğu küreselleşen dünyadaki bireyin; gelişen teknoloji ve küresel kapitalizmin etkisindeki uyuşuklaştırılmış halini temsil ediyor diyebilir miyiz? (Yorumu size kalmış.)

Bunlar dışında Tanaka’nın uyuşuklukları vesilesiyle bir çok durumla, eşyayla, figürle ilgili gözden kaçan şeylere farklı bir bakış açısı da kazanabiliyoruz. Kısaca bu uyuşuk arkadaşın izleyiciye bir nebze vizyon kattığını söylesek yanlış olmaz.  Buna örnek olarak yağmurlu bir günün doğurduğu şemsiyelerle ilgili bir diyaloğu örnek verebiliriz. Tanaka, şemsiyelerden hoşlanmamakla birlikte açıp kaparken el ıslattıkları, otobüste koyacak yeri olmadıkları ve onları sürekli unutup yeni bir tane almak zorunda kaldığı için kullanışsız buluyor. Oota hayatının bir noktasında şemsiyenin ona yardımda bulunmuş olabileceğini söylemesi üzerine bir anısını hatırlayarak; bir gün uyuklamak istediğinde şemsiyeyi baston olarak kullandığını ve işe yaramış olduğunu hatırlıyor. İzleyici de bu noktada şemsiyenin artı yönlerini ve Tanaka’nın belirttiği eksi yönlerini şöyle bir göz önünde bulunduruyor.

Son olarak da şuna değinmek isterim ki, bu dönemin popüler animelerinden olan ancak yayını yarıda bırakan Sakamoto desu ga? serisindeki ana karakter Sakamoto ile Tanaka’nın işlevsellik bakımından tamamen zıt kutuplar olduğunu söylesek yanlış olmaz. Biri dört dörtlük 10 parmağında 20 marifet iken diğeri parmağını kaldırmaya üşenen çabuk yorulan bir tip. Her ne kadar içinden uyuşukluk aksa da Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge serisi kesinlikle izlenilesi. Tavsiyesi benden izlemesi sizden.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Birsen Albayrak

Önceki Yazı

Jon Snow’un Ailesi Resmen Doğrulandı

Sonraki Yazı

2016 İlkbahar Sezonunun En iyi 6 Animesi