Tarım Kültürüne Merhaba! | Gin no Saji

Gin no Saji, İngilizce adıyla Silver Spoon (kelime anlamı itibariyle “Gümüş Kaşık” yan anlam olarak “Aileden kalan miras/servet”) anime serisi aslen Fullmetal Alchemist, Arslan Senki yapımlardan hatırlayacağınız Hiromu Arakawa‘nın 2011’den bu yana Shogagukan tarafından Shounen  dergisinde yayınlanan manga serisinden uyarlanmıştır. Japonya’da tek başına (2013 Ekim’de) 12 milyondan fazla kopya satmış olan manga serisi 2012 yılında 5.Manga Taishō Award’s Grand Ödülü ve 58. Shogakukan Manga Award (Shōnen kategorisinde)’ı kazandı. 2013 yılında Japan Food Culture Contents Award‘ı kazandı. 2015 yılında ise 19. Yıllık Osamu Tezuka Kültür Ödülü‘nde dokuz adaydan birisi olarak duyuruldu.

Anime serisi olarak Gin no Saji’nin, 2013’te 11 bölüm olmak üzere ilk sezonu, 2014’te de yine 11 bölüm şeklinde ikinci sezonu yayınlandı. Serinin lisansörü Aniplex of America, stüdyosu A-1 Studios ve yayınlandığı kanal Fuji TV’dir. Yönetmenliğini ise Sword Art Online, Seikamatsu Occult Gakuinin yönetmenliğini yapmış Tomohiko Itou ile Rolling Girls, Natsume Yuujinchou Go‘nun yönetmeni Kotomi Deai üstleniyor. Serinin birinci sezon açılış müziği; Miwa- “Kiss You” / Kapanış müziği; Sukima Switch- “Hello Especially” İkinci sezon açılış müziği; Fujifabric-“Life” / Kapanış müziği; Goose House- “Oto no Naru Hou e” Aynı zamanda serinin 2014 yapımı, başrollerinde (Yuugo Hachiken) Kento Nakajima,  (Aki Mikage) Alice Hirose ve (Ichiro Komaba) Tomohiro Ichikawa’nın yer aldığı ve yönetmenliğini Keisuke Yoshida’nın yaptığı live-action filmi bulunuyor.
1456189692-d35cf550f21299dc9f58e4c3a4eaf84a
Serinin seiyuuları; ana karakter Hachiken Yuugo’yu Ryouhei Kimura, Migake Aki’yi Marie Miyake, Inada Tamako’yu Ayahi Takagaki ve Ichirou Komoba karakterini Tooru Sakurai seslendiriyor.

Seri ana karakter Hachiken Yuugo etrafında dönerken; konu itibari ile aile sorunları olan Hachiken’in, ailesinden uzaklaşmak maksadıyla gittiği yatılı okul olan Ezo Tarım Meslek Lisesi’ndeki maceralarını ve günden güne olgunlaşmasını içeriyor. Hachiken aslında çok çalışkan ve başarılı bir öğrencidir. Ancak bizde de emsalini pek çok kez görebileceğimiz “iyi bir lise” kazanma uğruna yaşadığı aile baskısı onu farklı noktalara sürüklemiştir. Lise sınavında yaşadığı başarısızlık üstüne rehber öğretmeninin yönlendirmesiyle, hiç düşünmeden Ezo Tarım’a gelen Hachiken ilk etapta buradaki yaşama uyum sağlamakta zorlanır. Aileden kaçış yolu olarak gördüğü bu yatılı okul, ona vizyon katan bir yuva haline gelir. Sahip olacağı dostluklar ve edineceği tecrübeler ona yeni bir yol haritası sağlayacaktır.
Gin-no-Saji-11
Okula ilk geldiğinde sınıf arkadaşlarının tabiri caizse ahmak olduğunu ve sınavlarda birinci olup iyi bir üniversiteye gidebileceğini düşünen Hachiken, zamanla hayatta her şeyin sınavlarda yüksek not almaktan ibaret olmadığını fark eder. Öte yandan kasabalardaki çiftçi ailelerin çocuklarından oluşan sınıf arkadaşlarının aile işini devam ettirmek gibi bir hedefi var iken, kendisinin bir hedefi olmadığının da ayırdına varır.

Seri bir yandan çiftçiliğin ve tarım hayatının nasıl olduğunu gözler önüne sererken diğer yandan bu işle uğraşan ailelerin yaşadığı zorluklara ve sıkıntılara da perde aralıyor. Örneğin; Hachiken’in arkadaşı Komaba’nın iyi bir beyzbol oyuncusu olup Koshien’e gitme hayalleri var iken, ailesinin borçlarından dolayı bu hayalinden vazgeçip çalışma kararı alması bunun bir yansımasıdır. Başka bir yönüyle seri, aile yaşamına da ışık tutuyor. Lisedeki öğrencilerin aile işini devam ettirecek olması, Hachiken’in aile baskısı altında sürekli ders çalışıp iyi bir yerlere gelmeye çalışması, Hachiken’in abisinin ailesinin istediği üniversiteyi kazanması (istediklerini yerine getirip okulu yarıda bırakması), Mikage içten içe aile işini yapmak istemese de bunu yapacak zorunda olması vs. serideki “aile yaşamı”nın yansımalarıdır.
Gin no Saji - 05
Seride hikaye akışı, yan karakterlerin hikayeleri, karakter tasarımları gayet iyi. Seri içerisinde dönen espiriler ve güldürü öğeleri de tam yerinde. Bir noktada karakter tasarımları Full Metal Alchemist’e benzetilse de, iki serinin mangakası aynı olduğu için bunun pek sürpriz olduğunu söyleyemeyiz. Hokkaido eyaletinde hikayenin geçtiği seri aslında yazarın çocukluğundan esinlenerek oluşturulmuş. Hokkaido’da bir mandıra çiftliğinde büyüyen yazarın geçmiş yaşamının izlerini Hachiken ile şekillenen bu seride görmek mümkün.

İlk etapta tarım hayatını anlatan bir seri olduğunu duyduğunuz da izlemeyeceğiniz bir seri olsa da; Gin no Saji özgün hikaye ve verdiği mesajlarla, içerisindeki güldürü ögeleriyle sizi içine çekecek bir seri. Seriyi tavsiye ediyorum çünkü; ana karaktere bir vizyon katarken izleyiciye de ayrı bir vizyon katıyor. İçerdiği mesajlarla bizleri farklı bir ufka yelken açtırırken tarım kültürü hakkında da farklı bakış açılarını ve izlenimleri bizlere sunuyor.
Gin no Saji - 08 - Large 06
Seride bir de en sevdiğim yönlerden biri ana karakter dışında diğer karakterlerin de hikayelerine yer vermesi. Farklı kesimlerden insanların hayatlarına ve hayata bakış açılarına ışık tutması yönüyle de izlenilesi. Arkadaşlık, aşk ve hayattan kesitlerin bolca yer aldığı seride herkesin kendine bir motto çıkarabileceğini söyleyebilirim. Doğanın güzellikleri nasıl oluştuğu, taze sağılmış sütün tadı nasıl olduğu, yumurtanın tavuktan nasıl oluştuğu, hayvanların beslenip kesimhaneye gönderilip; pastırma, sucuk olarak nasıl geri döndüğü gibi dikkat çeken şeyler görüyoruz. Tarım kültürüne hiç dahil olmamış birinin gözünden bizlere sunuluyor ki; Hachike’nin durum ve olgulara karşı gösterdiği tepkilerde kendinizle ortak bir yön bulacaksınız.

Slice of life türünde değişik bir anime serisi olarak Gin no Saji. Herkese izlerken eğleneceğini garanti edemem. Ancak bir çoğunuzun eğleneceğini söyleyebilirim.
İyi Seyirler…

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Birsen Albayrak

Önceki Yazı

Güle Güle Yeşil Deniz

Sonraki Yazı

Sonbahar geldi çattı, işte fragmanlar.