, , , ,

Dizilerin Vazgeçilmez Soundtrack Tutkusu | Part 1

21 Ağustos Pazar günü The Guardian sitesinin haberine göre İngiliz BBC Kanalı, Luther, Doctor Who ve Wolf Hall‘ın müzik haklarını dünyaca ünlü müzik dağımtıcısı BMG‘ye sattığını açıkladı. Müziğin günlük yaşantımızdaki etkisinin büyük olduğunu düşünürsek eğer diziler için de bu aynı. Dizilerde çalan şarkılar ve müzikler, izlediğimiz sahnenin içine seyirciyi çekebilmek adına özenle seçiliyor. Durum böyle olunca da diziler için özel müzik albümleri (soundtrack) hazırlanıyor ve piyasaya sürülüyor. Bu haberin üzerine sizlere son zamanlarda ilgi gören ve yayınlandığı zaman ilgi çeken dizilerin soundtrack albümlerini tanıtacağız. İşte yazımızın ilk bölümü sizlerle.

OUTLANDER

A1xOLcejmYL._SL1500_

1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall (Caitriona Balfe); gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser (Sam Heughan) ile evlenmek zorunda kalır. Claire zamanla Jamie’ye bir şeyler hissetmeye başlayacak ve iki farklı zamandan, iki farklı erkek arasında kalacaktır.

Aşk, bilim kurgu, tarih ve maceranın tek bir hikayede buluşması olarak tanımlanan Outlander; Diana Gabaldon’ın aynı isimli çok satan kitabından uyarlandı.

Bear McCreary imzası taşıyan SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

STRANGER THINGS

Stranger Things Soundtrack Volume 2 Album Art

Dizi 1980’li yıllarda New York eyaletine bağlı bir liman kasabası olan Montauk’ta geçmektedir. Genç bir çocuk gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Ailesi, arkadaşları ve yerel polisler çocuğun ortadan kaybolması ile ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatarak gerçeği açığa çıkartmaya çalışırlar. Olayın soruşturması derinleştikçe gizli hükümet deneylerinin yapıldığı olağanüstü bir gizemin içine çekilirler. Annesi (Winona Ryder) çocuğunu alabilmek için korkunç doğaüstü güçlerle yüzleşmek zorundadır. Aktör David Harbour kasabanın şerifi olarak dizide rol almaktadır.

Kyle Dixon ve Michael  Stein imzası taşıyan SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

MR. ROBOT

A1GmDLoYqLL

Dizide Elliot (Rami Malek), gündüzleri genç bir siber güvenlik mühendisi ve geceleri hackerlık yapan bir siber korsandır. Elliot, yer altı hacker grubunun (fsociety) onunla irtibata geçmek için şirketininin sistemine zarar vermesi üzerine kendisini büyük bir karmaşanın içinde bulmuştur.

Mac Quayle imzası taşıyan SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

SONS OF ANARCHY

888750614629

Dizinin baş rollerini Hellboy filmlerinden tanıdığımız o eşsiz kalın sesiyle Ron Perlman, son dönemlerin parlayan aktörlerinden Charlie Hunnam ve Lost’dan aşina olduğumuz Katey Sagal paylaşıyor. Dizinin ana senaryosu Samcro (kulubün kısa adı) etrafında dönüyor elbette. Ancak son zamanlarda iyiden iyiye trend olan bölümlük dava dizileri yerine SOA’da birbirini takip eden ve sürekli sizi şaşırtan sürükleyici bir hikayeye sahip. Ne zaman ne olacağını, hikayenin hangi yönde ilerleyeceğini asla  kestiremediğiniz ender dizilerden biri.

Çeşitli Sanatçılar’ın eserlerinin yer aldığı SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

EMPIRE

Empire_The Soundtrack_FINAL

Hip-hop dünyasının önde gelen isimlerinden Lucius Lyon (Terrence Howard), zorlu bir geçmişi ardında bırakmış, önemli bir sanatçıdır. “Empire Entertainment” isimli müzik şirketinin CEO’su olan Lyon, ALS hastalığına yakalandığını öğrenir ve sektörden el etek çekmesi gerektiğine karar verir. Durumu ağırlaşmadan üç oğlundan birini tahtına oturması için yetiştirmeli ve servetine göz diken eski eşi Cookie (Taraji P. Henson)’den kurtulmalıdır.

Dizinin oyuncularının seslendirdiği eserlerin yer aldığı SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

GILMORE GIRLS

0081227811624_p0_v1_s1200x630

Hayali Stars Hollow kasabasının seçmece ve hafif kaçık sakinleri eşliğinde arkadaşlık, aile ve hayat üzerine esprili bir yapım olan Gilmore Girls, kasabanın vazgeçilmez karakterleri anne Lorelai ile kızı Rory’nin yaşamları üzerine odaklanıyor.

Otuzlarındaki Lorelai Gilmore (Lauren Graham) geçmişinde yaptığı hataları, en yakın arkadaşı olan kızı Rory (Alexis Bledel)’nin de tekrarlamaması için elinden geleni yapan bir anne. İkisinin de aynı ilgi alanlarına, aynı zekaya, aynı kahve bağımlılığına ve aynı gözlere sahip olduğu düşünülürse aynı tecrübeleri yaşamaları büyük bir olasılık. Rory’nin, Lorelai’dan daha ciddi bir kişiliği olsa da özellikle aşk ilişkilerindeki eğilimleri annesinin kızı olduğunu gösteriyor.

Çeşitli Sanatçılar’ın eserlerinin bulunduğu SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

GAME OF THRONES

game-of-thrones-soundtrack-5

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark (Sean Bean) kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtaları ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir. Taht mücadeleleri her zamankinden daha sert geçecektir.

Ramin Djawadi imzası taşıyan SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

GLEE

453df06190de07e9ac2d4a934cd77f503d1313b7

Glee, Fox Broadcasting Company‘de yayınlanan Amerikan müzikal drama televizyon dizisi. Okul korolarının yarıştığı bir yarışmada lisenin glee kulübü New Directions’ın mücadelesiyle kulüp üyelerinin ilişkilerine, cinsel yaşamlarına ve sosyal sorunlarına odaklanmaktadır.

Dizinin oyuncularının seslendirdiği eserlerin yer aldığı SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

TWIN PEAKS

71TruxX5CrL

Twin Peaks, Laura Palmer isimli bir genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alır. FBI ajanı Dale Cooper (Kyle MacLachlan) bu cinayetle ilgilenmek için kasabaya gönderilir, fakat bu küçük ve sakin görünen kasaba aslında derinliğine bakmak çok karışıktır.

Angelo Badalamenti imzası taşıyan SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

THE SOPRANOS

71HNYUqhTaL._SL1500_

New Jersey’de bir Amerikan-İtalyan mafya ailesi patronu Tony Soprano (James Ganddolfini)’nun meslek, suç, şiddet, aile, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurma mücadelesi üzerine kurulmuştur. Dizi aynı zamanda Soprano ailesinin bireyleri ve Tony’nin yakınında bulunan insanların hayatından da kesitler sunar. Dizinin senaryosunda belki de en önemli yeri tutan Tony ve psikiyatristi Dr. Jennifer Melfi (Lorraine Bracco) arasındaki diyaloglar, 6 sezon boyunca suç-ahlak dengesinin tartışılması açısından dizinin en çok hatırda kalan sahneleri olmuştur.

Çeşitli Sanatçılar’ın eserlerinin bulunduğu SOUNDTRACK albümünü satın almak için tıklayınız.

Lady Gaga'nın küçük canavarı, tiyatro delisi, yazar, izler, okur. Boşvermiş sıradan biri...

Bir Cevap Yazın

Loading…

Yeni Başlayan Yerli Diziler Üzerine

Samuray Öğretisi Temalı En İyi 5 Anime Serisi