Jane Doe Hakkında Bilmediklerimiz | Blindspot S02E01 | İnceleme

Birinci sezonun final bölümünde Mayfair’in ölümünü araştıran Kurt ve ekibi bir yanda, onlardan kaçarken Oscar’a yakalanan Jane bir yandaydı. Ne var ki Kurt, Jane’in Taylor olmadığını öğrenmiş ve finalde onu yakalamıştı. Bu olaylardan üç ay sonrasındaki bir sahne ile açıldı ikinci sezonun ilk bölümü. Jane CIA’e teslim edilmiş olduğunu, CIA’in ise Jane’den bilgi almak için ona işkence yaptığını hemen anlıyoruz tabii. Ne var ki Jane’in CIA’in elinden kaçışı da aynı hızla olunca (klasik Hollywood aksiyonu ve bolca klişeyle birlikte), bölümün dışarıda kovalamaca olarak ilerleyeceğini ve Jane’in tekrar Kurt ve ekibiyle karşılaşacağını da anlıyoruz. Fakat değişiklikler de yok değil. NSA olaya el koyuyor ve gönderdikleri bir kişi ile Jane’in olayının boyutunu büyütüyorlar. Açılış sahneleri itibariyle her ne kadar klasik Hollywood sahneleriyle dolu olsa da bilgilendirici olması itibariyle ilgi çekici olmayı başaran Blindspot’un ilk bölümünü yakından inceleyelim;

blandspot-archiepanjabi

ve NSA Olaya Dahil Olur

Jane’in kaçışıyla birlikte izleyicinin de bilmediği bir şey olan NSA çıktı ortaya. Emmy ödüllü Archie Panjabi‘nin canlandırdığı Naz Kamal karakterinin olaya dahil olacağını tanıtım videolarından ve haberlerinden biliyorduk zaten. Olaya hızlı bir şekilde giriş yapan Naz niyetini de açıkça belli etti. Zero Devision isimli gizli bir birimde çalıştığını söyleyen Naz, beş-altı yıl önce tekil örneklermiş gibi görünen ama aslında tek bir grubun yaptığına inandığı terör eylemlerini araştırdığını ve sonucunda Jane’i FBI’a gönderenler olduğunu düşündüğünü söyledi. Jane’in örgütüne Sandstrorm diyen Naz, örgüte sızmak için tek şanslarının Jane olduğundan da emin. Çünkü Jane CIA’in elinden kurtulmasına rağmen şehri terketmemiş ve kendi araştırmasını yapmak istiyor. Yani Jane de öğrenmek istiyor, tıpkı Naz gibi.

Kurt ve ekibini ikna etmekte zorlansa da Jane’i Sandstrorm’a karşı köstebek olarak kullanmaya ikna eden Naz’ın başka bir amacı var mı ya da her şey sonra erdiğinde Jane’e ne yapacak bilemiyoruz elbette ama şimdilik amacına yönelik emin adımlarla ilerliyor.

blandspot-fbi

Dövme Ekibi Takrar Bir Arada

Bölümün başında dövmeler üzerine çalışmak istediğini açıkça belli eden Reeade ve Tasha, Jane ile tekrar çalışma fikrine sıcak bakmasalar da Naz ve Kurt tarafından ikna edildiler diyebilirim. Mayfair’in ölümünü hala sindiremeyen ekibin Jane ile uzun bir süre daha uyumlu çalışamayacaklarını düşünmek saçma olmaz sanırım. Sandstrorm’a giderken gerçekçi görünmesi için Jane’i vurmaktan çekinmeyen Tasha buna iyi bir örnek olabilir mesela.

Diğer taraftan Mayfair’in bıraktığı flashbellek ile çalışmaya devam eden ekip ise şifreli dosyaları okumakta zorlanıyordu ve bunun için NSA’den yardım istediler. Mayfair’in şifreleri oldukça ilginç ve sonucunda ne çıkacak kestirmek imkansız. Üç klasör olan dosyalardan ilk ikisini biliyoruz. Ama üçüncüsü gerçek anlamda bir kara delik. Oradan ne çıkacak, nereye bağlanacak merak ediyorum.
 Velhasıl Mayfair’in intikamı etrafında toplanan dövme ekibi sonuç itibariyle tekrar bir araya geliyor. Fakat kırılma noktaları olacakmış onu zaman gösterecek.

blandspot-shepherd

Jane Hakkındaki Gerçekler

FBI tarafından tekrar yakalandıktan sonra yalan makinesine bağlanan Jane, Naz tarafından sorgulanırken tüm gerçekleri de anlattı. Geçtiğimiz sezon izlediğimiz Tom Carter tarafından kaçırılması ve Oscar’ın onu öldürmesi üzerine gelişen tüm olayları anlattı. Mayfair’in ofisinde kalem arabasında cps değişikliği gibi şeylerin hepsini söyleyen Jane, Mayfair’i öldürenin de Oscar olduğunu ama onu öldürdüğünü de söyledi. Ekip buna inanmakta zorluk çekse de Mayfair’in intikamı konusunda birleştiler ve Jane’e en azından güveniyormuş gibi yapmaya karar verdiler.

Sandstrorm’a gönderilmeye karar verilen Jane’in bir hikayeye ihtiyacı vardı ve bu açığı da geçen sezon öldürdüklerini düşündükleri ama cesedini hala bulamadıkları Cade oluşturuyordu.

Gelelim Jane hakkındaki gerçeklere… Yine haberlerden öğrendiğimiz iki yeni karakterle tanışıyoruz bu bölümde. Luke Mitchell‘ın Roman karakterini canlandıracağını biliyorduk. Fakat Michelle Hurd‘ın hangi karaktere hayat vereceğini bilmiyorduk. İlk bölümde öğrendik ki kendisi birinci sezon boyunca aradığımız Shepherd’mış. İzleyiciye erkek olduğunu düşündürek dialoglardan sonra Shepherd’ın kadın olduğunu düşünmemiştim ben de tabi ki.

blandspot-fbi2

Ama daha ilginç bilgiler öğrendik bu bölümde. Jane’in nereden geldiğini, gerçek adını… İlk sezondaki diş incelemesindekiler karşımıza çıktı bu bölümde. Güney Afrika’da doğan Jane’in gerçek ismi de Alice Kruger’mış aslında. Biyolojik ailesi ırkçılık karşıtı oldukları için öldürülmüş ve Jane de çocukların suikastçi olmaları için eğitildiği bir kampa gönderilmiş. Roman ile birlikte diğerlerinden sıyrılınca Shepherd onları yanına almış ve anneleri gibi onlarla ilgilenmek dışında kendi amaçları için eğitmeye devam etmiş. Suikastçi olmaları dışında klasik aile tablosu çizen karakterlerimiz belli ki koca bir yılın ardından birbirlerini ilk kez görüyor. Roman kardeşine yani Jane’e gözü kapalı güveniyor ama Shepherd o kadar emin değil. Zaten o yüzden de bölüm sonunda FBI’da bir köstebekleri olduğunu ve sıkışırlarsa onu aktive edeceklerini öğrendik.

İşin daha ilginç tarafı ise Shepherd’ın da köstebek olması için Jane’i FBI’a geri göndermesi oldu. Kısaca ilk sezondaki konuma geri döndük diyebiliriz, fakat bu sefer her iki taraf da Jane’in kendisi için çalıştığını zannediyor.

blandspot-jane

İlk Bölümden Notlar

Evet, genel olarak bilgilendirici ve ilk sezondaki soru işaretlerini kaldıran bir bölüm izledik. Bu demektir ki yeni bilinmezlikler bizi bekliyor. Eh, bölüm itibariyle de öyle de oldu aslında. Finalde gördüğümüz şeye anlam verebilen var mı acaba? Her ne kadar koca bir sezon izlemiş olsak da, Jane’in (hafızasını sildirmeden önceki) amacının ne olduğunu hala bilmiyoruz. Sandstrorm nasıl bir örgüt. Her ne kadar terör eylemleri gibi görünse de devlet ve ordu içindeki yozlaşmışlıkları gösteriyorlardı aslında. Yani tam olarak “kötü” demek ne kadar doğru bilemiyorum. Ayrıca Jani’in bu ikili ajanlık muhabbeti ne kadar sürecek ya da ne kadar sürebilecek tam bir muamma. O yüzden gelsin ikinci bölüm…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Arrow’dan Yeni Fragman Yayınlandı!

Sonraki Yazı

68. Emmy Ödülleri Kazananlar Tam Listesi – Emmy 2016