Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisi her zaman bilimde cezbedici bir konu olmuştur. İnsanlar giydikleri, kullandıkları ve etraflarında bulunduğu renklere göre karakterlerinin bile değişebildiği ortaya açıkca konmuştur.  Hafize Mutlu ile birlikte  günlük yaşamdaki renklerin ‘Televizyon Dünyasındaki’ hangi karakterleri çağrıştırdığını bu yazıda anlattık. İyi okumalar.

tyrion

Sarı – Tyrion Lannister – Game of Thrones

Genel anlamıyla sarı renk neşeli ve samimi bir imaj çizer. Fakat altın rengi olduğu için de zenginlik hatta bilgelik anlamları da taşır. Özellikle Mısır ve Japon kültüründe kralların rengidir sarı. Amerikanlar için ise yüksek rütbe anlamına da geliyor. Tüm bu anlamları düşününce ise aklıma tek bir isim geliyor. O da Tyrion Lannister. Neden mi? Lannister’ların zenginliği ve Tyrion bitmek bilmez bilgi aşkı yüzünden tabi ki. Lannister mottolarından olan “bir Lannister her zaman borcunu öder”in yanısıra ayrıca Tyrion bir çok kez eğlenceli bir insan olduğunu da ispatlamış bir karakter. Hatta Game of Thrones evreninde eğlence ondan sorulur gibi bir şey. O yüzden de sarı rengini hemen hemen her anlamda taşıyan bir karakter Tyrion.

Hannibal-Season-3-poster-excerpt

 Kırmızı – Hannibal Lecter – Hannibal

Kırmızı; aşkın, öfkenin, arzunun ve tehlikenin simge rengidir. Bu renge uyabilecek bir çok karakter olmasına rağmen benim görüşüm bu listede başı Hannibal Lecter çekiyor. Hannibal karakterini tanımlayacak olsaydık, bu sayfalarca sürebilirdi fakat biz biliyoruz ki Hannibal, yeri geldiğinde intikamını da çok iyi bir şekilde aldı, yeri geldi cesareti ile hepimizin alkışını topladı ve yeri geldi birini gerçek anlamda sevdi.. Ayrıca kendisinin anlamlandıramadığım bir kan tutkusu var. Bu da akıllara hemen kırmızı rengini çağrıştırıyor.

hugo

Mavi – Hugo “Hurley” Reyes – Lost  

Mavinin depresyondan güven duygusuna çok çeşitli anlamları var aslında. Ama hepsi genel olarak melankoli ve huzur veren yatıştırıcı duygularda birleşiyor. Bazen otoriteye çağrışım yapsa da emniyet duygusu daha baskın geliyor. Tüm bu özellikleri barındıran karakter ise Hugo Reyes. Ya da bir diğer ismiyle Hurley. Lost isteleyenler hemen hatırlayacaktır Hurley’i. Bahtsız bedevi (düştükleri tropikal adada kutupayısı vardı hatırlarsanız) denilebilecek kadar şanssız bir karakter olan Hurley adanın öncesinde de, adada da şansı neredeyse hiç yaver gitmemiş karakterlerimizdendi. Fakat sevimliliği ve sempatikliği sayesinde izleyicisine güven veren bir hali de vardı. Hurley her ne kadar adadaki zamanında etliye ya da sütlüye karışmak istemese de, hikayenin gidişatını verdiği kararlar ile etkilemiş ve diğer karakterler için güvenilecek bir kişi olmayı başarmıştır. İşte bu yüzden onun için “mavi” diyebiliriz.

vandal

Mor – Vandal Savage – Legends of Tomorrow

İmparatorların ve olağanüstü güçleri olduğuna inanılan din adamlarının rengi olan mor, yüceliği, gücü ve lüksü temsil eder. Aynı zamanda seçilmiş insanlar ve mistik güçler de mor renk ile hafızalarda kalır. Vandal Savage karakteri bu renk için biçilmiş kaftan. Hem Arrow’da hem de Legends Of Tomorrow’da boy gösteren Vandal Savage, mısırlı bir rahip. Radyoaktif göktaşları sonucunda ölümsüzlük ve mistik güçler kazanan Savage, yaşadığı her zaman diliminde de tarihin ileri gelenlerinden olmuş. Bu güçlü DC karakterinin yolu hep şahingillerden Hawkman ve Hawkgirl ile çakışıyor. Dizide kullandığı bazı güçlerin efektleri de mor renk ile yapılmış.

buffay

Yeşil – Phoebe Buffay – Friends

Doğa, ferahlık, gençlik ve enerjiklik… Evet evet yeşil renginden bahsediyorum. Bir çok kültürde bağımsızlığı ve doğayı temsil eden yeşil için yukarıda söylediğim gibi gençliği ve verimliliği de temsil ettiğini biliyoruz. Doğa, bağımsızlık ve enerjiklik deyince ise aklıma Phoebe geliyor. Friends izleyenlerin gözdesi, hippi tarzıyla yeşilin her anlamını üzerinde taşıyan Phoebe sanatçı kişiliği ile de sürekli bir “yaracılık” halindeydi hatırlarsanız. “Smelly cat” şarkısındaki yaratıcılık ile tablolarındaki yaratıcılık yarışır mesela, değil mi ama? Her zaman canlı ve enerjik olan Phoebe daha çok alkol tüketerek çocuklara için dünyada daha az alkol kalacağını düşünecek kadar da ince bir insan aynı zamanda… Severek izledik kendisini. Sanırım hala da izliyoruz.

lafa

Turuncu – Lafayette – True Blood

Turuncu, bir gün batımının ışığında yenilenmektir! Turuncu, güneşin renklerinden biridir ve enerjiyle doludur. Turuncu enerji ve yeniden doğumun rengi ise kesinle bu True Blood’un efsane karakteri Lafayette’dir. Sarkastik tavrı, bitip tükenmez enerjisi ve etrafına ne olursa olsun potizif enerji yayan Lafayette, vampirler tarafından alıkonulup tam ölmek üzereyken hayata tekrar sarılmış ve eski yaşamına geri dönmüştür. Ayrıca eski ölen sevgilisi Jesus ile yaşadıkları ve giydiği kullandığı leopar ve neon renkler turuncuyu çok anımsatmakta.

rust-cohle-1024

Siyah – Rust Cohle – True Detective

Kötülüğü simgeliyor gibi çok genel bir ifadesi olsa da, aslında siyah en tartışmalı renklerden birisi. Karanlık güçler, ölüm ve suç gibi şeyleri simgelerken bazı anlamlarında sadakat ve dayanıklılık gibi sıfatlar da var. Tüm bu özellikleri gördüğümüz karakter ise Rust Cohle’dan başkası değil elbette. Onun o bilinmez ve karanlık tarafında, her ne kadar bir kanun adamı olsa da suça meyli sayesinde siyah rengi görüyoruz. Peşini bırakmayan etrafındaki ölümler ise bu rengi doğrular nitelikte. Fakat aynı zamanda dayanıklılık konusunda da Rust’un rengi siyah. Öyle ki yıllar sonra aynı davanın çözümü için kolları sıvayacak kadar da sabırlı bir karakter. Rust tıpkı siyah gibi özgüveni yüksek ve azimli, aynı zamanda kararlı. Dizide de gördüğümüz gibi bu durum Rust’un iş hayatını farklı yönleriyle etkiliyor fakat bununla birlikte gelen ruhsal durumundaki dengesizlik onu siyah için biçilmiş kaftan yapıyor.

sheldon

Beyaz – Sheldon Cooper – The Big Bang Theory

Beyaz tüm renklerin bütünüdür ve içinde her renkten farklı anlamlar ve güçler taşır. Aslında TV dünyasında böyle bir karakter bulmak biraz zorlayıcıydı. Fakat şimdi bahsedeceğim karakter, dönemine damgasını vurmuş hatta oynadığı karakteri hem Emmy hem de Altın Küre ödüllerini kazanmıştır. Sanırım siz de kim olduğunu anladınız. ‘Sheldon Cooper’. İçinde tüm karakterlerden azar azar olan ve karakterlerini çeşitli bölümlerde birbirlerine kombine ederek gösteren biri. Onu bir bölümde çok çocuksu, başka bir bölümde şeytani hatta başka bir bölümde merhametli ve aklı selim görebiliriz. Ee bu kadar farklı karakter yapısı varsa tabi ki beyaz rengin temsilcisi Sheldon Cooper. Şunu da söylemek istiyorum, bembeyaz ve tertemiz bir yüreği var.