American Horror Story: Roanoke Sezon Ortası | SoruYorum

American Horror Story: Roanoke sezonun ortalarına geldiğimiz şu günlerde yazar arkadaşım Hafize Mutlu ile birlikte sezonu enine boyuna değerlendirdik. İyi okumalar.

BUĞRAHAN- Roanoke sezonunun ilk beş bölümünü nasıl buldun?

HAFİZE- Roanoke hikayeleri senin de bildiğin gibi Amerika’da popüler bir hikaye. Yani adaya gelen koloniye ne olduğuna dair hala çeşitli spekülasyonlar oluşturuluyor. AHS’nin Roanoke hikayesi için en basit ve en temel hikaye olan “toplu katliam”ı seçmesini pek beğenmedim. Daha orijinal bir hikaye bekliyordum orada. Üstelik bölümlerdeki küçük hikayeciklerin de pek bir orijinalliği yoktu. Yani Roanoke hikayesel anlamda sınıfta kaldı benim gözümde. Ama performansları beğendim. Her ne kadar Lily Rabe’i izlerken hikayeye yabancılaşamayıp Sarah Paulson’a odaklanamasam da (yani ikisini aynı kişi gibi düşünemedim) oyunculuklar çok iyiydi. Ve Kathy Bates… Her bölümde performansını, aksanını hayranlıkla izledim. Velhasıl görsel olarak iyiydi sezon. Bu arada bu sezon özel jenerik kullanmama fikri hangi ileri zekalıya ait ise onu tebrik etmek istiyorum(!) Peki sence nasıldı?

gaga-ahs

B- Açıkçasını söylemek gerekirse, yeni sezon başlayana kadar hiçbir bilgi vermemeleri beklentileri çok yükseltti. Herkes muazzam bir şey bekliyorken dumura uğradı diyebilirim. İlk bölümünü hiç beğenmemiştim fakat bölümler ilerledikçe sevmeye başladığımı söylemeyelim. Özellikle göndermeler olsun oyunculuklar olsun beni epeyi bir doyurdu.. “Eye Witnesses” formatında çekilen yeni sezon sence nasıl bir fikir?

H- Bu olayı sevdim ben aslında. Sadece Amerikanın değil dünyanın her yerinde klasik bir olay aslında bu “canlandırma” programları. AHS’nin bu anlatım tarzını referans alması oldukça normal. Yine de ben anlatıcılar için daha sıradan oyuncuları seçerdim Ryan’ın yerinde olsaydım. Yukarıda da söylediğim gibi hikayeye yabancılaşamadım bir türlü. Bir de keşke konu daha farklı olsaymış. Tamam American Horror Story her zaman sezonlarını klişeler üzerine kurmuştur, zaten dizinin çıkış amacı bu klişeleri ele almak ama kendi içinde bari  tekrar etmeseymiş bazı şeyleri. Kabul edelim ki “eye witness” muhabbeti yeni olsa da hikaye tam bir “hounted house” hikayesi.

aaaaaaaaaaaaaaaaaa

B- Evan herkesi şok eden bir karakterle sonunda dizide gözüktü. Aksanını ve karakterini hakkında neler söyleyebilirsin?

Evan geçen sezonda olduğu gibi yine zengin bir sahip konumundaydı. Ve yine geçen sezondaki gibi yaşadığı zamana göre ilginç zevkleri olan bir adamdı. LGBT+’ye göz kırpan karakterini sevmekle birlikte umarım bu sezonki amacı bu kadar değildir diyorum. Karakterini tam çözemedim, o yüzden sezonun kalanında bize sürprizler hazırlamış olabilir. Görsel olarak da güzel hazırlanmış, aksanı da başarılı. Zaten koloninin aksanı oldukça başarılı. Dönemin esintisini hissettiriyorlar izleyiciye. Sen ne düşünüyorsun peki Evan için, beşinci bölümde gördük sadece ileride de görürüz değil mi?

B- Görürsek sadece sezon finalinde göreceğimizi düşünüyorum. Evan’ın karakteri, Mr.March’ı fazlasıyla anımsattı bana. March’ın bıyığı yerine, Edward’ın beyaz peruğu kullanılmış gibi. Karakterine gelecek olursak, Murphy’nin her sezondaki LGBT bonusu bu sefer Evan’ı vurmuş. Evan’ı öyle gören Tate-Violet’çiler büyük bir hüsrana uğramış diye okudum internette. En kısa tanımla Edward Mott = Mr. March’ın bıyıksız, peruklu ve bir nebze merhamet eklenmiş hali… Sezonun her bir bölümü önceki sezonları referans aldığını gördük. Bu bağlamda senin favori bölümün hangisi oldu?

H-Evet benzerlikler hemen dikkat çekiyor. Zaten en büyük benzerliği de ilk beş bölümün genel konseptinde gördük. Küçük benzerlikleri yakalamak hoşuma gitse de büyük benzerlikleri görme taraftarı değilim açıkçası. Bence artık AHS kendisine daha orijinal klişeler bulmalı. Söyleyince bi garip oldu ama ikinci sezonda bunu başarmışlardı bence. En sevdiğim bölüm ise birçok gerçeği öğrendiğimiz dördüncü bölümdü. Sen sanırım en çok beşi beğendin.

ladygaaaaaaaaaaa

B- Olay örgüsünün düğümü 5.bölüm de çözüldüğü için beşi sevdim fakat ben en çok dördüncü bölümü sevdim. Orman Cadısı’nın kanlı geçmişini görmek ve Koloni ile bağlantısını görmek cezbetti beni. Lady Gaga’yı Coven sezonunda cadı olarak görmek çok istemiştim. O yüzden o bölüme bayıldım… My Roanoke Nightmare belgeseli beşinci bölüm itibari ile bitti. Geri kalan beş bölümde büyük bir değişikliğe gidilerek sezonun gerçek TEMA’sını öğreneceğiz? Beklentilerin neler?

H- Ben hala böyle uzun bir girizgaha gerek var mıydı diye düşünmeden edemiyorum. Beş hafta her anlamda daha önce bir şekilde izlediğimiz ve bildiğimiz bir hikaye ile geçti. Performanslar da kaliteli olmasa izlemeyebilirdim bile. Bundan sonrası ise Roanoke hikayesinden ne kadar uzaklaşacaklar onunla alakalı bence. Tamamen farklı bir konsepte geçeceklerse bile bunu Roanoke ile bağlamaları gerekiyor bütünlük olması adına. Yine de AHS evreni çok geniş ve artık sezonları da birbirleri ile bağlamaya başladılar. Bunlar daha yaratıcı sonuçlar doğmasına neden olabilir. O yüzden bekleyip görelim diyorum ben. Sence neler olabilir peki gelecek bölümlerde?

B- Geçen bir haber gördüm. Tabi ki ‘dedikodudan’ ibaret fakat; Murphy’nin ‘big twist’ ve ‘bir çok karakter geri dönecek’ açıklamaları bir çok kişiye geri kalan bölümlerde My Roanoke Nightmare yapım ekibi önceki sezonlarda geçen mekanları ziyarette  ‘Murder House’, ‘Briarcliff’ ve ‘Cadılık Okulu’ gibi .. Böyle bir şey olursa eski karakterleri tekrar görürüz ve cevaplanamayan soruların cevaplarını alabiliriz J

 

Buğrahan Erbar

Önceki Yazı

İçinizi Isıtacak 2017 Kış Animeleri

Sonraki Yazı

Özgürlüğe Giden Yol | Westworld S01E03 – SoruYorum