,

Küçüklüğümüzden Beri Unutamadığımız Çizgi Film/Anime Müzikleri

Biz 90’ların başlarında doğan kişiler olarak, çocukluğumuzun en büyük zevklerinden biri TV karşısında çizgi film izlemekti. Yeri geldi hafta sonları herkesten önce kalkıp sessizce izlerdik yeri gelirdi okuldan sonra eve koşa koşa dönüp yeni bölümleri sabırsızlıkla beklerdik. Bu yazıda o zamanlar beynimize kazınmış olan çizgi filmlerin ve animelerin müziklerini sizler için derledim. Genelde bu müzikler, jeneriklerde kullanılan müziklerdi.

1. Pokemon – Gotta Catch’Em All ! 

Pokemon’un şu günlerde tekrar popüler olması ile seriyi sevenler eski şarkıları Youtube’da tıklanma rekoru kırdırıyor. Hepimiz bu şarkı ile kendimizden geçmiyor muyduk? Hatta kendini Pikachu sanarak balkondan kendini atıp, Pokemon’u Türkiye’de yasaklatan çocuğu da anmadan geçemeyeceğim!

2. Digimon – Brave Heart

Pokemonların dijital dünyada yaşayan versiyonlarını konu alan Digimon’u da pek güzel seyrettik. Gaza getiren müzikleri ile beynimize kazınan Digimon geçtiğimiz sene 15.senesini kutladı ve klasik serinin devamı olan 6 ovanın bizi beklediğini ilan etmişti. İlk üç tanesi hali hazırda yayınlandı efendim.

3. Sailor Moon (Ay Savaşcısı) – Moonlight Densetsu

TRT 1’in sansür uyguladığı eski animelerden biri de Ay Savaşcısı idi. ‘Ay adına seni cezalandıracağım’ mottosu ile kalplerimizde yer etmiş Usagi ve arkadaşlarını kimsenin unuttuğunu sanmıyorum. Kullandıkları romantik müzikler bir çok kişinin zamanında ezberlemeye çalışıp ama yapamadığı şeylerden idi. Sailor Moon’un da yeni versiyonu olan Sailor Moon Crystal’i de izleyebilirsiniz.

4.Taş Devri – The Flintstones

Çakmaktaş ailesinin ve komşularının günlük yaşamını ve maceralarını konu alan Taş Devri de izlediğimiz klasikleri arasında. Çizgi filmin jeneriği çıkınca hepimiz ayağa kalkıp heyecanlanmıyor muyduk?

5. Şeker Kız Candy – Watashi Wa Candy

Sadece ‘Watashi Wa Candy’ cümlesini dilimizin döndüğü unutmazsak Şeker Kız Candy de hafta sonları çizgi film sabahı kuşağının vazgeçilmeyenlerindendi.

6. Looney Tunes – Looney Tunes 

Bugs Bunny’i kim sevmez ? Ya da Donald Duck ? 90’larda yediden yetmişe herkesin severek izlediği Looney Tunes’un jenerik müziğine hayrandık. Hep bir ağızdan eşlik etmeye çalıştığımız jenerik müziğinde genelde ‘nı nı nı nı’ şeklinde söylerdik.

7. Pembe Panter – The Pink Panther

Günümüzde hala ilginç bir olay olduğunda arka planda çalan Pembe Panter’in müziği beynimizin bilinç altına işlenmiş durumda. Kurnaz ve zeki Panterimiz unutulmayan klasikler arasında.

8. Sevimli Hayalet Casper – Casper The Friendly Ghost

Abilerinin aksine doğruluk ve iyilik çizgisini Casper, bizi kimi zaman güldürdü kimi zaman hüzünlendirdi. Casper’in nasıl öldüğünden ziyade arkadaş canlısı olması ile ilgiliyorduk biz. Casper kötü bir çizgi film diyebilecek birini daha tanımadım.

9. Scooby Doo- Scooby Doo

Scooby Doo 1970’lerde yayınlanmaya başlasa da ülkemize gelmesi bayağı geç oldu. Doğa üstü olayları aydınlatmaya çalışanların hikayesi diyebileceğimiz bu çizgi film, küçüklüğümüzün en güzel anıları ile dolu.

10. Sünger Bob – Sponge Bob Square Pants

Son olarak 2000’lerde hepimizin severek izlediği Sünger Bob ile bu yazıyı sonlandırmak istedim. Sünger Bob, dünyada o kadar popüler oldu ki yapım şirketinin milyonlar kazandığını söylemek gerek.

Hacettepe Fizik Müh-23-Yabancı Dizi bağımlısı.Acemi Çevirmen.DC dizileri hastası.

Bir Cevap Yazın

Loading…

Büyülü Kızların Grotesk Dünyası | Mahou Shoujo Madoka☆Magica

Tek Sınır Hayallerimiz mi? | Westworld S01E02 – SoruYorum