This is Us | İlk Bölümü İzledim – Yorumluyorum

NBC’nin yeni dizisi This is Us’tan bahsetmek istiyorum bu hafta sizlere. Olukça yeni bir dizi olmasına rağmen reytinglerde güzel bir başarı elde eden dizi, kanalın da bu aralar en çok izlenen yapımı konumunda. Komedi ve drama sıfatlarını bir potada eriten dizinin oyuncuları da dikkat çekiyor. O zaman sözü fazla uzatmadan tanıtıma geçiyorum;

this-is-us-2

Kimler Oynuyor?

Tanıdık yüzlerle başlıyor seri. Heroes‘dan tanıdığımız Milo Ventimiglia, daha çok A Walk to Remember ve Chasing Liberty gibi filmleriyle tanıdığımız Mandy Moore gibi aşina olduğumuz yüzleri görüyoruz öncelikle. Bunların yanısıra en son American Crime Story ‘de izlediğimiz Sterling K. Brown, American Horror Story Friak Show’dan hatırlayacağımız Chrissy Metz ve Revenge, Mistresses, The Young and the Restless gibi dizilerde karşımıza çıkan Justin Hartley çıkıyor karşımıza.

cast-this-is-us

Konusu Neymiş?

Aynı gün doğduklarını daha ilk sahneden anladığımız beş temel karakterimiz var. Rebecca ve Jack çiftinin üçüz beklediğini öğreniyor ve hikayelerine hastanede devam ediyoruz. Sonra Randall ve eşini görüyoruz, iki çocukları olan çiftin yüksek hayat standartları var. Fakat Randall ailevi bir konuya eğiliyor ilk bölümde. Kate ve Kavin ise ikiz kardeş, fakat ikisinin de farklı problemleri var. Kate aşırı kilolu ve Kavin popüler bir yüz olmasına rağmen işinden memnun değil. Her anlamda farklı olan karakterlerimizin ev, iş ve sosyal yaşantılarını izliyoruz. Fakat finalde bizi çok güzel bir sürpriz bekliyor. Yani bu kadar farklı karakterin ortak noktasını bölüm finalindeki sürpriz ile öğreniyoruz.

this-is-us-1
Milo Ventimiglia as Jack, Mandy Moore as Rebecca

Ne Umdum, Ne Buldum

NBC’nin yapımlarına temkinli yaklaşıyorum uzun zamandır. O yüzden IMDb puanını görsem de beklentimi yükseltmemiştim. Klasik aile dramaları beklerken oldukça başarılı kişisel ve sosyal eleştriler, göndermeler buldum. Ama bunu çok dozunda yapmış dizi. Karakterlerin hayatlarını ise “günlük hayattan kesitler” mantığı ile izliyoruz. Bu da gerçekçiliği artırmış bence. Performanslar da etkileyici. Beklediğimin üzerinde bir dizi ile karşılaştım yani.

THIS IS US -- Pilot -- Pictured: (l-r) Chrissy Metz as Kate, Justin Hartley as Kevin -- (Photo by: Paul Drinkwater/NBC)
Chrissy Metz as Kate, Justin Hartley as Kevin

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Underrated bir dizi olduğundan pek yorum yapılmamış dizi ile ilgili. Karşıma çıkanlarda ise genellikle “fazla” olumlu yorumlar olduğunu gördüm. Gözyaşlarını tutamamış bir çok izleyici. Bazıları ise Milo’nun yetersizliğinden dem vurmuş ama genel olarak memnunlar performanslardan.

sosyal-medya-this-is-us

Kimler Bunu İzlemeli?

Aile temalı yapımları sevenler kesinlikle izlemeli. Çekim tarzı ve konuyu işleme şekli bana The Big C‘yi hatırlattı. Elbette konuları farklı ama aile draması olarak baktığımızda iki dizi de ortak paydada birleşiyor.

this-is-us

Ben Beğendim Çünkü

Ne komedisini ne de dramasını abartmayan bir yapım olmuş. Her şey dozunda diyebilirim. Bazı karakterleri “fazla iyi” bulsam da genel olarak yapılan analizlerden memnun kaldım. E biraz optimist yaklaşmış bazı şeylere ama bunu da abartmamış. Karakterler kendilerini eleştirmekte çok başarılı, özellikle Kevin’in stüdyodaki tiradını çok beğendim ben. Kendisine engel olamayan Kate ve ailesi konusunda kafası karışık olan Randall duygularını çok iyi anlatıyorlar. Sanırım ilk bölümde en çok Kevin’i beğendim ama her bir karakter kendine özgü ve kararsızlıkları konusunda paraleldiler. Senaryonun samimi havası ise ayrıca taktir edilmeli.

THIS IS US -- "The Big Three" Episode 102 -- Pictured: (l-r) Susan Kelechi Watson as Beth, Sterling K. Brown as Randall, Faithe Herman as Annie -- (Photo by: Ron Batzdorff/NBC)
Susan Kelechi Watson as Beth, Sterling K. Brown as Randall, Faithe Herman as Annie

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Özgürlüğe Giden Yol | Westworld S01E03 – SoruYorum

Sonraki Yazı

Artistik Hareketler Bunlar | Yuri!!! on Ice