,

Unutmak | Westworld 1. Sezon 8. Bölüm – Soruyorum

Geçtiğimiz haftaki heyecanlı finalinden sonra hızını bir tık düşüren bir bölümle karşımızdaydı Westworld. Fakat benim de izlemekten en çok keyif aldığım bölümlerden birisi oldu. Zira içerisindeki felsefik boyut, amerikan dizilerinde pek karşımıza çıkmıyor. Robotların varoluşsal bunalımlarını beklerken gerçekliğe ve yapay anılardan doğan hisler ve gerçek anılardan oluşan hislerin karşılaştırılmasına kadar giren derin dialoglar bölümün en etkileyici sahneleriydi. Her hafta yapmaktan keyif aldığımız soruyorum köşesini bu hafta da Kamil ile birlikte yaptık ve tüm bu etkileyici sahneleri, dialogları ve tabiki teorileri konuştuk. Keyifli okumalar;

westworld-s01e08-1

1- Hemen belirteyim bölümün en etkileyici kısmı Ford ve Bernard arasında geçen dialoglardı bence. Bölümün birçok sahnesinde acılar, bilinç ve gerçeklik üzerine girdikleri dialoglar benim gibi eminim birçok izleyiciyi de düşünmeye ve sorgulamaya itmiştir. Ford, Bernard ile konuşmalarında neden Arnold gibi düşünmediğini açıkça anlatmış oldu böylelikle. Ona göre bilinç yaratılamaz çünkü zaten yok. Hatta bilinç denilen şeyin tıpkı parktaki hikaye döngüleri gibi döngüler olduğunu savunduğunu bile söyleyebilirim. Fakat öte yandan kendi bilincini bu denklemin dışında tuttuğunu varsayarsak Ford’un burada bir tanrı görevi gördüğünü ispatlamış oluruz sanırım. Öte yandan bunu yaparken Bernard’a oldukça nazik davranışıyla geçtiğimiz bölümdeki kişiliğinden farklı bir imaj çiziyordu. Sonuçta ise Bernard’a Theresa cinayeti ile aralarındaki tüm ipuçlarını ortadan kaldırttı ve buna karşılık Bernard’ın Theresa anılarını sildi. Çünkü bu acının Bernard’a fazla geleceğini biliyordu. Bir yandan bu süreci izlerken diğer yandan geçmişte Maeve’in eski karakterinde yaşananları çok daha detaylı görüyorduk. Bernard ile Maeve’in ortak noktası ise acılardan kurtulmak istememeleriydi, çünkü kayıplarını gerçek kılan tek şey hissettikleri acılardı. Girişi uzun tuttum ama soruma geldim; hafızasını sildikten sonra bile Maeve’in intihar ettiğini izledik, sence Theresa ve onu öldürmesine dair anıları silinmiş olmasına rağmen Bernard böyle uç bir davranışta bulunur mu? Sadece intihar etmek gibi düşünme ama bu “uç” davranışı. Acaba Ford’a karşı gelir mi bir gün Bernard ya da onu Arnold’un safında görür müyüz sence?

Bernard’ın şokunu henüz üzerimizden atlatamadan bu bölüm de bol bol Berbard’lı sahneler izledik. İlk sahnedeki burayı yakıp yıkacağım minvalindeki söylemler, geleceğe bir flashforward’dı adeta. Kesinlikle Bernard hafızasını geri kazanacak ve bu direnişin lideri olacak. Maeve zaten kendisine yardımcı kuvvetler ararken, Bernard ile yolları mutlaka kesişecektir.

Söylemeden geçemeyeceğim, Bernard’ın Ford karşısındaki hallerine adeta içim parçalandı. Ne derse yapıyor ve ödül olarak hafızası siliniyor. Gerçekten dramatik bir bölümdü.

westworld-s01e08-2

2- Maeve demişken ondan devam edeyim sorularıma. Bu bölümde Maeve’in her anlamda tavan yaptığını söyleyebiliriz sanırım. Her soruyorumda dile getiriyoruz ama ben bahsetmeden geçemeyeceğim Thandie Newton mükemmel bir performans çiziyor ve grafiği karakteriyle birlikte sürekli yükselişte… Bu arada bu yükselişi izlerken diğer yandan da robotların beyin ve anı mekanizmaları yani hatırlamalarıyla ilgili detayları da öğreniyoruz. Böylelikle eski anılarını hatırladıkları kafalarının “fazla” karışmış olması gayet normal oluyor. Çünkü onlar “hatırlama” eylemini bizim gibi gerçekleştirmiyor. Öte yandan Maeve’in alt katta ipleri iyice eline alması, kaçış planını kusursuzlaştırma çabaları ve kendisini ses ile komut alan kişiden komut veren kişi konumuna geçirmesi işleri onun için baya iyi götürmüştü. Fakat finalde gördük ki önümüzdeki bölümde sıkıntılı bir sürece girecek. Sence bundan sonra Maeve’in akıbeti ne olur?

İnanılmaz! Tek kelimeyle inanılmaz. Son dönemlerde izlediğim en iyi performanslardan birisi. Thandie Newton mükemmel bir iş çıkartıyor. Diziyi izlerken bol bol onu düşündüm. Böyle kilit bir rol için çok başarılı bir cast seçimi olmuş. Hem bütün sezon çıplak olacaksın, hem de en çok ekranda görünen karakter olacaksın deseler, sanırım kimse kabul etmez. Neyse, hikaye açısında birinci bölümden bu yana söylediğim gibi, Maeve’nin ilerleyişi çok stabil ve izleyicinin hoşuna giden türden. Ben ikinci bölümden sonra adeta ağzım açık izledim kendisini. Son sahnede parkta olanlara çok hakim olamasam da, sonunda amacına ulaşacağından hiç birimizin şüphesi yok sanırım. Tabii ki ona harika iki donuş gerekli. Onlar da Arnold-Dolores ve Bernard dokunuşları olacak.

westworld-s01e08-3

3- Bölümün en karmaşık kısımlarından birine gelelim şimdide… Dolores ve William. Bu hikaye nereye gidiyor, kime ya da neye bağlanacak tam bir muamma bana göre. Zira en çok bilinmez bu hikayede dönüyor gibi. Diğer tüm hikayelerde bölümler geçtikte az da olsa bir şeyler öğrenirken bu hikayede konu daha da karmaşıklaşıyor sanki. Beşinci bölüm finalinde Dolores’i trende bir an William ile ama diğer bir an yalnız başına görmüştük hatırlarsan. Bu bölümde bunu çok daha belirgin bir şekilde yaptılar. Dolores’in evim dediği yerde gördükleri ya da hatırladıkları sence neydi? Bu sahneleri görünce aklıma Felix’in Maeve’e söylediği anıları hatırlama replikleri geldi. Onlar bizim gibi hatırlamıyorlar anılarını, bir nevi tekrar yaşıyorlar. Sezon başından beri izlediğimiz William ve Dolores sahneleri aslında Dolores’in anıları olabilir mi sence?

Zaman farklarını gördük. Baştan bu yana bu hikayenin geçmişte geçtiğini biliyorduk. Ancak bu bölümü Dolores’in zihninde güzel bir yolculuğa çıktık ve zamanları daha iyi kavradık. Dolores’in geçmişte gelecekten yansımalar görmesini ise çözebilmiş değilim. Muhtemelen zaman çizgilerinde bizim algımızla bir oyun söz konusu.

Dolores-William ikilisi baştan bu yana çok kırılgan. Ancak William’ın MiB olduğunu düşünürsek dönüşümü çok net bir şekilde görebiliyoruz.

westworld-s01e08-4

4- Bölümün en heyecanlı kısımlarının yarısını Maeve’e borçluysak kalan yarısını da MiB’e borçluyuz sanırım. Gerçi bu bölümde Teddy beklenmedik bir şekilde ipleri eline aldı. Açıkçası bunu hiç beklemiyordum ben. Teddy’nin de geçmişi (ilk bölümde olanlar) hatırlaması MiB’i etkisiz hale getirmesi için yetti de arttı bile! Çünkü söz konusu olan Dolores’di. Fakat buradaki dialogdan MiB’in kimliğine dair çok önemli ip uçları öğrendik bence. Hem kimliği hem de labirenti neden aradığını öğrenir gibi olduk. MiB tıpkı dediği gibi hiç bir şey hissetmiyor ya da hissedemiyor. Belki de bilince ve duygulara bu kadar hakim olan Arnold’dan yardım isteyecek? Ne dersin labirenti bulduğunda MiB’in Arnold’dan “kesin bir şeyler hissetmesini sağlacağını isteyecek” diyebilir miyiz?

MiB’in itirafları birinci bölümden bu yana beklenen bir sahneydi. Kimse bu sahneyi silik Teddy’e karşı gerçekleşeceğini beklememiştir. Açıkçası hikayesinden ben tatmin oldum ve kabul edilebilir buldum. Kendisini tanrı olarak görmesi de gayet mantıklı sebeplere dayanıyor. Arnold’dan isteyeceği şey de hissiyatıyla alakalı olacaktır mutlaka. Kendisi adeta tanrının yalnızlığını yaşıyor.

Bunun yanında her sahnede Maeve’nin çıkması da garip geldi. Kendisi baştan bu yana isyankar bir tipmiş zaten. MiB ile de bağlantısı olması beni çok şaşırttı.

westworld-s01e08-55- Bu arada yine bu bölümde zaman kavramının açık bir şekilde belirtildiğini düşünüyorum. Bir üstteki fotoğrafta gördüğün gibi bence bu bölümde William’ın MiB olduğunu kanıtladık diyebilir miyiz? Teddy ve MiB arasında geçen dialoglar bizi ne anlattı sence? Ve en önemlisi Wyatt tüm bu hikayenin neresinde duruyor?

Wyatt tam anlamıyla Ford’un şaheseri. Her şey onun alt edilmesine ancak bu o kadar kolay olmayacak gibi. William – MiB olayını zaten geçtiğimiz bölümlerde kesinleştirmiştik. Bu yüzden bu bölümün sürprizi olarak sunulanlar beni şaşırtmadı.

Zaman kavramı açık bir şekilde belirtildi.

westworld-s01e08-6

6- Hale, Theresa’nın ölümündeki kaza ve ihanet olayına inanmasa da şimdilik öyle gözüktü. Ve Theresa’nın boşluğunu Sizemore ile doldurmaya çalışıyor gibi görünüyor. Sence Ford’a nasıl zarar verir bu ikili. Şüphesiz bir şey planlıyorlar ama bu Ford’un göremeyeceği bir şey olur mu? Yani Hale büyük resmin neresinde duruyor sence?

Hale tam bir başarısız. Neyi tutsa elinde kalıyor. Ford adeta bir çocukla oynar gibi oynuyor kendisiyle. Bir şeyler deneyeceği de çok bariz. Ancak ne kadar başarılı olur bilinmez. Zira Ford kendisine çok üst düzey önlemler alıyor.

Bölümü genel itibariyle beğendim. Biraz sakin geçtiği doğru olsa da, finale hazırlanırken bu tarz bölümler izlemeye alışkınız. Bu geçişler olmasa bu kadar detaylı hikayeleri öğrenemeyiz.

MiB, Bernard, Dolares ve Maeve’nin tüm back story’lerini bu bölüm sayesinde izleme şansına sahip olduk. Artık finale hazırız.

bazen hayatımın kalanını sadece anime/dizi/film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Bir Cevap Yazın

Loading…

İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum | Chance

Karanlığın Ardındaki Sır | God Eater