, ,

Kuyu | Westworld 1. Sezon 9. Bölüm – SoruYorum

HBO’nun başladığı günden beri ortalığı kasıp kavuran bilim-kurgu dizisi Westworld sezon finaline bir adım kala yine harika bir bölümle bizlerleydi. Sezonun ilk bölümünden beri havada uçan teoriler bir bir yerini bulurken sezon finalinde nelerle karşılaşacağımız tamamen muamma. Bu hafta yine Kamil’in yokluğunu fırsat bilip Hafize’ye eşlik etme şerefine eriştim. Severek okuyacağınız bir Soru-Yorum yazımız sizleri bekliyor.

westworld-9-1

1 – Evet Hafize, tüm soruları öncelikle bir yana bırakıp kısa bir yorumla başlamak istiyorum. Westworld esasında beklediğimiz gibi gitti desem yeridir ama sezon finalinden önce sezon finali izlemiş gibiyim. Sezon finaline sadece beklediğimiz yapay zeka isyanı kaldı neredeyse. Bir yandan da ikinci sezonu nasıl bekleyeceğim diye dertleniyorum tabi. Ne diyeceksin son gelişmeler için?

Sanırım Westworld bize acının bilinçten daha gerçek olduğunu söylemeye çalışıyor. Tüm bilinç kazanan robotlarımıza bakalım hepsinin temelinde yaşadıkları acılar var. Ne kadar şartlanırlarsa şartlansınlar bu acıları unutamadıkları gibi kişiliklerinin de temeli haline getiriyorlar. Ford acı bir geçmişin robotları daha gerçek çaptığını ve kişiliğinin temel taşladı olduğunu biliyor, fakat fark edemediği şey bu acı etrafında toplanan şeylerin bir gün yıkılabileceği. Tıpkı bugün Maeve’in Arnold’un hatta Dolores’in yaptığı gibi… Ne var ki Ford burada bir tanrı görevinde. Ve her şey onun istediği gibi sonuçlanıyor her seferinde. Öte yandan Ford her seferinde bir tanrı rolünde olsa da insan olduğu ve güvenilmez olduğu gerçeğini de söylüyor. Hatta bu bölümde baya yüzümüze çarptı bunu. Fakat bunu yaparken genel olarak insanların güvenilmezliğinin arkasına sığınmasıyla da insan psikolojisinin derinlerine götürdü yine izleyicisini.

Bölüme daha genel kapsamla bakarsak; aslında son bölümden bir bölüm önce bilinmezliklere büyük oranda açıklık getirmek HBO’nun sevdiği bir şey. Game of Thrones’da da böyle olmuştu hatırlarsan. Finalden önce bilinmezlikleri ortadan kaldırmak son bölümde hem sezon hikayesine noktayı koymak hem de yeni sezon için altyapı göstermek adına gerekli bir şeydi bence. Eğer teorilere nokta koyamasaydık hala aynı bilinmezlikler içinde dolanırdık. Hala öğrenmek istediğimiz şeyler olması ise bundan sonrasının yeni sezonla ilgili olmasındandır diye düşünüyorum. Bir çok şeyi öğrensek de MiB hala büyük bir muamma, sezon finalinde onun William’dan MiB’e dönüşümünü görebileceğimiz gibi gelecek sezonda da park dışındaki hayatına göz atabiliriz mesela…

westworld-9-2

2 – Bölümü Maeve ve Bernard ikilisinin karşı karşıya gelmesiyle açtık. Uzun zamandır beklediğimiz bir karşılaşmaydı bu. Ben kendi adıma konuşmam gerekirse bu sahneyle karşılaştığımızda Bernard’ın daha aktif olacağını düşünüyordum ama tam tersi oldu ve Maeve, Bernard’ın tam anlamıyla gözünü açtı. Westworld dünyasındaki makinelere hakimlik kurmasını anlamıştım ama Bernard üzerinde de aynı etkiye sahip olması şaşırttı beni. Nasıl bir ittifak bekliyorsun bu ikiliden? Bernard sence Ford’u yok sayıp özgürlük için savaşacak mı?

Bernard’ın bir şeyler yapması için bu bölümde yaşadıklarını tekrar yaşamalı, yani kendisinin farkında olmalı. Ve bu bölümde gördük ki Ford kendi istediği için bugün Bernard kendi farkındalığına vardı. Bu da demektir ki böyle bir şey bir daha olmayabilir, olsa bile Ford’un elinde çözümler mevcut. Ford Westworld’ün tanrısı ve kimse onun mutlak gücünden daha güçlü olamaz. Bu da beni şuna götürüyor; içerideki robotlar hakkında tüm bilgiye sahip Bernard’ı kntrol eden Ford, Meave ya da Dolores gibi başına buyruk hareket eden robotların nasıl farkında olmaz? Ya da farkında olup tüm bunların başka bir amaca hizmet etmesini mi sağlayacak?

Maeve – Bernard karşılaşmasına gelirsek; burada Bernard’ın pasif kaldığına katılmakla birlikte bunun Maeve’in gücünü ve kararlılığını anlatmak adına gerekliydi bence, ki bu sahneler Bernard’ın gözünü açan sahnelerdi hatırlarsan. Maeve farkında olmadan birçok taşı yerinden oynatıyor. Amacına ulaşmak adına finalde bize ne sürprizler hazırladı onu da haftaya göreceğiz.

westworld-9-3

3 – Man in Black son birkaç bölümde o dokunulmaz havasını yitirdi gözümde. Ama bölüm içinde gördük ki Hale’le tanışıyorlar ve araları oldukça sıkı. MiB labirenti arıyor ama içimden bir ses o labirentin bir çıkışı olmadığını söylüyor. Sanki MiB o labirenti bulacak ama bulduğunda orada sıkışıp kalacak gibi bir düşünce oluştu bende. Bunda labirent olarak gösterilen şeklin de etkisi var tabi. MiB nereye götürecek bizi? Bir de William ne oldu da bu adama dönüştü, bu konuda bir fikrin var mı? Dolores’i dışarı çıkarmak için her şeyini feda edebilecek bir adamdan MiB’e dönüşmek zor bir açmaz değil mi?

MiB’in dokunulmazlığını yitirmesi biraz da Ford’un yeni dokunuşları sayesinde oluyor bence. Wyatt olayı nereye bağlanacak tüm bu hikayedeki konumu ne bir başka muamma bizim için. MiB’in Hale’i tanıyor olması dahası Hale’in Ford’u saf dışı etmek için onun onayını istemesi MiB’in kuruldan birisi olduğunu düşündürdü bana. Bence MiB 30 yıl önce Dolores’le yaptıkları geziden o kadar etkilendi ki, bir şekilde bu oluşumun içinde olmak istedi. Zaten labirent fikrinin de ilk defa burada filizlendiğini gördük. Buna da Dolores sebep oldu.

William’ın MiB’e dönüşme hikayesi tek bir kırılma noktasından ibaret olmayabilir. Tüm bu park deneyimi onu MiB’e dönüştürmüş olabilir. Ya da Logan’ı öldürmesi gibi daha büyük kırılma noktaları görebiliriz. Ama bunun nedeni kesinlikle Dolores, bilerek ya da bilmeyerek William’ı MiB’e dönüştürenin kesinlikle Dolores olduğunu düşünüyorum. Bir de olaya şöyle bakalım, William onların robot olduğunu her düşündüğünde vahşileşmekten çekinmedi. İlk kez robot da olsa birilerini vurdu, ve dün olanlar… Dolores’e olan bağı ve sevgisi onun aslında “sadece bir robot” olduğunu idrak ettiğinde umursamazlık ve nefrete dönüşebilir. Hatta Dolores’i öldürmek zorunda kalırsa ve bunu duygusuz biçimde yaparsa kendi farkındalığını (aslında duygusuz birisi olduğunu) yaşar ve siyah şapkayı takıp MiB olarak bitirebilir sezonu.

Günümüzdeki MiB ise Dolores’le bir hesaplaşma yaşayacak gibi duruyor. Ama aralarında labirent konuşması olacak mı elbette bilinmez bir konu. MiB’in arayışı gerçek bir şeyler bulmadan bitmeyecek bence, bu gerçeklik sadece duygular – hisler mi emin olamıyorum ama gerçek dünyanın sahteliğinden ve sahte davranmaktan bıkmış olduğunun farkında, Maeve ile ilgili anısından da hiç bir şey hissetmediğini anlamıştık zaten. MiB’in gerçeklik anlayışı Arnold’un bilinç anlayışıyla paralel olabilir. ve MiB aslında farkında olmadan robotların bilinçlenmesine destek veriyor olabilir.

westworld-9-4

4 – Bernard’ın Maeve’le yaptığı görüşme sonrası Ford’la yüzleşme sahnesi yine çok etkileyici bir sahne olmuştu. Elsie’yi öldürdüğünü gördü Bernard ve artık biliyor ki Ford ona yalan söyledi. Bir önceki bölümde Ford, Bernard’a sadece Theresa’yı öldürdüğünü söylemişti. Tamam sahneyi gördük ama tam olarak öldüğünü görmedik Elsie’nin. Sence yaşıyor olabilir mi?

Garip bir şekilde ben de inanmıyorum onun öldüğüne. Stubb’ı Elsie’nin iletişim cihazından geldiğini gördüğü sinyali araştırmak için parka gittiğini gördük bölümde hatırlarsan. Fakat onun emirlerini dinlemeyen bir kabile çıktı karşısına. Elsie orda mı değil mi bilmiyoruz. Kaldı ki Theresa’nın ölümünü Ford bir şekilde ayarlarken Elsie’nin izinli olduğunu girmişti mesela sadece bilgi olarak… Finalde Elsie’yi farklı bir konumda görebileceğimiz gibi robot olarak ya da ölmüş bir şekilde de görebiliriz. Ama ne şekilde olursa olsun Elsie bir şekilde ince bir nüans oluşturacak bence…

westworld-9-5

5 – İkinci soruda Maeve-Bernard ittifakı olur mu dedim ama bunu Bernard’ın geri dönüşünü düşünerek sordum açıkçası. Bölümün bombası Bernard’ın aslında kopya bir Arnold olduğunu öğrendik ve Bernard, Ford’un emriyle kendisini imha etti. Sezon finalinde Bernard bir hikayeyle ev sahibi olarak karşımıza çıkacak mı dersin? Yoksa Ford onu resetledikten sonra yine merkezde tutar mı? Sonuçta biz biliyoruz ama merkezden kimse onun aslında bir robot olduğunu bilmiyor. Bir de merkezde bu durumdan kimsenin haberi yokken Bernard’ı kim tamir edecek? Bunu düşününce acaba merkezde çalışan herkes Ford yapımı olabilir mi diye de düşünmeden edemiyorum.

Kafa idare takımı robot olabilir haklısın. Ama şayet değillerse senin de dediğin gibi Bernard’ı kimin tamir edeceği ya da yeniden yapacağı şu an için muamma. Gerçi Ford’un kimsenin bilmediği robotları olduğunu gördük, burada Bernard’ı yenide yapabilir ya da başka robotlara yaptırabilir. Böylece yaşananları kimse fark etmez.

Bernard’ın Arnold olduğu ise sezon ortasından beli gittikçe güçlenen teorilerdendi. Bunu öğrendiğimiz de iyi oldu fakat bu gerçekle birlikte başka bir gerçek de öğrendik. Dolores ve Bernard arasında geçtiğini düşündüğümüz birçok dialog aslında Dolores ve Arnold arasında geçmiş. Bu da bizi şu soruya götürüyor; Arnold Dolores gibi diğer ev sahipleriyle de konuşuyor muydu? Öre yandan Bernard background hikayesine kadar tam olarak Arnold’un bir kopyası ama ne olursa olsun ne kadar bilgi edinirse edinsin kendisi hakkında Ford’un emirleri altında olan bir kopyası. Yani Ford mükemmel arkadaşı yaratmış kendisine. Arnold’un tüm iyi yanlarını alıp, “bilinç yaratmak” gibi kötü yanlarını almamış. Bunlar kendiliğinden ortaya çıksa bile beyni resetlemiş ve yoluna devam etmiş.

Bernard’a dönersem bence onu finalde yine Ford’un yanında göreceğiz. Yani zorluklarla yaşadığı o farkındalık anı hiç olmamış gibi çıkacak karşımıza. Ki öğrendiğimize göre bu ilk de değil, Bernard ara ara bu bilince ulaşmak için kendisini ve Ford’u sorguluyor belli ki. Fakat Ford’un tanrı olduğunu her seferinde unutuyor ve resetleniyor.

westworld-9-6

6 – Peki ya Dolores’in Arnold’u öldürmesine ne diyeceksin? Sezon başından beri labirentin belki Arnold’a çıkabileceğini tartışılıyor yani Arnold’un yaşıyor olabileceği düşünülüyordu. Öğrendik ki o gerçekten ölmüş ve onu da Dolores öldürmüş. Sence nasıl bir neden itmiş olabilir Dolores’i buna? Çünkü bundan pişman gibi konuşuyordu bölümde.

Sezonun en karmaşık ve en az bilgi verilen hikayelerinden birisiydi Dolores’in yolculuğu. Ve bu bölümde öğrendik ki aslında Dolores’in hikayesinde üç ayrı zaman varmış. William ile olan zaman, William ile olan zamanda hatırladığı anıları oluşturan Arnold’lu zaman ve aslında tüm bu anılar sayesinde yaptığı yolculuk olan günümüzdeki zaman. Bu arada da aslında Bernard’la yaptığını düşündüğümüz bazı sohbetleri ise Arnold’la yapmış.

Arnold’un robotların içine kendi bilinçlerinin sesi duyabilecekleri bir kod yazdığını öğrendik bu bölümde. Yani sezon başından beri robotların duydukları sesler Arnold değil kendi bilinçleriymiş.

Dolores’in Arnold’u öldürmesi ise kesinlikle isteyerek yaptığı bir şey değil bence. Hatta bugün Bernard’ın yapmak zorunda olduğu şey gibi Dolores de Ford’un emriyle Arnold’u öldürmüş olabilir. Finalde bunu da görebiliriz. Çünkü Dolores senin de dediğin gibi yaptığından pişman hatta buna inanmayan bir haldeydi bu bölümde.

westworld-9-7

7 – Uzun uzun sormak yerine direkt ortadan dalayım, sezon finalinde ne bekliyorsun? Şimdiye kadar ortaya attığın tezlerin neredeyse tamamı tuttu. Spoiler niyetine fikrini almak istiyorum.

Sezon finalinde Ford’un yeni senaryosunu izleyeceğiz bence. Yeni bir hikaye yazdığını, ev sahiplerine Wyatt karakterini backgroundlarına eklediğini biliyoruz. Wyatt’ın önemini hala çözemedik mesela.

Maeve’in bu kadar ileri gitmesine izin veren de Ford bence. Ev sahiplerinin sesler duyduğunu biliyor, hatta birlikler oluşturduklarını da biliyor ama bir şey yapmıyor. Çünkü tüm bunlar aslında finaldeki gösteri için zemin hazırlıyor. Yeni oyunun da amacı misafirleri eğlendirmek olduğunu sanmıyorum, tamamen kurula bir şeyler anlatmak için yapıyor bunu Ford.

Finalde hangi karakterin nasıl davranabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Maeve kaçış planını devreye sokacak, Bernard yine Ford’un yanında olacak, Dolores William/MiB ile hesaplaşacak. Tahmin edemediğimiz tek kişi Wyatt onun değişkenliği gelecek sezona şekil verebileceği gibi bu sezonun olay örgüsünü de kapatacak bence. Wyatt’la birlikte ona bağlı olan bir konu daha var ki o da labirent hikayeleri. Buradaki labirent tam olarak ne anlamda kullanılıyor bunu da çözeceğiz bence. MiB bu bağlamda aradığını bulacak bence ama bundan memnun olup olmayacağını kestirmek oldukça güç. Pekala da labirent herkes için aynı yer/kapı/sonuç anlamına gelmeyebilir. Labirent daha içsel bir bilinci anlatıyor olabilir. Tüm bunların doğruluğunu ya da yanlışlığını ise final gösterecek bizlere…

westworld-9-bonus

Dizinin detaylarına olan hayranlığımı ne kadar belirtsem az, ikinci bölümde Dolores’in babasının bulduğu ve bir şeyleri tetikleyen fotoğrafın kime ait olduğunu da öğrendik böylece… Şimdiki merak konusu ise o fotoğrafın oraya nasıl geldiği…

86 model. Türk dizilerine aşina, yabancı dizilere hasta bir adam. Vakti olsa izlenmedik yabancı dizi bırakmayacak ama bir gün çok zengin olduğunda evine duvardan duvara led ekran döşetip cips kola eşliğinde bu günlerin acısını çıkaracak. Onun da izlediği ilk dizi tabi ki Alf!

Bir Cevap Yazın

Loading…

Oz’a Farklı Bir Açıdan Bakın – Emerald City

Peki ya Sonra? | Black Mirror 3. Sezon 4. Bölüm İnceleme