2016 Yılın En İyi İptal Olan Dizileri

Hemen iyi iptal mi olur demeyin. Her sene dizilerde yaşanan kıyım o kadar büyüdü ki içlerinden en çok üzüntü ve şaşkınlık yaratanlar için bir liste oluşturabilir hale geldik. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu sene de kanalların izlenme politikaları gereği birçok yapım iptal edildi. Bu iptallerin kimisi hayranları başta olmak üzere izleyici tarafından üzüntüyle karşılanırken kiminin sonu ise başladıkları gibi sessiz sedasız oldu. İşte bir sonraki sezonu göremeyen yapımlardan en dikkat çekenler;

Not: Yazının sonunda iptal edilen tüm yapımlara ulaşabilirsiniz.

Sayfa

Salem

salem

WGN America’nın tarihsel, korku, gerilim ve drama türündeki yapımı kanalın ilk uzun soluklu dizisiydi. Dizi 17. yüzyılda geçen gerçek Salem cadı mahkemeleri olaylarından esinlenilmişti. Geniş ve kaliteli oyuncu kadrosuna ve güzel bir senaryoya sahip olmasına rağmen kanalı tarafından yeni sezon izni alamadı. Sezon sonunda her ne kadar düşük reytingleri yüzünden iptali beklense de özellikle hayranları umutla dizinin uzatılmasını, hiç değilse final sezonu için onay almasını istiyordu fakat WGN America kimsenin gözünün yaşına bakmadı ve Salem de iptaller kervanına katılmış oldu.

Braindead

braindead

Politikayla sarmalanmış, bilim kurguyla dolu bir korku-komediydi Braindead. İkinci sezonu görmesini istediğim ve hakkında Yorumluyorum yazdığım bir diziydi. Fakat bir hayli ilginç ve eğlenceli konusuna rağmen CBS’in iptal kararı sonrası Brazindead de tek sezonluk diziler kervanına katıldı. Bazılarına göre dizinin baş rol oyuncusu  Mary Elizabeth Winstead‘in Fargo’nun üçüncü sezonuna katılması, bazılarına göre dizinin yaratıcı ekibinin The Good Wife’ın spin-off’uyla uğraşması dizinin iptal edilme sebepleri. Ama sanırım çoğunluk iptalin asıl nedeninin dizinin aldığı düşük reytingler olduğunda hem fikirdir.

Limitless

limitless

Limitless özellikle filmini beğenenler tarafından merakla ve heyecanla beklenen bir yapımdı. Bu da dizinin ilk bölümlerinde izleyici oranını bir hayli arttırmıştı. Fakat daha sonra anlam veremediğim şekilde dizinin izlenme oranları düştü ve sonunda iptal kararı beklenir duruma geldi. Bana göre Limitless çok iyi olmasa da piyasadaki bir çok diziden daha başarılıydı ve her şeyden önemlisi genişletilebilecek bir senaryoya ve kaliteli bir oyuncu kadrosuna sahipti. CBS iptal kararı verince başka platformlar da denendi ama Limitless hiç bir yerden onay alamayınca maalesef tek sezonluk diziler arasında yerini aldı.

Aquarius

aquarius

Çok merak edilen bir hikayeyi anlatmasına rağmen düşük izlenme oranlarını bir türlü yükseltemeyen dizi, NBC tarafından üçüncü sezon onayı alamadı. Aquarius, David Duchovny‘nin baş rolünde olması ve belki de dünyanın en ünlü seri katillerinden birinin hikayesine ışık tutmasına rağmen ilk sezonundan itibaren seyirciyi çekmeyi bir türlü başaramadı. Hatta öyle ki ikinci sezon onayı alması bile oldukça şaşırtıcı olmuştu. Ve bir sezon gecikmeyle de olsa Aquarius dizilerin acımasız sonu, iptal kararından nasibini almış oldu. 

Grimm

grimm

Doğaüstü yaratıkları görebilme yeteneğini ailesinden miras alan ve insanlarla bu yaratıklar arasındaki dengeyi korumakla görevli bir polisin hikayesini anlatan Grimm, altıncı sezonuyla birlikte son buldu. Fakat NBC’nin kararıyla dizi final yaparak değil yeni sezon onayı alamayarak izleyiciye veda etti. Aslında altıncı sezonda bölüm sayısının indirilmesi muhtemel bir iptalin habercisi gibiydi.

Sayfa

Master of Sex

masters_of_sex_wallpaper

Showtime’ın beşinci sezonuna izin vermediği, 1960’lı yıllarda geçen ve modern cinsel terapinin kurucuları ve ilk uygulayıcıları William Masters ve Virginia Johnson isimli Amerikalı psikiyatrların gerçekleştirdiği cinsel devrimi anlatan Master of Sex, dört sezonun ardından iptal edilmiş oldu. Hatta yapımcılar ve oyuncular hikayeyi devam ettirmek için beşinci sezona ihtiyaç olmadığı yönünde ortak bir kanıya vardılar. Her ne kadar oyuncular ve kanal tarafından yapılan açıklamalar dikkate değer olsa da iptalin asıl nedeni düşünülürken gerilemekte olan reytingleri de unutmamak gerek.

Mistresses

mistresses

Aynı isimli ingiliz dizisinden esinlenilen, dört kadının tam anlamıyla fırtınalı hayatlarının anlatıldığı Mistresses, ABC’nin yeni bir sezona onay vermemesinin ardından iptal edilmiş oldu. Aslında izlenme oranları pek de fena değildi fakat ABC gibi bir kanal için reytingleri yeterli olmadı ve Misteresses da iptaller bölümündeki yerini almış oldu.

The Muppets

the_muppets

1955 yılında skeç olarak ortaya çıkan, daha sonraları ünü tüm dünyaya yayılan Muppets, ABC tarafından tekrar ekranlara getirildi. Fakat dizi istenen başarıyı gösteremedi. Tam sezon onayı alamaması zaten iptalin habercisi gibiydi. Ve nitekim bölümler ilerledikçe izlenme oranlarının gittikçe düşmesi beklenen sonun gerçekleşmesine neden oldu.

Marco Polo

marco-polo

Ünlü kaşif Marco Polo’nun, Moğol İmparatorluğu Kağanı ve aynı zamanda Çin’deki Kubilay Hanlığının kurucusu ve imparatoru olan Kubilay Han’ın sarayında yaşadığı ilk yıllardan esinlenilen dizi için Netflix üçüncü sezon onayı vermedi. Hayranlarının büyük üzüntüyle karşıladığı bu haberle Netflix’in bir dizisi ilk kez finali çekilmeden sona ermiş oldu. Amerika’da küresel amaçlı çekilen ilk Netflix dizisi olan Marco Polo, ilk sezonunda 200 milyon dolar bütçeyle dikkatleri üzerine çekmişti fakat ikinci sezonuyla beklenen başarıyı elde edemeyince umut vadeden dizi de iptallerin arasına karışmış oldu.

Tyrant

tyrant

Uzun yıllar ABD’de yaşadıktan sonra ailesiyle birlikte Orta Doğu’daki anavatanına dönen bir adam ve ailesinin yaşam mücadelesini konu alan politik drama Tyrant, FX’in kararı sonrası üç sezon süren macerasını noktalamış oldu. Tyrant, ilk sezonuyla ekranlara çok iddialı bir giriş yapmasına rağmen son sezonuyla birlikte izlenme oranlarında gözle görülür bir düşüş yaşadı. FX dizinin bu tabloyu tersine çeviremeyeceğine karar verdi ve sevilen bir dizi daha iptaller arasında yerini almış oldu.

İşte 2016 yılında iptal kıyımından geçen tüm diziler;

ABC
Conviction
Mistresses
Of Kings and Prophets
Agent Carter
Muppets
Uncle Buck

CBS
American Gothic
Braindead
Angel From Hell
Rush Hour
Limitless

THE CW
Reign

FOX
Coupled

NBC
Aquarius
Grimm
Telenovela
Game of Silence
Crowded
Heartbeat
Undateable

HBO
Any Given Wednesday with Bill Simmons
Vinyl
Togetherness

SHOWTIME
Master of Sex
Roadies

NETFLİX
Marco Polo

AMAZON PRİME
Good Girls Revolt
Hand of God

STARZ
Blunt Talk

INDEPENT FİLM CHANNEL
Comedy Bang Bang

FREEFORM
Dead of Summer
Guilt

LIFE
Devious Maids

AMC
Feed the Beast

TVL
Impastor

TNT
Murder in First

WGN
Salem

FX
Sex & Drugs & Rock & Roll
Tyrant

İptaline üzüldüğünüz ve devam etmesini istediğiniz dizileri oy vererek destekleyebilirsiniz. [2 oy kullanabilirsiniz.]

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

[td_smart_list_end]

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

2016 Yılının En İyi Animeleri

Sonraki Yazı

Yılın En İyi Türk Dizileri