, ,

2016 Yılının En İyi Dramaları

Senenin en iyi dramalarını seçmek nedense bu yıl biraz daha zor oldu. Bu sene televizyona çok güzel yeni yapımlar gelmiş olsa da, eskiler arasında her geçen gün parlayanlar yerine giderek kan kaybedenler hakimdi. Buna rağmen, geleneklere uygun olarak yazımı üç parçaya böldüm. Final yapanlar – ki bunların arasında daha çok tek sezonluk dizileri göreceksiniz – , devam edenler ve yeniler.

Aşağıdaki listenin kişisel fikirlerden yola çıkarak hazırlandığını belirtmem lazım. Sizin de fikirlerinizi yorumlar kısmına bizlerle paylaşmanızı, en iyiler konusunda yazının sonundaki ankete katılmanızı bekliyoruz.

Sayfa

Biraz evvel de söylediğim gibi, bu sene final yapan veya sona eren diziler arasında uzun zamandır bizimle olan çok fazla yapım yoktu. Buna karşılık tek sezon olarak dizayn edilmiş hikayelerin ekrana gelip, gönülleri fethettikten sonra hızla veda edişleri karşısında izleyicinin bir miktar isyan ettiğini görmek mümkündü. Bu yapımlar arasında en iyi dramalar listesine girebilecek dört dizi öne çıktı.

The Good Wife

The Good Wife uzun süren yolculuğuna tam da yerinde nokta koysa da, final sezonu sanırım izleyicilerin pek de tahmin ettiği gibi geçmedi. Alicia’nın ABD Başkanlığına oynamasından tutun da, elini ayağını herşeyden çekerek huzurlu bir yaşama kaçtığına kadar geniş beklentilerin hiçbiri dizinin son sezonunda karşılanmadı. Ve genel kanı dizinin biraz havada bir final yapmış olduğuydu. Bu nedenle The Good Wife’ın bu listeye girip girmemesi gerektiğine dair fazlasıyla düşündüm. Ancak son sezona kadar gayet başarılı bir grafik çizen yapım özellikle bir kadının hikayesine başladığı ve bitirdiği noktalar göz önüne alındığında harika bir kişilik gelişimine sahne oldu. Ve dizi bu sebeple bir vedayı hak etti.

The Night Manager

the-night-manager-aZaten tek sezon olarak planlamış yapım, göz dolduran oyuncu kadrosuyla daha ilk günden dikkatleri üzerine çekmişti. Yapıma dair özel ve çocukluğumdan kalma bir ilgim olduğundan üzerinde de fazlasıyla yazıp çizdim. Halihazırda uzun yıllar evvel yayınlanmış bir romandan uyarlama olan The Night Manager hikayesini modern dünyaya başarıyla taşırken, kendine has örgüsünden de taviz vermemeyi başaran nadir yapımlardandı. Oyuncuların harika olduğu dizi, izleyicinin ağzına bir parmak bal sürüp yok olan dizilerin başında geldi. Her ne kadar izleyici ısrarla devamını istese de, gerek yapımcı gerek de oyuncular The Night Manager’ın hedeflediklerini başardığını ve tam bir hikaye sunduğunu defalarca tekrar ettiler.

The Night Off

the_night_of_still_h_2016Televizyonların en fazla konuşulan bir başka yapımı ise The Night Off oldu. Bu dizi için sansasyonel bir vak’a diyebilirim. Dizi ününü ilk bölümünün ardından sosyal medyada dönen tavsiye ve arkadaşlar arasındaki dedikodu çemberine borçlu. Fakat sezonun geneli diziye başlayan tüm izleyicileri tatmin etmeyi başaramadı. Buna rağmen senenin en fazla konuşulan (reklamın iyisi kötüsü olmaz demişler) yapımlarının başında geliyordu. Tek sezon olarak kurgulanan hikayesi tıpkı The Night Manager gibi sona eren The Night Off için ikinci bir sezon şimdilik düşünülmüyor.

OJ: Made in America

oj-made-in-american-completely-fascinating-television-2016-imagesBu senenin en çok konuşulan ismi OJ Simpson oldu. Hakkında bir sürü yapım izleme şansımız olsa da bunların arasında OJ: Made in America isimli belgeselin öne çıktığını görmek mümkündü. Belli bir yaşın üzerindeki Türk izleyicisinin de davasını neredeyse güncel olarak Türk gazete ve televizyonlarından izlediği O.J. Simpson’ın lise yıllarından başlayarak hüküm giymesine kadar yaşanan olaylara göz atan beş bölümlük belgesel Sundance Film Festivali’nde de gösterilmişti.

Sayfa

Kaybettiklerimizi geride bıraktığımıza göre, bir süredir bizlerle olmasına rağmen çizgisini bozmamayı başaran yapımlara bir göz atalım. Aşağıda dile getireceğim üç yapım için pek şikayet alacağımı sanmıyorum.

The Americans

americans0123151280jpg-c2d936_1280wEvet The Americans’ı bu listede görmeye alıştık. Her iki başrol oyuncusunun ekranlara ne kadar yakıştığını söylemekten de belki yorulduk. Ancak her geçen gün özellikle ülkemizdeki izleyici sayısını artırmayı hikayesinde yavaşlamayı kabul etmeyişine yorduğum dizi 2016’nın izlemekten keyif aldığımız devam hikayelerinin başında geliyordu.

House of Cards

582a31918a368-imageHadi itiraf edelim. Bu diziyi ya çok sevdik ya da izlemeyi bir türlü başaramadık. Buna rağmen House of Cards, televizyonun istikrar abidesi olarak yoluna devam ediyor. Ana karakterinin izleyici açısından oldukça tartışmaya açık kötülüğü dizinin sürükleyiciliğinin ana nedeni de olsa, ABD siyasi hayatına yakın bir bakış sunmayı başarması da global anlamda dizinin alkış almaya devam etmesinin temel nedeni. Türkiye’deki izleyicilerin bir kısmı diziyi merakından, bir kısmı kafalarındaki şeytan ABD imajını desteklediğinden, bir kısmı ise harika oyunculuklarından tercih ederken, aslında dizinin ana karakterinde herkesin kendine ait birşey bulduğu da gayet açık görülebiliyor.

Narcos

NARCOS S01E06 " Eplosivos"
NARCOS S01E06 ” Eplosivos”

Adını ilk defa Netflix’in ana dilde diziler projesi olarak duyduğumuz Narcos, bu listede yer alan yapımlar arasında belki de en popüleri. Adını duymayanı ortamlarda dışladıklarından emin olduğum dizi, Pablo Escobar’ın hayatını anlatıyor. Her ne kadar tarihi gerçekliklere uygunluk açısından farklı rivayetler olsa da yapımın kendi türü içerisinde şimdiden arşivlikler arasında yerini aldığı kesin. Üstelik yapım bu sene yayınlanan ikinci sezonunun ardından iki sezon için daha onay aldı.

Sayfa

Bu yılın yeniler açısından kalabalık olduğunu söylemiştim. Bu yenilerin bir kısmının tek sezondan ibaret olması can sıkıcı olsa da, aşağıda halen devam eden 2016 dizilerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

The Catch

catchShondaland’in yeni dizisi, her ne kadar kendinden öncekiler kadar konuşulmasa da The Catch’in kadrosu ciddi anlamda göz kamaştırıyordu. Tabii ki bu kadrodan beklenildiği üzere hikaye ve yaşananların karakterler üzerindeki etkisi de rahatlıkla izleyiciyi kendine çekti. Nişanlısının aslında bir dolandırıcı olduğunu öğrenen bir özel dedektifin kendiyle hesaplaşması ve intikam hisleriyle başladığı yolculuğu izleyicileri tahmin etmedikleri kadar profesyonel bir grup dolandırıcıyla tanıştırırken, onların bir anlamda komik denebilecek kadar acımasız hayatlarını da gözler önüne serdi.

The Young Pope

young-popeJude Law isminin ekranlara çekmeyi başaramadığı çok az kişi olmalı. Ancak tarihin ilk ABD’li Papasını izlemek herkese cazip gelmemiş olabilir. Özellikle katolik izleyiciler tarafından fazlasıyla eleştirilen bu İngiliz yapımın ilk sezonu 13 bölüm. Aslen İngiliz dizilerinin ikinci sezon için yaşadığı sıkıntıların bu diziyi de vurmasını bekleyenlerdendim. Ancak görülen o ki dizinin başarısı herkesi ikinci bir sezon için ikna etmiş. Geleneksel olmayan bir papa için ekranlarınızın karşısına geçin ve bu diziye mutlaka bakın.

The Crown

The Crown
The Crown

İngiltere’den harika bir yapım da Kraliçe Elizabeth’in babasının ölümünün ardından tahta çıkmasını anlatan The Crown’la geldi. Netflix için üretilen dizi genç Elizabeth’in -ki kendisi bu sene tahtta kalan en uzun kadın aristokrat olarak rekorlar kitabına girdi- politik hayatının başlangıcını, saray içerisindeki güç savaşını ve tabii kaçınılmaz olarak yaşanan aşkları konu alıyor. İlk sezonu 10 bölümden oluşan bu yapım da izleyici üzerinde beklenmedik bir etki bırakırken, halen hayatta olan bir kadın liderin üzerinden kurumun kendisine dair bilinmeyenleri anlatmayı başarıyor.

Yazının sonuna gelmişken, Westworld-Game of Thrones-Black Mirror gibi yapımların neden bu listede olmadığını merak edenler olacağını tahmin ediyorum. Sene sonu yazılarını hazırlamanın en zor yanlarından biri de türler arasında geçiş yapan dizilerin listeleri işgal etmesini engellemek. Yukarıdaki liste de daha evvel belirttiğim gibi hem  kişisel görüşlerden hem de yapımların ağırlıklı olarak yer aldıkları türe göre şekillendi.

Umuyorum 2016’ıyla birlikte etrafımızı saran olumsuz havadan da sıyrılır ve yaptığımız yeni başlangıçla daha mutlu, huzurlu ve barış dolu bir döneme gireriz. Şimdiden iyi seneler diliyorum.

2016 yayınlanan Drama dizilerinden en sevdiklerinizi aşağıdan oy kullanarak destekleyebilirsiniz. [2 oy kullanabilirsiniz]

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir Cevap Yazın

Loading…

2016 Yılının En İyi Final Yapmış Dizileri

2016 Yılının En İyi Yeni Dizileri