,

2016 Yılının En İyi Komedi Dizileri

2016 yılında bizi kahlahakara boğan dizileri derleme şerefi bu yıl bana bana düştü. Tam bir komedi izleyicisi olarak 2016’yı onlarca komedi dizisi izleyerek geçirdim ve her birinden çok büyük keyif aldım. Bu listeyi kendi zevklerime göre değil, 2016 yılında yarattığı etkiyi araştırıp hazırladım.

Sayfa

Blackish

blackish_0

Yılın en yükselişteki dizilerinden birisi olan Black-ish, siyahi bir Amerikalı ailenin hayatını konu alıyor. Klasik bir baba tarifi olan Dre Johnson ile modern anne Rainbow Johnson’ın çocuklarını yetiştirme tarzları üzerinden ilerleyen komedi, salt bir eğlence sunuyor. Özellikle afro-amerikan etkisinden çok takipçi kazanan dizi, bunun tatlılığını da ekranlara yansıttı. Özellikle 2016 yılında 2. sezonun finalini ve 3. sezonun başlangıcını yapan dizi, Emmy ve Golden Globe adaylıkları kazandı.

Mozart in the Jungle

onofhqghvdd3

Yılın en başarılı komedi/müzikal sıralamasını yapsak açık ara önde olacak dizidir Mozart in the Jungle. Dizinin tüm bölümleri Amazon.com politikası gereği aynı anda yayınlansa da, 2015 sonu, 2016 başında adından sıkça söz ettirdi. Rodrigo ve Hailey başta olmak üzere, bütün orkestra bizlere inanılmaz bir deneyim sundu. Özellikle sokaklarda klasik müzik icra ettikleri bölümler hala unutulmazlar arasında. 2016’ya da 3. sezonu ile bomba gibi girdi ve bu yıl adından en çok söz ettiren dizi oldu. Son Golden Globe’da en iyi komedi ödülünü kazanmasının yanında, önümüzdeki Golden Globe için de en iddialı yapımlardan birisi.

Transparent

transparent

Amazon’un baş yapıtlarından bir tanesi de Transparent. Los Angleas’ta yaşayan Josh, Ali, ve Sarah gündelik hayatlarıyla uğraşan üç kardeştir. Her bir kardeşin rolü, çoğumuzun günlük hayatta yaşadığı problemlerdir. Ancak ailenin babası Mort’un problemi daha fazladır. İsminden de anlaşılacağı üzere Mort, Molly’e dönüşmek ister ve dizimiz böyle başlar. Yılın en iyilerinden birisi dedim zira konuyu işleyişi olsun, oyunculuklar olsun bir komediden çok öte. Konusu itibariyle de çok olay yaratan dizi, cinsiyet değişimi konusunun televizyonda işlenmiş en iyi örneklerinden.

Dizi bu sezon yapılacak Golden Globe’a aday. Bunun yanında geçtiğimiz yıl da bir adaylığı vardı. Ayrıca Emmy’de de bir adaylık elde etmeyi başarmıştı.

Veep

veep

Sezonun zirvesindeki dizi sanırım yine Veep. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen 68. Emmy ödüllerinde her zaman yaptığı gibi en iyi dizi dalında ödülü kimselere bırakmadı. Julia Louis-Dreyfus harikalar yaratmaya devam ediyor. Kendisinin yanında Amy Brookheimer ve Gary Walsh gibi isimler de katılınca politik komedimiz zirveden inmiyor.

Hem HBO izlenme oranları açısından hem de kazandığı ödüller açısından harika bir yıl daha geçiriyor. Nisan 2016’da 5. sezonu ile ekranlara geldi ve yine üst düzey bir sezon geçirdi. Selina Meyer ve maceraları uzun süre bizlerle olacak gibi duruyor.

Master of None

monw

Son dönemlerin en popüler konularından bir tanesi olan ilişkiler ve gündelik yaşam üzerine yapılmış en iyi komedilerden bir tanesi Master of None’dır. Netflix Master of None’la başladığı bu tarz dizi yapımına tam gaz devam ediyor. Aziz Ansari’nin hem yaratıcılığını yaptığı hem de baş rolünde oynadığı dizi, Dev ve absürt arkadaşlarının başından geçen hikayeleri konu ediniyor. Denise ve Arnold’da Dev’den geri kalmayacak ilişkiler ve olaylar yaşıyor.

Sayfa

Silicon Valley

siliconvalley07

Listedeki en farklı dizilerden bir tanesi Silicon Valley’dir. Dünyanın en iyi veri sıkıştırma servisini icat eden Richard Hendricks ve arkadaşlar, zengin olmanın yollarını ararken kendilerini Silikon vadisinin fırtınaları içinde bulurlar. 2016 yılında yayınlanan üçüncü sezonuyla dizinin en iyi bölümleri yayınlandı. Hafif The It Crowd esintileri bulabildiğimiz dizi, benim listedeki favori dizimdir.

Unbreakable Kimmy Schmidt

unbreakable-kimmy-schmidt

Netflix’in bu yıl en başarılı komedisi kesinlikle Unbreakable Kimmy Schmidt’ti. Tina Fey’in yazdığı ve ara ara kendisinin de gözüktüğü dizi, 15 yıl dünyanın sonu geldi yalanıyla bir çukurda esir tutulan Kimmy’nin yeni bir hayata başlama çabası ve bu süreçte başından geçenleri konu ediniyor. Kimmy’nin maceraları, alıştığınız komedi dizilerinde rastladıklarınızdan çok farklı. Zira kendisi dünyada iyiliğin ölmediğini düşünen çılgın bir 90’lar kafasında.

Tina Fey’in kıvrak zekasını dizinin her anında fark edebiliyoruz. Yayınlanan ikinci sezonuyla da izleyiciden tam not almayı başardı.

Modern Family

modern-familyTam bir klasik olarak Modern Family yine listemizde. Tam 8 sezonu deviren dev ekip, bu sezon da izleyici kitlesini arttırarak yoluna devam ediyor. Ulusal kanal dizileri arasında yine en çok izlenen dizi olmayı başardığı gibi, bir çok ödüle de aday olmaya devam ediyor. Geçmişinde Emmy ve Golden Globe’lara ambargo koymuştu, bu sezon da en bence en güçlü aday kendisi.

2016 yılında yayınlanan 7. ve 8. sezonlarıyla özellikle çocuk yıldızlarımız gitgide büyümeye devam ediyor. Özellike Luke ve Manny ikilisine ayrı bir dizi çekilse kimse “neden?” diye sormaz.

Shameless

shameless
Gallager ailemiz her sezon olduğu gibi bu sezon da listemizde en baş köşede. Özellikle 2016 Shameless için özel bir yıl. Normalde Ocak ayında yeni sezon izlemeye alışık olduğumuz dizi, bu sezon eylül’de geldi. Böyle olunca 2016’da bol bol yeni bölüm izlemiş olduk. Bütün sezonları bir kenara koyarsak, Gallegerlar için en gerçekçi sezon bu sezondu. Her aile ferdi aptalca hatalar yapmak yerine hayata tutunmaya çalıştı ve bu izleyenleri büyük bir heyecana sürükledi. Özellikle Fiona ve Ian hayatlarını hiç alışık olmadığımız bir düzene soktu.

2016’de bol bol izlediğimiz dizimiz yine hiç bir hayal kırıklığı yaşatmadı. Sezon sonunda dizi ekibinden bir çok kişinin sözleşmesi bittiği için acaba dizi bitecek mi derken, yeni sezon onayı gecikmeden açıklandı ve sekizinci sezon beklenmeye başlandı.

Bu yılda en beğendiğiniz komedi dizilerini aşağıdan destekleyebilirsiniz. [2 oy kullanabilirsiniz]

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

[td_smart_list_end]

Tarihçi, Dizi Haber kurucusu, okumayı ve yazmayı çok sevdiği gibi en büyük hobisi de yabancı dizilerdir. Sevdiği şeyi çok sahiplendiği için genelde sevdiği dizileri övdükçe över, sevmediklerini de yerin dibine gömer. Friends ve Boardwalk Empire iki kategoride en sevdikleri.

Bir Cevap Yazın

Loading…

2016’nın En İyi Dizi Müzikleri

Yılın En İyi Bilim Kurgu, Fantastik ve Korku Dizileri