2016 Yılının En İyi Yeni Dizileri

2016 yeni diziler açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Geçen yıl yazdığımız “En İyi Yeni Diziler” yazısıyla karşılaştırınca bu sene seçeneklerimizin daha çok olduğunu ve kalitenin de yükseldiğini fark ettim. Mini dizilerdeki başarılar bir yana en az üç sezon daha bizimle olacağını düşündüğüm kalitede ve popülerlikte diziler izledik bu yıl. Mustafa’nın özenle oluşturduğu listeyi Bir Dizi Haber yazarlarıyla şekil vermeye çalıştık. HBO ve Netflix yine başarılı dizilerde başı çekse de, NBC, TNT ve FOX gibi kanalların da başarılı yeni dizileri olmuş. Elbette en çok ses getiren dizi Westworld’dü, peki ya en iyisi? Aşağıdaki liste sıralı olmamakla birlikte 2016’nın en iyi yeni dizilerini oluşturmaya çalıştık. Lütfen yorumlarınızda en beğendiğiniz dizilerden bahsetmeyi ihmal etmeyin.

Sayfa

11-22-63

11.22.63

Online izleme platformlarından Hulu’nun bu yılın başlarında yayınladığı mini dizi. Hikaye, hemen hepimizin düşündüğü bir şeyi, “geçmişi düzeltme özlemini” önümüze koyuyor. Bu fikirle yola çıkan 11.22.63 de 22 Kasım 1963’de öldürülen ABD başkanının hayatını kurtarmak için geçmişe giden Jake Epping’i anlatıyor. Sonuna kadar da şahsen bunu başardığını düşünüyorum. Ancak dizinin sonu beni pek tatmin etmedi hatta ülkemizde olsa Kennedy’e haksızlık yapıldığı bile söylenebilir. Dizinin detaylı tanıtımı da şurada mevcut.

billions

Billions

Showtime’ın geçtiğimiz Ocak ayında yayına koyduğu bir diğer yeni dizi Billions. Dizi iş dünyasını konu alıyor, bu yüzden de profesyonel hayata dair hikayeleri sevmeyen kişileri tatmin etmeyecektir. Ancak iş dünyasının arka kapılarını merak edenlerin izlemesi gereken bir yapım. Baş rolünde Homeland’dan tanıdığımız Damian Lewis (Bobby Axelrod) ve Paul Giamatti (Chuck Rhoades) rol alıyor. İkisi de birbirine rakip milyar dolarlık şirketlerin sahibi ve kapitalizmin en kötü yüzü acımasızlığı önümüze koyuyorlar. Yorumluyorum yazısı için sizi şöyle alalım.

lucifer

Lucifer

FOX’un oldukça eleştirilen hatta üstüne ABD’li kilise derneklerinin dava açtığı dizi. Hepimizin bildiği şeytan Lucifer’in (Tom Ellis) cehennemden sıkılıp Los Angeles’a yerleşip bar açmasıyla başlıyor. Lucifer, sadece bar işletmekle de kalmıyor başı beladan kurtulmadığı için bir polis dedektifi Chloe Decker (Lauren German) ile arkadaş olmasıyla da arka planda bir polisiye hikayeyi yürütüyor. Ancak diziyi benim gözümde konudan çok karakterler bir adım öne çıkardı. Detaylı tanıtım isterseniz sizi şöyle alalım.

american-crime-story

American Crime Story

American Horror Story’in spin-off’u olarak başlayan dizi adından da anlaşılacağı üzere ABD’de ses getirmiş önemli cinayetleri anlatıyor. İlk sezonda da oldukça fazla tartışmalara sebep olan O. J. Simpson davasını konu olarak seçmiş. Diziyi asıl başarılı yapan unsur ise gerçek dünyadaki olayları çok başarılı bir şekilde ekrana aktarması. Bir tarafta suçlu mu suçsuz mu diye uzun süre düşündüğümüz şarkıcı ve zengin O. J. Simpson, diğer tarafta bu davayı sonuçlandırmak için kendini şartlandırmış savcımız Marcia Clark (Sarah Paulson). Ve dizi tabii ki tek bir noktaya odaklanmadan iki taraftan da olayı anlatmış ve bizlere “tarafını seç, maceraya katıl” seçeneği sunmuş. Detaylı tanıtım için yorumluyorum yazımızı okuyabilirsiniz.

animal-kingdom

Animal Kingdom

TNT’nin yaz dramalarından Animal Kingdom, televizyonda pek rastlamadığımız bir konuyu işlemiş. Kadından mafya lideri olur mu? Ve mafya dendiğinde aklımıza gelen erkekleri silip atacak şekilde bir mafya lideri olmuş. Tabii aynı zamanda sadece suç dünyasını değil, kendi ailesini de çekip çeviren ve iki işi de -bence- gayet başarılı yürüten bir kadın Janine -Smurf- Cody (Ellen Barkin)’i anlatmış. Bir yorumluyorum yazımız da Animal Kingdom için var.

the-night-of

The Night Of

Dizi hakkında uzunca şeyler yazmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Zira senenin en çok konuşulan dizilerinden oldu yapım. HBO’nun yaz aylarında yayına koyduğu bir mini dizi. Ve yine HBO’ya yakışır bir şekilde ABD’nin adalet sistemini eleştirel bir şekilde gözümüzün önüne koyuyor. Diziyi izlerken ABD adalet sisteminin yer yer ülkemizdekinden bir farkı olmadığını da anlıyorsunuz. Bir yandan cinayet zanlısı Naz’ın yargılama sürecini izlerken diğer yandan da hapiste geçirdiği zamanın sonuçlarını ve avukatlarının davayı ele alışının detaylarını görüyoruz. Dizinin ayrıntılı tanıtımını şuradan okuyabilirsiniz.

designated-survivor

Designated Survivor

ABD’de bir silahlı saldırının ardından kendini birden ABD başkanı olarak bulan meclis başkanı Tom Kirkman (Kiefer Sutherland)’ı izliyoruz. Bu konuda hiçbir tecrübesi olmayan karakterimiz zor durumlarla başa çıkmasının yanı sıra kendi kararlarını da almaya başlamasını izliyoruz. Ve dizide sıkıcı ABD propagandalarının yanı sıra aslında ABD başkanlarının kendi kararlarını almaktaki zorlukları da görüyoruz.

the-night-manager

The Night Manager

AMC’nin yayına koyduğu 8 bölümlük bir mini dizi aynı zamanda John le Carre’nin aynı adlı romanından uyarlama. Hikayemiz Mısır’da başlıyor. Eski bir İngiliz askerinin Arap asıllı Fransız bir kadın olan Sophie’yle yaşadığı aşkın ardından büyük bir macera başlamakta. Sophie’nin öldürülmeden evvel sevgilisine adına çalıştığı silah kaçakçısı Richard Oslow Roper’ın (Hugh Laurie) sırlarını anlatınca karakterimiz Jonathan Pine İngiliz istihbaratına katılarak sevgilisinin intikamını almaya çalışıyor. Yapım benzer dizilerde sürekli rastlanan klişelerden uzak ve sekiz saatte bütün hikayeyi başarılı bir şekilde anlatıyor. Detaylı tanıtım için sizi şuraya alalım.

the-crown

The Crown

Kısa süre önce ülkemizde de hizmet vermeye başlayan ve başarılı dizilerle tanıdığımız Netflix’in geçtiğimiz ay yayına  koyduğu yeni dizilerden The Crown. Dizi 20. yüzyıl İngiltere’sinde babasının aniden ölümüyle tahta geçen Kraliçe Elizabeth’in ülkenin en önemli kararlarının alındığı haftalık başbakanlar toplantısını konu alıyor. Buckingham Sarayı’nda yaşanan politik savaşlar, aşklar ve ihtirasları çarpıcı bir şekilde ekrana yansıtıyor.

the-oa

The OA

Netflix’in yıl biterken yayınladığı dizi The OA sekiz bölümlük ilk sezonunda gizem ve dram sunan bir dizi olmuş. İntihar ettiği düşünülen bir kadının evine tekrar dönmesiyle başlayan gizemi çözmeye çalışıyoruz sezon boyunca. Yedi yıldır kayıp olan Prairie evine dönse de kayıp süre boyunca başına ne geldiğini ailesine anlatmaz. Dahası Homer adında birisini aramaktadır. Yeni edindiği arkadaşlarının yardımıyla amacına ulaşmaya çalışan Prairie, bu amaca ulaşmaya çalışırken çeşitli zorluklarla başa çıkmak zorundadır. İlk bölümüyle dikkat çeken ve mistik bir yönünün de olduğu dizi ikinci sezonunu merak ettirecek bir final yapmıştı. Detaylar için tıklayınız.

Sayfa

this-is-us

This Is Us

NBC’nin Eylül’de başlayan dram ve komedi dizisi This Is Us, uzun zaman sonra NBC’nin yakaladığı en başarılı grafiği sergileyen dizi oldu. İlk bölümde izlediğimiz beş farklı karakterin bölüm sonunda izlediğimiz ortak noktaları, son zamanlarda izlediğim en başarılı plot twist olabilir. Sonraki bölümlerde bu beş kişinin hayatlarındaki inişleri ve çıkışları izlediğimiz This Is Us’ı özel yapan şey her bölümde daha iyi anladığımız sıcak ve samimi anlatımı olmuş diyebilirim. Aile dizisi sevimliliği havası olsa da dram kısmını boşlamamış dizi. Yorumluyorum tanıtımı için sizi şöyle alalım.

braindead

Braindead

CBS’in The Good Wife kamera arkası ekibiyle -hatta konuk oyuncuları bile aynı- hazırladığı Braindead yaz dizisiydi. Washington’u uzaylı böceklerin istila etmesini anlatan dizinin en büyük başarısı komedi, politika ve gerilim gibi farklı konuları aynı potada eritebiliyor oluşu. İnsanların kulaklarından beyinlerine yerleşen bu böcekler insanları kontrol edip yayılmaya çalışıyorlar. Asıl karakterlerimiz ise bir yandan onları durdurmaya çalışırken bir yandan da kendilerini korumak zorunda. Siyasi göndermelerini böcekler gibi bir kurgudan yapan dizi, özellikle bu alaycı tutumuyla dikkatimi çekmişti. Her ne kadar ikinci sezon onayı alamasa da ilk sezonundaki başarılı anlatımıyla en iyiler arasında yer alıyor Braindead. Detaylar için buyurun.

the-good-place

The Good Place

Senenin komedi dizilerinden olan The Good Place ölümden sonraki yaşam hakkında komedi üzerinden ilginç şeyler söyleyen dizi olmuş. NBC’nin kayda değer bir diğer yapımı olan The Good Place için öldükten sonra cennet olarak düşünebileceğimiz “iyi yer”e giden Elenaor’un (Kristen Bell) buraya yanlışlıkla geldiğini düşünmesine rağmen “kötü yer”e gitmemek için burada saklanmasını anlatıyor diyebiliriz. Dünyada oldukça “kötü” olan Elenaor’un burada “iyilik” ile imtahanını izlediğimiz The Good Place sezon arası verdi, yeni bölümler Ocak’ta yayınlanacak.

westworld

Westworld

HBO’nun yılın en çok dikkat çeken dizisi hakkında bir şey söylemeye gerek var mı bilemiyorum aslında. Filmden uyarlama olan dizinin arkasında Jonathan Nolan – J.J. Abrams gibi isimler var ve Anthony Hopking gibi bir isim de oyuncu kadrosunda yer alıyor. 10 bölüm boyunca izleyicisine teoriler ürettiren dizi geçtiğimiz ay final yapmıştı. İkinci sezonunu 2018’de izleyeceğimiz dizi sezon finalinde izleyicisini “çok beğenenler” ve “hayal kırıklığına uğrayanlar” olarak ikiye ayırsa da, beğenenlerin ağırlıkta kaldığını söyleyebilirim. İnsan, yaratıcı, kişilik ve bilinç gibi konularda insanı düşünmeye iten Westworld elbette yılın en iyilerinden birisi… Dizi hakkında şöyle bir tanıtımımız, şöyle de bir final söyleşimiz var.

preacher

Preacher

AMC’nin DC Comics’den uyarladığı bir yapım olan Preacher’ın konusunu bir rahibin dünyada Tanrıyı araması şeklinde tanımlayabiliriz. Cenneten kaçan melez varlık Genesis’in yer yüzünde Peder Jesse Custer’ın bedenini ele geçirmesi ve Tanrı’yı aramasıyla başlayan dizi fantastik, dram ve macera türünde. Komik sahnelerin de olduğu dizi çizgi roman hayranları tarafında beğeniyle izlenmişti. Detaylı tanıtım için şurayı tıklayınız.

stranger-things

Stranger Things

Netflix’in çok konuşulan bir başka dizisi olan Stranger Things, sekiz bölümlük ilk sezonuyla bu yaz yayınlanmıştı. 12 yaşında bir çocuğun ortadan kaybolması üzerine şekillenen olayları anlatan Stranger Things, zaman olarak da 80’li yıllarda geçmesiyle ilgi çekmiş, gizem ve bilim-kurgu türüyle izleyicisini ekran başına bağlamayı başarmıştı. Çocuk oyuncuların performansları ve başarılı finaliyle de adından söz ettirince yılın en iyi yeni dizilerinde yerini aldı. Dizinin detaylı tanıtımını daha önce şurada yapmıştık.

quarry

Quarry

Cinemax kanalının Max Allen Colins’in yazdığı 13 kitaplık roman serisinden uyarladığı bir dizi olan Quarry, suç, dram ve gerilim türünde bir dizi. Sonbaharda izlediğimiz dizi senenin en iyilerinden çünkü başarılı psikolojik alt yapısı ve karakter analizleri mevcut. Konu itibariyle klasik savaş sonrası bunalımları gibi düşünebiliriz fakat dizinin geçtiği dönem olan 70’ler tasvirindeki başarı, bu klişeliği fazlasıyla kapatmış. Vietman savaşından dönen Mac’in hayatına devam etmek için kiralık katil olmasıyla gelişen olayları izlediğimiz Quarry’nin detaylı tanıtımını daha önce şurada yapmıştık.

the-young-pope

The Young Pope

HBO’nun bir başka dikkat çeken dizisi olan The Young Pope, biraz geri planda kalsa da kalitesiyle bu yıl adından söz ettiren dizilerden olmayı başardı. Sekiz bölümlük mini dizide sinemadan tanıdığımız Jude Law ve Diane Keaton gibi isimler var. Vatikan’ın ilk İtalyan-Amerikan kökenli papası olan Lenny Belardo’nun yani Papa Pius XIII’ün hikayesini izlediğimiz The Young Pope’un türü ise dram.

luke-cage

Luke Cage

Aksiyon, suç ve dram türünde olan Luke Cage, çizgi romandan (Marvel) uyarlama serilerden bir diğeri. Netflix’in yayınladığı dizide, deneyler sonucunda derisi her şeye karşı dayanıklı hale gelen Luke Cage’in hayatını izledik. Onu farklı kılan şey ise bu gücünü kiralık süper kahraman olarak kullanması. Yayınlandığı gün Netflix sunucularının çökmesine neden olan Luke Cage yılın fenomen dizilerinden bir diğeri olmayı başardı.

frequency

Frequency

Bu yıl sinemadan uyarlanan çok yapım izledik. Lethal Weapon, MacGyver, The Exorcist gibi yapımlar bekleneni tam olarak veremezken Frequency aralarından sıyrılmayı başardı. The CW’nin yayınladığı dizinin konusu için paralel evrenin sığ sularında yüzüyor diyebiliriz. Sığ sularında yüzüyor dedim çünkü zaman zaman polisiye kısmı dizinin bilim-kurgu kısmının önüne geçmiş. Yine de benzer tatlar yakalayabilmiş dizi.

Evet, 2016 özellikle yeni diziler açısından çok verimliydi ve listeye eklemediğimiz The Path, Legends Of Tomorrow ve Timeless gibi yeni diziler bile bir şekilde izleyici kitlesi oluşturdu. Üstelik bu yıl, Fuller House, Heroes: Reborn ve Gilmore Girls: A Year in the Life gibi bitmiş ya da iptal edilmiş dizilerin devam sezonlarını bile izledik! Böyle dolu bir yılın ardından 2017’de neler izleyeceğimizi merak etmemek imkansız.

2016 yılının en beğendiğiniz yeni dizilerine oy vererek destekleyebilirsiniz! [2 Oy kullanabilirsiniz]

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

2016 Yılının En İyi Dramaları

Sonraki Yazı

2016’nın En İyi Dizi Müzikleri