%3 | İlk Bölümü İzledim – Yorumluyorum

Yaptığı kaliteli yapımlarla adından söz ettiren Netflix, yine iddialı bir yapımla karşımızda; %3. Portekizce çekilen dizinin ilk bölümü ‘Açlık Oyunları’ gibi bir başlangıç yaptı ama farklı bir iş ortaya koyacaklarını da küçük nüanslar sayesinde hissettirdi. İzlerken keyif aldığım yapımla ilgili detaylara bir an önce girmek istiyorum.

Kimler Oynuyor?

Dizinin oyuncu kadrosunda tanıdık yüzler yok. Bunun avantajı, oyuncuları diğer rolleri ile değerlendirme olanağı olmadığı için izlerken aklımızda soru işaretleri olmuyor. Tanınmayan yüzlerin kaliteli yapımlarda dikkat çekmekte zorlanması da dezavantaj olabilir ama ilk bölümü izlediğiniz zaman zaten dizinin devamını da izlemek isteyeceksiniz. Çok bilinmedik isimler olmasına rağmen oyuncu kadrosu kesinlikle yapıma iyi adapte olmuşlar. İlk bölümle öne çıkmış isimler Joao Miguel, Bianca Comparato, Michel Gomes, Rodolfo Valente ve Vaneza Oliveira.

3-netflix-cast

Konusu Neymiş?

Yaşadıkları dünyada suyu bile her zaman bulamayan insanların 20 yaşına geldiklerinde her şeyin bol olduğu ve mutluluk vaad eden bir dünyaya geçebilmek için girdikleri yarış anlatılıyor kısaca. Ancak önemli bir konu var ki, diziye ismini veren kural; 20 yaşına gelen bireylerin sadece %3ü yeni dünyaya geçiş hakkına kavuşabilir. Bu noktada katı seçme kuralları, hileler, arkadaşlık ve dostlukların düşmanlığa evrilmesi söz konusu. Bunun yanında yeni dünyaya geçiş organizasyonu kendi içinde karışık olduğu gibi, asıl dünyada bulunan ve kendilerine ‘Dava’ adını veren bir toplulukla da karşı karşıya duruyorlar. İlk bölümde de Dava’nın yeni dünyaya geçecek gençler arasına bir köstebek soktuğu bilgisiyle ve onun bulunması sorunuyla ilgilendik ki, buldular. Ancak tabi ki yanlış kişi. Köstebek hala içeride ve abisinin intikamını almak için yetiştirilmiş durumda.

3-netflix-konusu

Ne Umdum, Ne Buldum?

Açıkçası yeni bir diziye başlamak gibi bir niyetim yoktu. İsmi dikkatimi çekince IMDB’den biraz baktım ve Netflix ismini gördüğümde izlemeye karar verdim. Başlarken ilk paragrafta bahsettiğim benzerlik sebebiyle kafamda bazı sorular olsa da bölümü bitirdiğimde tatmin olduğumu hissettim. İşin içinde casusluk, organizasyon sahibi yapı içi karmaşa gibi unsurlar da olunca dizi gerçekten farklı yönlere gidecektir.

3-netflix-neumdumnebuldum

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyada çok fazla yorum yok diziyle ilgili ancak genel yorumlar kötü değil. Dizinin orijinal diliyle çekildikten sonra İngilizce dublaj yapılmış olmasıyla ilgili birkaç olumsuz yorum var ancak diziyi orijinal dilinde izlemekte mümkün. Bu arada bir tane de Netflix kalitesinde olmadığını söyleyen bir gönderi mevcuttu. Her yapımın aynı kalitede olmasını beklemek bence gereksiz. Narcos izleyen birinin ilk etapta bu diziye ısınması zor, ancak bu yapımın kötü olduğu anlamına gelmiyor.

sosyal-medya-yuzdeuc

Kimler Bunu İzlemeli?

En başta da dediğim gibi, bir kere ‘Açlık Oyunları’ sevenlere hitap edecektir dizi. Bunun dışında içinde barındırdığı heyecan, dram, dostluk gibi unsurlardan hoşlanan kitlenin de diziye sahip çıkacağını umuyorum. Eğer dedikleri gibi bir dizi seçme sonrası başka bir dünyaya geçiş gerçekleşirse oradan bambaşka hikayeler de çıkacaktır ki bu da izleyen kitlenin artmasında olumlu rol oynar.

3-netflix-kimlerizlemeli

Ben Beğendim Çünkü 

Bir kere tanımadığım insanların hikayesi var karşımda. Hikaye daha ilk bölümle birlikte açıldı. Açıldı diyorum çünkü yirmi yaşındaki gençler arasındaki seçmeler gerçekten kıran kırana geçti. Ezequel, seçmelerde kendi bildiğini okuyor ve gördüğü hileye bile kendince sebeplerle göz yumuyor. Diyeceğim o ki, hikaye çok yönlü ve ben bu hikayeleri seviyorum. Bana sorarsanız, siz de izleyin derim.

14581497_1429485753758989_9165764382375668617_n-1

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Japon Anime / Mangalarından Uyarlanmış Güney Kore Dizileri

Sonraki Yazı

The CW Sezon Arası Takvimini Açıkladı