,

Gerçek Düşman Kim? | Black Mirror 3. Sezon 5. Bölüm İnceleme

Teknolojinin, insan hayatı üzerindeki etkilerini izlediğimiz Black Mirror’da sezonunun beşinci bölümü, yayınlanmış tüm bölümler arasında ilk üçe girebilecek bir gerçeklikle karşımızdaydı. Bir çok alanda gördüğümüz teknolojinin etkilerini bu bölümde askeriyede gördük. İnsanın yine varoluşunu sorgulamaya ittiği, ama bu sefer işin içine üstün ırk politikasını soktuğu bir bölüm olan “Men Against Fire” aslında Black Mirror’da daha önce gördüğümüz bir teknolojiyi kullanıyor. Fakat bunu biraz daha ilerletmişler.

Hem birinci sezonun üçüncü bölümü olan “The Entire History of You”da hem de yılbaşı özel bölümü olan “White Christmas”da gördüğümüz, gözlerimiz vasıtasıyla algılarımızla oynayan bir teknoloji bu bölümde de karşımıza çıkıyor. Fakat burada görme algımızdaki etkiler biraz daha fazla ve görme algımızın yanında duyma ve koku algılarımızla da oynanıyor.

Oynanmış bu algılarımızın sonucunda başarılı bir silah olan insanın karşısına da bir düşman koymak gerekiyor elbette. İşte burada sezonun devlet politikaları, düşman ve terör başlıklarında en fazla sorgulayıcı bölümlerinden birisi oluyor “Men Against Fire” Girişi fazla uzatmadan incemeleye geçeyim hemen.

black-mirror-men-against-fire4

Şartlanmış Askerler

Askeriyede geçen hikayenin asıl kahramanı Stripe. Onun gözünden görüyoruz genellikle olayları. Gözünden derken gerçek anlamını kullanıyorum burada kelimenin, tıpkı bir oyun gibi onun bakış açısıyla ilerliyoruz çoğu zaman. Askeriyeye yeni gelmiş olan Stripe ilk kez göreve çıkıyor. Görevleri ise “böcek” denilen yaratıkları öldürmek. Böceklerin şeklini bir süre görmüyoruz. Ama böcek avına çıkan birliğin normal insanlarla dialoglarından, kendi aralarındaki konuşmalarından, onların deforme olmuş bir topluluk olduklarını ve insanlığın devamı adına tehdit oluşturduklarını anlıyoruz.

Özellikle birlik komutanı Medina’nın böcekleri sakladığını düşündükleri bir adam ile girdiği dialogda bu gerçeklere nasıl bağlı olduklarını, amaçlarının nasıl ulvi olduğunu hissediyoruz. Hak veriyoruz da aslında Medina’ya, insanlığın geleceği için bu yaratıkları öldürmek tabi ki katlanılabilir bir sonuç diye düşünüyoruz.

black-mirror-men-against-fire1

Şartlanmayı Kolaylaştıran Teknolojiler

Fakat böceklerdeki gariplik hemen dikkatimizi çekiyor. Stripe’ın gözünde çirkin ve deforme olmuş yaratıklar olarak gördüğümüz böcekler aslında çok saldırgan değil ve saklanıyorlar. Dahası tamamen kaçmanın ve sadece yaşamanın peşindeler. Stripe’ın şartlanmış haliyle ve bıçağıyla öldürdüğü böcek olayını izliyoruz. Stripe biraz korkuyla ama bolca görev aşkıyla öldürüyor böceği. Öyle ki onu öldürmüş olmasına rağmen bıçağı saplamaya devam ediyor.

Fakat bu hengamede böceklerin elinde olan ilkel şartlarda yapıldığı belli olan bir teknoloji deniyor fark etmeden. Başarıyla sonuçlanan görevden döndüklerinde ise Stripe’ı bir ödül bekliyor. O da rüyalarında güzel bir kadınla hayal ettiği evde seks. Öte yandan fark etmeden üzerinde denediği aletin etkilerini görmeye başlıyor bile. Daha iyi görmelerini sağlayan, algılarını güçlendiren ve gözlerine yerleştiren askeri teknoloji ilk kez Stripe’da sekteye uğruyor. Fiziksel gücünde ve nişan almalarında sıkıntı yaşayan Stripe doktor ile görüşse de herhangi bir sonuç alamıyor. Hatta ertesi akşamki rüyasından uyanıyor ve uykuda şartlandıklarını, rahatladıklarını, öldürmenin stresini bu şekilde attıklarını bilmesine rağmen koğuştaki arkadaşlarını ilk kez bu sırada görüyor.

İzleyici olarak bizler de ilk kez ciddi bir şekilde mükemmelleştirilmiş teknolojinin sadece askerlerin düşmanlarını daha rahat öldürmeleri için olduğunu anlıyoruz. Çünkü doktor Stripe ile konuşurken tek bir şeyi önemsiyor, “tekrar öldürebilir misin?”

black-mirror-men-against-fire2

Değişen Terör Algısı ve Üstün Irk Politikası

Bu saatten sonra işler Stripe için giderek kötüleşiyor. Çünkü sisteminde arızalar var ve bu şekilde bir göreve daha çıkmak zorunda. Göre sırasında ise böceklerin teknolojilerinin amacını anlıyoruz. Sisteminin tamamen devre dışı olduğunu başlarda fark edemeyen Stripe çimenin kokusunu alıyor, kuşların sesini duyuyor. Bu arada ise böcek evine baskın düzenleniyor. Fakat sistemi çalışmayan Stripe orada böcek olarak görmesi gereken insanları normal şekilleriyle görüyor. İzleyici olarak da asıl şoku burada yaşıyoruz sanırım. Yaralanan Stripe’a böcek dedikleri insanalar yardım ediyor ve ona tüm gerçeği anlatıyor. Bu yük karşısında en az Stripe kadar biz de eziliyoruz.

Ekip arkadaşı tarafından kovalanan Stripe çok geçmeden yakalanıp üsse geri getiriliyor elbette. İşte burada yine doktorla gerçekler üzerine bir konuşma geçiyor. Askeriye teknolojisinin amacını net bir şekilde görüyoruz. Bir yandan devletin terör politikasının nasıl kaypak olduğunu düşünürken diğer yanda bu gelişmiş teknolojinin sadece insan öldürmeyi kolaylaştırdığını fark ediyoruz. Üstelik doktor Stripe’a teknoloji olmadan yaptığı şeyleri gösterdiğinde durumun ne kadar acı verici olduğunu çok daha net bir şekilde anlıyoruz.

Karşısındakini sadece farklı ırka sahip olduğu için öldürmek ile insanlığa düşman bir böceği öldürmek nasıl bir tutulabilir değil mi? Tarihten örnekler vererek savaşın asker üzerindeki sonuçlarını anlatan doktor sistemin gerekliliğinden dem vuruyor. Biz ise doğal seçimin neden insan eliyle yapıldığını düşünüyoruz o arada. Nazi kafasıyla hareket eden düşüncelerin amacı gelişmiş insanlığı yaratmak, ama bir çok ırkın mezarı üzerine…

Devletlerin terör politikalarının, Nazi mantığı ve üstün teknoloji ile birleştiğinde mükemmel distopyayı nasıl oluşturduğunu çok başarılı bir şekilde anlatan “Men Against Fire”, Black Mirror’un finale bir kala en iyi bölümü oluyor.

bazen hayatımın kalanını sadece anime/dizi/film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Bir Cevap Yazın

Loading…

Anime Mitleri: Halk Hikayeleri ve Efsaneler

Pierce Brosnan Yeniden Televizyona Dönüyor