İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum | Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency, BBC America tarafından Douglas Adams’ın aynı isimli roman serisinden uyarlanan bu bilim kurgu dizisi. BBC America ve Netflix ortak yapımı Dirk Gently’s Holistic Detective Agency, 22 Ekim’de BBC America tarafından yayınlandı. 11 Aralık tarihinden itibaren ise tüm bölümleri Netflix üzerinden tüm dünyayla buluştu. Takip ettiğim birçok dizinin ara vermesinden dolayı yeni ve adından söz ettiren bir yapım aramaya başlamıştım ki çok iddialı bir tanesiyle karşılaştım. Dizinin bahsedildiği kadar iyi olduğunu görünce sizlerle yorumlarımı paylaşmak istedim. Gelin Dirk Gently’s Holistic Detective Agency’e birlikte bir göz atalım;

dirk-gentlys-holistic-detective-agency-3

Kimler Oynuyor

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency çok geniş ve oldukça kaliteli oyuncu kadrosuna sahip. İlk sezonu bitirmeme rağmen insan olduğuna bile emin olamadığım kadar garip, her zaman panik içinde olan ama buna rağmen hiçbir zaman kibarlığı elden bırakmayan ve evrende her şeyin birbirine bağlı olduğuna inanan Bütünsel Dedektif Dirk Gently (Samuel Barnett), bir hayli efendi, kendisinin bile fark etmediği bir cesarete sahip ve hayatındaki tek amacı hasta kız kardeşine bakmak olan Todd Brotzman (Elijah Wood), gerçek hayatta olmayan kurgusal bir hastalık Pararibulitis’e (zamansız sanrılar gördürüp bunları gerçekmiş gibi algılattıran genetik bir hastalık) yakalanmış,  hayat dolu bir kişiliğe sahip olmasına rağmen Pararibulitis yüzünden kendisini evine hapsetmiş fakat abisinin bu hastalığı yendiğini düşündüğü için kurtulabileceği ümidini taşıyan Todd’un kız kardeşi Amanda Brotzman (Hannah Marks), evrenin ölmesine izin vermediğini iddia eden, akli dengesi pek yerinde değil gibi görünen ve Dirk Gently’i öldürmesi gerektiğini hisseden Bütünsel bir suikastçi Bart Curlish (Fiona Dourif), bir milyonerin belalı koruması, güzel ve tehlikeli olduğu kadar nevrotik ve patronunun kızı kaçırıldıktan sonra Dirk ve Todd’un grubuna katılan Farah Black (Jade Eshete), hayattaki yerini bulamadığını düşünen, suçlu bir hacker ve aldığı son işin üstündeyken Bütünsel suikastçi Bart tarafından kaçırılan Ken (Mpho Koaho), kişiliği hakkında söyleyebileceğim iki şey açgözlü ve kötü olan Gordon Rimmer (Aaron Douglas), kaçırılan genç kız Lydia Spring (Alison Thornton), dört kişiden oluşan, çılgın çete Maganda 3’ün üyeleri Martin (Michael Eklund), Vogle (Osric Chau), Gripps (Viv Leacock), Cross (Zak Santiago), babacan devlet ajanı Scott Riggins (Miguel Sandoval), onun yardımcısı ve IQ’su oldukça düşük olduğu için çok tehlikeli olan Hugo Friedkin (Dustin Milligan), kayıp kişiler bürosu detektifi Zimmerfield (Richard Schiff), Zimmerfield’ın ortağı Estevez (Neil Brown Jr.) ve kim olduğunu söylemek spoiler olacağı için yazmayacağım ama oyunculuğunu görmeyi özlediğim bir isim Julian McMahon. Ben yazmaktan yoruldum umarım siz okumaktan sıkılmazsınız. Unutmadan bu eğlenceli yapımın senarist koltuğunda Douglas Adams ve Max Landis oturuyor.

dirk-gentlys-holistic-detective-agency-cast1

Konusu Neymiş

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency’nin ilk bölümü bir otel odasında yaşanan katliamın görüntüleriyle başlıyor. Parçalanmış cesetler, yerdeki açık renkli halıdaki kanlı el izleri, yanmış duvarlar, pençe izleri… Bu otel Todd Brotzman’ın belboy olarak çalıştığı yerdir. Todd, kirasını ödemediği ev sahibinin hışmından kurtulmak için patronundan avans ister fakat olaya gerektiğinden fazla müdahil olduğunu düşünen patronu tarafından kovulur. Todd’un olaya fazlasıyla müdahil olduğunu düşünen ve onu sorgulamak isteyen biri daha vardır; Bütünsel Dedektif Dirk Gently. Dirk, evine gizlice girmeye çalışırken Todd’a yakalanır ve ikilinin buluşmasıyla heyecan dolu macera tam anlamıyla başlar. Şunu da belirtmek isterim, konu hakkında daha fazla bilgi vermek istiyordum ama verebileceğim diğer tüm bilgiler keyif kaçıracak kadar spoiler içerdiği için yüzeysel olarak anlatmayı daha uygun gördüm.

dirk-gentlys-holistic-detective-agency-4

Ne Umdum Ne Buldum

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency’yi duyduğumda ilk olarak IMDb puanına baktım. Artık dizilere verilen puanlara pek güvenmesem de bölüm puanlarının çok yüksek olduğunu görünce biraz çekinerek ilk bölümü izledim. Neden çekinerek? Çünkü o kadar çok bilim kurgu dizisinin iptaline tanık olduktan sonra bu tarza ön yargıyla yaklaşır oldum. Ama ilk bölüm itibarıyla bu endişelerimin yersiz olduğunu fark ettim. Hemen belirteyim dizinin başından sonuna kadar bitmek tükenmek bilmeyen ve hayran kaldığım bir gizemle karşılaştım. Hatta final de dahil her yerden fırlayan bir aksiyon ve bu aksiyonların nedeninin oluşturduğu merak gerçekten çok takdirimi kazandı. Üstelik yapımların bilim kurgu olduklarını kanıtlamak için çekilen sahnelerden hemen hemen hiç yok. Sadece bir isteğim var umarım sonraki sezonlarda bölüm sayısı arttırılır.

dirk_rowdy-3

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Ülkemizde henüz dizinin keşfedilmediğini düşünüyorum. Yabancı dizi severlerin çoğu Dirk Gently’s Holistic Detective Agency bihaber olsa da az sayıdaki yorumdan bahsetmem gerekirse dizi oldukça beğenilmiş. Bazı yorumlarda dizinin İngiliz versiyonunun daha iyi olduğu söylense de kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım olduğu belirtilmiş.

dirk-gentlys-holistic-detective-agency-sosyal-medya

Kimler Bunu İzlemeli

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency’ye örnek olarak dizi ya da film gösteremem. Hatırlayanlar bana katılacak mı bilemem ama aklıma gelen ve çocukluğumda hayran olduğum eski bir çizgi filme, Müffetiş Gadget‘e çok benzettiğimi söylemem gerek. Özellikle Gadget ile Dirk Gently arasında bazı benzerlikler olduğunu düşünüyorum. Çizgi filmi bilmeyenler için şunları diyebilirim; bol aksiyon, had safhada gizem, başarılı dramlar, az ama mantıklı bilim kurgu, bölümler ilerledikçe görünen büyük resim ve senaryosu takdir edilesi bir yapım… İlginizi çektiyse hiç düşünmeden seriye başlamanızı tavsiye ederim.

dirk-gentlys-holistic-detective-agency-5

Ben Beğendim Çünkü

Dizinin tüm bölümlerinde istisnasız hep şunu sordum “ne oluyor yahu?”. Çünkü her yeni bölümle karşıma çıkan aksiyon ve açığa kavuşmayı bekleyen yeni bir gizem neredeyse beni yordu diyebilirim. Ama bu durum için bir sıkıntı değil olsa olsa tatlı bir yorgunluğun yarattığı huzur denebilir. Çünkü uzun zamandır bu kadar sürükleyici, heyecanlı ve eğlenceli bir diziyle karşılaşmamıştım. Bir de Elijah Wood ve Julian McMahon‘ı yeniden izleyebilmek benim için gerçekten çok güzeldi. Unutmadan Dirk Gently’le ilgili bu sezon açıklayıcı bir anlatım olmadı. Spoiler vermemek adına bundan detaylı bir şekilde bahsetmemem gerekiyor. Diziden anladığım ve internetten öğrendiğim kadarıyla Dirk Gently devlete ait bir organizasyon tarafından üstünde çalışılan bir grup özel yetenekli insandan biri. Onunla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgilere ikinci sezon ulaşabiliriz. Ayrıca bu durum başka yetenekli insanların olduğunu da gösteriyor.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

The OA | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

The Good Fight’tan İlk Fragman Yayınlandı