Şimdilik O Bir Yabancı | Vikings 4. Sezon 11. Bölüm

Vikings, uzun bir bekleyişten sonra The Outsider isimli dördüncü sezon 11. bölümüyle izleyiciyle buluştu. 10. bölüm Rollo tarafından ihanete uğrayan Ragnar’ın yıllarca ortadan kaybolduktan sonra Kattegat’a dönmesiyle noktalanmıştı. Tüm Vikings sevenlerin ortak sorusu şimdi ne olacağı yönündeydi. Bu soru 11. bölümde tamamen olmasa da cevap buldu diyebilirim. Çoğunlukla ve olması gerektiği gibi Ragnar’a odaklanmış bir bölüm izledik. Gelin hep beraber 11. bölümde yaşananları incelediğim yazıya başlayalım.

1

“Kim kral olmak ister”

Ragnar’ın Kattegat’ın meydanında bu haykırışını hangi Vikings ve Ragnar seven unutabilir ki. Ama kral olmak için Ragnar’ı dövüşte yenmesi gerektiğini bilen kalabalığın tereddütlü bakışları, beni sevindirdiğinden çok Ragnar’ı üzdü diyebilirim. Özellikle oğullarının yüzüne haykırdığı vakit öne çıkacak kadar yürekli olmadıklarını görünce sanki üzüntüsünün sesini duyar gibi oldum. Fakat Ragnar sırtını döndüğünde Ubbe’nin endişeli de olsa öne çıktığını görünce biraz olsun ferahlamış gibiydi. (Evet Ubbe… Hani Floki kaçtığında koca koca adamlara emirler yağdıran çocuk) Ragnar rahatlamıştı rahatlamasına da biz aynı durumda değildik ta ki baba oğul sarılana kadar.

2

“Geri döndüm çünkü oğullarımın nasıl olduğunu görmek istedim.”

Elbette ki Ragnar’ın dönüşündeki asıl neden bu olamaz. Oğullarıyla yaptığı küçük sohbette belirttiği gibi İngiltere’ye bir akın düzenlemeyi düşünüyordu. Muhtemelen Wessex’de bıraktığı halkının uğradığı katliam, Rollo’nun ihanetiyle beraber canını çok daha fazla acıtmaya başlamış ve en sonunda onu harekete geçmeye zorlamış. Ama bir sorun vardı. Resmi olmasa da o artık kral değil bir yabancıydı. İngiltere’ye onunla gidecek savaşçıları ve gemileri yoktu. Bunun için önce oğullarına başvurdu ama belli ki ona duydukları güven sarsılmış durumdaydı. Biri hariç onun yolunda gözü kapalı ilerlemeleri zor görünüyordu.

3

“Babanın dönüşü musibet, karmaşa, kaos, trajedi ve ölüm getirecek.”

Vikings’i yakından izleyenler bana katılacaktır babasının dönüşünü pek de mutlu karşılamamış gibi görünen Bjorn’ün aslında sevindiğini düşünüyorum. Onunla Vikinglerin ihtişamlı günlerine dönmeyi belki de her şeyden çok arzuluyordur. Ama ailesinin onun yokluğunda yaşadıkları, babalarının onları en sıkıntılı dönemde yalnız bıraktığı düşüncesinin üstünde yarattığı baskı, Kahin’in bu sözleriyle daha da artmıştır.

4

“Şimdi de en iyi gemiyi, oğlum Bjorn’e vereceksin.”

Oğullarından aradığı yanıtı alamayan Ragnar eski dostunun kapısını çalar. Floki, Bjorn’e söz verdiğini geri adım atamayacağını söyler. Ragnar, Floki’den de gereken yardımı alamayacağını fark edince onun yanından da boynu bükük bir şekilde ayrılır. Hatta eskisi gibi kral olma umutları giderek azaldığından olsa gerek yanından ayrılırken Floki’ye onu sevdiğini söyler. Ragnar’ın ağzından bunu duymanın yarattığı sevinci görmek için Floki’nin gözlerine bakmak yeterliydi. Bakalım bu sevinç Ragnar’ın yanında olmasına yetecek mi?

5

“Sen Ragnar Lothbrok’un oğlusun tıpkı bizim gibi.”

Kardeşleriyle pek de iyi anlaşamayan Ivar az da olsa sadece Ubbe’den görüyor gibi. Bir erkeğin sahip olduğu fiziki güçle önem kazandığı bir dünyada kötürüm bir gencin saygı görmesi çok zordur diye tahmin ediyorum. Ama görünen o ki Ivar gibi hırslı ve cesur birinin müttefikliği Ubbe’nin çok işine yarayacak.

6

“Pişmanlık yok… Yine de hepsi pişmanlık.”

Oğullarından ve Floki’den istediğini alamayan Ragnar, Viking dünyasının en iyi savaşçı kadınlarından biri olan eski karısı Lagertha’nın yanına gitti. Aradan onca zaman geçmesine rağmen Ragnar’a duyduğu sevgi ve saygı bakışlarına yansıyan Lagertha, belki de ona en çok kızgın olan kişi olması gerekirken eski kocasını gayet sıcak karşılamıştı. Ragnar büyük ihtimalle bunun farkında olduğu için ona yaşattığı bütün acılar için özür diledi fakat her ne kadar ona hayır demek zor olsa da Lagertha onunla İngiltere’ye gitmeyi kabul etmedi. Ragnar beklentilerine aradığı karşılığı bulamayınca Lagertha’nın yanından ayrılıp atını uzun dalları olan bir ağacın yanında durdurdu. Hey gidi Ragnar, herkes mi hayır der, bu nasıl olur diye dövünürken Ragnar’dan asla beklemediğim ve çok üzüldüğüm bir durumla karşılaştım. Ragnar’ın ipi dala doğru atması ve ip boğazında at üstünde durduğu an hala gözümün önünden gitmiyor. Hayırlar bir kral hem de gerçekten hak eden bir krala oldukça ağır geliyor olmalıydı. Atı ilerleyip o sallanmaya başlayınca ipi kim kesecek diye inançla beklemeye başladım. Kimse ortaya çıkmıyor Ragnar boğuluyordu. Ama Vikinglerin inancıyla tanrılar henüz ölmesine izin vermediler ve dal koparak Ragnar’ın boğulmasını engelledi.

7

“Hiçbiriniz babamıza layık değilsiniz.”

Vikings’e her sezon bir ya da birkaç karakter damga vuruyor bu sezon da Ragnar’ın oğlu Ivar, cesareti ve tutkusuyla adından çok bahsettirecek gibi görünüyor. Bölümün sonunda çok kızgın olmasına ve açık sözlü bir şekilde bunu belirtmesine rağmen babasına evet demesi gerçekten çok güzeldi. Ayrıca engeli olmasına rağmen çok etkili biri olan Ivar’ın yanında yer alması Ragnar için hiç de küçümsenecek bir olay değil. Üstelik Ivar, Ragnar’ın liderliğe en yakın iki oğlundan biri olan Ubbe’nin saygısını kazanmışken.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Game Of Thrones’tan 7. Sezon İlk Fragmanı Geldi

Sonraki Yazı

Taze Kan Aranıyor! | Supernatural 12. Sezon 7. Bölüm