, ,

The OA | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Netflix yeni dizisi The OA’yi geçtiğimiz günlerde yayınladı. Netflix’te Türkçe altyazı dışında Türkçe dublajlı izleme seçeneğinin de bulunduğu dizinin en büyük kozu tabanını oluşturan gizem unsuru. Birer saatlik ve toplamda sekiz bölüm olarak yayınlandı dizi. Ekip olarak bizim de merakla beklediğimiz dizinin ilk bölümünü incelemek, yorumluyorum yazmak da farz oldu elbette. Tanıtımlarından “gizem” dışında pek bir şey anlaşılamayan dizinin künyesini, konusunu ve detaylarını inceleyelim;

Kimler Oynuyor?

Plan B Entertainment, Netflix ve Anonymous Content ortaklığıyla çekilen Netflix Orijinal Dizisi The OA’nın yaratıcıları Zal Batmanglij ve Brit Marling. Aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Brit Marling‘i filmlerden tanıyoruz aslında. I Origins ve Another Earth gibi filmleriyle dikkat çeken Brit Marling‘i en son Babylon mini dizisinde görmüştük. Onun dışında The Passing Bells‘den tanıdığımız Patrick GibsonDamienBosch ve The Walking Dead‘den tanıdığımız Scott Wilson gibi isimler görüyoruz ilk bölümde. İlerleyen bölümlerde ise Awake ve Harry Potter serilerinden tanıdığımız Jason Isaacs‘i göreceğiz.

137546112JF021_2012_Film_In

Konusu Neymiş?

Yedi yıldır kayıp olan bir kadın, dışarıdan bakıldığında intihar gibi görünen bir olay vasıtasıyla hastaneye yatırılıyor. Ailesi ile buluşan kadın yedi yıldır nerede olduğunu, neden intihar girişiminde bulunduğunu söylemiyor. Üstelik sırtında gizemli izler var ve sürekli bir kişi ile iletişime geçmek istiyor. Ailesinin verdiği isim olan “Prairie”i kullanmayan kendisine “The OA” diyen kadının yollarının kesiştiği insanlar üzerine farklı etkileri oluyor. Kişilik ve kimlik üzerine ilk söylemleri de bu bölümde görüyoruz. Aradığı kişiyi bulup bulamayacağı, geçmişini öğrenip öğrenemeyeceğimiz ise gelecek bölümlere kalıyor.

the-oa-4

Ne Umdum, Ne Buldum

Another Earth ve Sound of My Voice gibi filmlerin hem baş rolü hem de yazarı olan Brit Marling’in tarzını az-çok anladım. Bilim-kurgusal ve ya mistik bir olaydan yola çıkıp filmin tabanına göre sosyal çıkarımlarda bulunan yapımları oluyor ve gizem öğesi üzerine kuruyor temelini. Dizi de tam bu havada aslında. Gizem, kişilik-benlik ve belli toplumsal kriterler var. Açıkçası tam da beklediğimi buldum. İlk bölüm itibariyle gizeme boğuluyoruz ama belli ki ilerleyen bölümlerle azar azar belli söylevlerle çözeceğiz bu gizemi.

137546112JF021_2012_Film_In

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyadan tam tepki alabilmek için yeterli zaman geçmedi aslında. Zira Netflix’te dizi dün (16.12.2016) yayınlandı. Fakat merakla bekleniyordu yapım. İlk izlenimler olarak az yorum gördüm ama genellikle başarılı olduğuna dair yorumlar okudum. Sezon sonunda ne ile karşılaşacağımızın muallak olması tedirginlik yaratmış ama şimdilik izleyici memnun, en azından ilk bölümden…

the-oa-sosyal-medya

Kimler Bunu İzlemeli?

Gizem ve dram sevenlerin ilgisini çekecektir. Zira bölümü izlerken sürekli “neden, ne olmuş?” diye düşündürüyor dizi. Bilim-kurgusal ya da mistik bir havası var ama sonuç neye bağlanacak bilemediğim için herhangi bir şey söyleyemiyorum. Aksiyon sevenler bunu pas geçsin ağır sahneler var ve olay sanki varoluşsal bunalımlara bağlanacak gibi. O yüzden dram ve gizem sevenler dışında pek kimsenin ilgisini çekeceğini sanmıyorum.

the-oa-5

Ben Beğendim Çünkü

Bu tarz yapımları severim. Another Earth her ne kadar bilim-kurgusal bir tema olsa da aslında kişisel drama filmidir. Sound of My Voice da drama tabanlıydı ama onda gizem de vardı. I Origins‘in de tüm bunların toplamı gibi bir şeydi. O yüzden bu kadının tarzını seviyorum. İlk bölüm itibariyle de tam beklediğim gibi gizem ağırlıklıydı. Ama dramasına yavaştan giriş yaptı. İlerleyen bölümlerde olayların gelişimini gördüğümüz gibi bazı sonuçlar da göreceğimizi düşünüyorum. Merak unsuru diziyi izlemem için en büyük etkenlerden ama bir diğer etken olarak benlik çatışmalarını seviyor olmamdır. O yüzden diziyi sonuna kadar izlemeyi düşünüyorum.

the-oa-3

bazen hayatımın kalanını sadece anime/dizi/film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Bir Cevap Yazın

Loading…

Sense8’in Noel Özel Bölümü Fragmanı Yayınlandı.

İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum | Dirk Gently’s Holistic Detective Agency