, , ,

Westworld 1. Sezon 10. Bölüm | Bir Dizi Haber Ekibi Final Söyleşisi

HBO’nun Game of Thrones’dan sonraki muhtemelen en popüler dizisini izledik bu yıl. Westworld gerek yapım ekibiyle gerek oyuncu kadrosuyla gerek hikaye örgüsüyle izleyicilerin büyük ilgisini çekti ve çok konuşuldu. Biz de Bir Dizi Haber ekibi olarak boş durmadık elbette. Kamil, Bora ve ben bölümleri haftalık olarak soru-yorum şeklinde değerlendirdik teoriler ürettik. Ve geldik finale. Utku’nun da finale yetişmesiyle kendiliğinden böyle bir grup oluştu final için, hal böyle olunca finali ve genel olarak diziyi sohbet havasında değerlendirmek istedik. Keyifli okumalar dilerim.
Hafize Mutlu: Finalin 90 dakika olmasıyla oldukça uzun ve düşündürücü bir bölümle de sezonu bitirdik. Ben finalden genel olarak tatmin olsam da sanki beklediğim şeyi bulamadım gibiydi… Evet çok düşündüm, insanı, seçimleri, gerçekliği… Ama Westworld finali beklediğim gibi etkileyici değildi sanki, bunun sebebi beklentiyi çok yükseltmeleri olabilir mi dersiniz? Final sizi tatmin etti mi mesela?
Utku Ertem: Kesinlikle sana katılıyorum. ilk bölümden itibaren tempo inanılmaz bir şekilde yükseldi. Hatta başlarda ilk defa HBO’nun vasat bir yapımıyla karşılaştığımı düşünüyordum. Fakat bölümler ilerledikçe dizinin seviyesi ve bununla paralel olarak da beklentimiz oldukça arttı. Finalde insanlar ve robotlar arasında çok çetin bir savaş bekliyordum dolayısıyla onu görememek de kendi açımdan hayal kırıklığıydı ama biraz düşününce de ortalamanın üzerinde bir final olduğuna karar verdim. Yalnız finalden sonra dizide robotların kendi dünyalarından çıkıp insanlığa meydan okumalarını görebilecek miyiz artık pek emin değilim. Westworld’un ikinci sezonuna bir seneden fazla var ve akıllarda bir sürü soru işareti bırakmışken nasıl bu kadar bekleyeceğimiz beni çok düşündürüyor.
Kamil Akar: Benim de finalden beklentim daha yüksekti. Özellike aksiyon kısmının son bölüme kaldığını düşündüğüm için, Meave’nin ciddi bir savaşa gireceğini düşünüyordum. Yanıldım. Odalar arası savaş beni tatmin etmedi. Ancak onun dışında kalan konular gerçekten çok başarılıydı. Özellikle Dolores’in hikayesi ve zaman çizegelsi çok güzel anlatıldı.
Bora Yıldırım: Ya ben aslında kötü bulmadım finali ama dediğiniz gibi çok efsane bir final de değildi. Maeve’den çok farklı bir davranış beklerdim mesela. O trene binip gitseydi. Ikinci sezonun ilk bölümünün sonunda tekrar dönüp beni bu dünyadan alın falan diye yalvarsa efsane bir şey çıkardı ortaya. Ama bu haliyle de kötü mü, asla. Tek sorun finale yaklaştıkça bizim beklentilerimiz çok arttı. Bu da aslında başka bir şekilde karşımıza çıksa bayilacagimiz bir finali tatsız bulmamıza sebep oldu. Maeve için trenden inerek iyi yaptı diyen var mı?

westworld-10-1

Utku Ertem: Beni oldukça kızdırdı diyebilirim. Felix’ten tableti alıp gücünü arttırdığını düşününce olan bitenin farkında olan Maeve’in kendisinin bir kızı olmadığının farkındaydı neden onu bulmak için geri döndü ki?
Hafize Mutlu: O arada Ford seçimlerden bahsediyordu hatırlarsan, bence seçimlerin önemi anlatmak adına öyle bir sahne izledik, Maeve’in tercihinde duyguların devreye girdiğini düşünüyorum. Acı kişiliğin temel taşı diyordu mesela Arnold/Bernard
Bora Yıldırım: Evet seçimler önemli ama bilemedim yine de. O hırslı Maeve bence o trenle gitmeliydi. Ikinci sezonda o konuyu daha deşecekler belli ki, haklı olabilirsin.
Kamil Akar: Mutlaka öyle olacaktı. Ford’un tercihler vurgusundan bunu anlamamız gerekiyordu. Çocuk hatırası hafızalarının o kadar orta noktasında ki, hiç bir duygu onu yenemiyor. Parktan çıksa ne olurdu merak etmiyor değilim ancak kalması da beni gayet heyecanlandırdı.
Utku Ertem: Eski hali gibi olsa anlardım zeka seviyesi düşüktü o zamanlar fakat sonra seviyesi yükselince insan-robot ayrımının farkında olmalıydı, işin içinde duygu olmamalıydı bence hele Felix’e trene binmeden önce insanlık üzerinden duygusallığına laf çarptıktan sonra.
Bora Yıldırım: Peki Dolores’in Man in Black’in William olduğunu anladığı sahneye ne diyeceksiniz? Benim gözlerim doldu resmen o William beni kurtaracak dedikçe.
Hafize Mutlu: O sahneyi ben de beklemiyordum. Oldukça duygusal olmakla birlikte biraz gereksiz bulduğumu da itiraf etmeliyim. William’ın MiB olduğunu kaç bölüm önceden kesinlik kazandırmıştık zaten ekstra o sahneye zaman harcamak yerine William’ın zaman için de daha da vahşileştiğini görmeyi isterdim.
Utku Ertem: Bilinç onlara duygu kazandırıyor gibi davranılması çok yanlış bence.
Bora Yıldırım: Tamam ama Dolores bilmiyordu ve ben kendi adıma öğrendiği zaman ne tepki verecek merak ediyordum. Ayrıca William’ın o dönüşümü beni üzdü. Robot da olsa insan insandır yahu
Hafize Mutlu: William aslında tam da arkadaşının dediği gibi “kendisini buldu” o aslında hep MiB’di sadece bunun farkında değildi. Aslında William da Arnold gibi bilinç aramış robotlarda, sadece bunu görmek istediği şekil Arnold’unkinden farklı.
Kamil Akar: Şahsen sahneye hayran kaldım. Gerekli duygu çok güzel aktarıldı. Ben de bu konuda Bora’ya katılıyorum ve işin içine bu tarz bir sahnenin girmesi gerekliydi. Hem labirent hakkında detaylar bizlere verildi, hem de MiB’in değişimini izledik.
Utku Ertem: Yıllarca ne katliamlar yapmış demek insanlık kalmamış adamda robot bile olsa bir çocuğu gözünü kırpmadan vurdu düşünün artık.

westworld-10-2

Bora Yıldırım: Logan evet doğru söyledi. Aslında William’ın bu kadar vahşi birine dönmesinden Logan da sorumlu biraz. Çok fazla aşağıladı William’ı… Evet bilinç aradı çünkü Dolores farkında gibiydi sürekli. Bu arada William, Logan’ı atın üstüne oturtup gönderirken niye soymuştu, anlayan var mı? Bunun bir anlamı var mıydı yoksa benim mi dikkatimi çekti?
Utku Ertem: Eziyet çektirmek için herhalde yansın diye yapmış olabilir.
Hafize Mutlu: Fiziksel acı çektirmek başta geliyordur elbette, ama öte yandan çıplaklık dizide “insan olmayan” anlamına da geliyor biliyorsun ki, William’ın Logan’ı insan olarak görmediği sonucuna varabiliriz buradan.
Bora Yıldırım: Anladım ama bence bu durumda en önce William kendi soyunmalıydı. Logan evet arsız bir karakterdi ama boynuz kulağı geçmiş resmen.
Utku Ertem: Bir şey var aklıma takılan, finalde Kızılderililerin kaçırdığı Stubb’dan bir şeyler bekliyor musunuz?
Bora Yıldırım: Stubb ve Elsie bence ikinci sezonda çıkarlar karşımıza.
Hafize Mutlu: O bir muamma olarak kaldı mesela, Elsie öldü izlenimi yaratıldı ama nedense ben de inanmıyorum ona, haklı olabilirsin Bora ben de bir şeyler bekliyorum onlardan.
Utku Ertem: Elsie bayıldı bence ölmedi, finalden sonra Ford’un onu öldürmesi için bir neden bulamadım.
Kamil Akar: Yabancı forumlarda da en çok tartışılan konu buydu. Çok önemli iki karakter olmamalarına rağmen büyük bir gizem ile bu ikiliyi merak ettiriyorlar. Öldü gibi aktarılsa da, ölümlerini göstermediler. İkinci sezon bu ikili üzerinde şekillenebilir diye düşünüyorum.
Hafize Mutlu: Peki Ford’a ne diyorsunuz? Arnold ile aynı noktada buluşması neden 35 yıl sürdü dersiniz, o kadar zor mu yani robotların bilinç kazanabileceğini kendi seçimleri yapabileceğini anlaması… Ya da bunun için ne kadar zaman geçmesi gerekiyordu?
Bora Yıldırım: Bunu ben de düşündüm Hafize. Biri bunu 35 yıl önce farketmiş, sana göstermiş ama sen bunu kabul etmemissin. Bu tamam ama bu işin icindesin sen ve her gün bir şeyler görüyorsunuz, nasıl anlamazsın arkadaşının haklı olduğunu?
Utku Ertem: Ne diyordu Ford? “Yaptığı hataları düzeltmesi 10 sene süren her insan artık tamamlanmıştır, diyen kişi Oppenheimer değil miydi? Benimki 35 sene sürdü.”
Bora Yıldırım: Anladı ama bilerek ses etmedi gibi düşünüyorum. Çünkü adam yarattığı son hikayede resmen kendisinin ölmesine göz yumdu. Yapay zekanın kendi imkanlarıyla hangi sınırları zorlayacağını görmek istedi sanırım Ford.
Kamil Akar: Ford’un 35 yıllık gecikmesi mutlaka robotların anılarını hatırlamasıyla doğru orantılıdır. Ford uzun süre onların bilinç kazanmayacağını düşündü ve kendi fikrini kanıtlamak için her şeyi denedi. Ancak sonunda başarılı olamadığını gördü.

westworld-10-3

Hafize Mutlu: Bölümün başından beri seçimlerin öneminden dem vuruluyordu zaten, Bernard Maeve’e çocukla ilgili anısının silerse kişiliğine zarar vereceğini söylemişti mesela, çocuğunu kurtarmak istediği seçimini silerse yaptıklarından nasıl ders alabilirdi ki? Ford’da seçim yapmalarını istedi her robottan, istediği de oldu finalde
Utku Ertem: Şunu da unutmayalım Maeve’in kaçış komutu yazılmıştı o kadar laf attım dönmesine ama büyük ihtimal dönmesi onun seçimi değildi hımm şimdi jeton düştü.
Bora Yıldırım: Bu da olabilir ama onun bindiği trende tam da karşısına bir anne kızın binecegini nereden bilecekler? Bir şey tetikledi Maeve’i o an.
Hafize Mutlu: Katılmıyorum Utku, Maeve de Dolores kadar önemli bir seçim yaptı bence, hatta hatta kaçma komutu verilmiş olmasına rağmen çıkmak yerine çocuğu aramaya itmesi onu çok farklı konuma getirebilir önümüzdeki sezonda.
Utku Ertem: Bence ona kaçış yükleyen Ford geri dönmesi için de bir komut koymuştur. Tercih yapabildiğini sanıyordu ama mümkün değildi bence.
Bora Yıldırım: Olabilir ama dönme sebebi o değildi yine de.
Hafize Mutlu: Hatırlamalar sırasında iki seçenekten bahsedilmişti hatırlarsanız, ya delirirsin ya da bilinçlenirsin o yüzden bilinçlenmeleri adına anıların hepsini aynı anda yüklemek ters tepki yaratabilirdi robotlarda o yüzden bölüm bölüm hatırlayıp boşlukları doldurmalarını istedi bence Ford, bu arada günlük döngülerinden de çıkarmaları gerekiyordu onları (mesela Maeve) böylece benliklerini oluşturup seçim yapabileceklerdi. Ki öyle de olduğunu düşünüyorum ben.
Utku Ertem: Clementine’ın dışlanması tesadüf müydü peki?
Bora Yıldırım: Clementine, Hale ve Theresa’nın kurbanı oldu aslında. Onda bilinç emaresi görmedim ben.
Hafize Mutlu: Clementine Maeve’in duygularını uyandırmak adına yazarlar tarafından harcanmış bir karakterdi bence, zira Maeve’in zemin kata inmesinin nedeni sadece ona veda etmekti. Böylece senaryoyu Bernard’ı bulup oyuna dahil edebilecekleri şekilde geliştirebildiler.
Utku Ertem: Bence onu da Ford yaptı. Yani bilinçli bir hamleydi. Meave’in kaçış komutuna parledi. Bu arada ölen Ford robot diye bir şeyler okudum. Sizce Ford robot olabilir mi?
Hafize Mutlu: Öyle teoriler de dolaşıyor ortalıkta ama pek ihtimal vermiyorum ben ona, Ford’un robot olması için çok fazla “insani hata” yaptığını düşünüyorum ben.
Bora Yıldırım: Bildiğim kadarıyla Antony Hopkins ikinci sezonda yok. Bu yuzden düşük bir ihtimal yaşıyor olması. Öyle olsa harika olurdu ama…
Hafize Mutlu: Bir de Wyatt konusu var, nasıl bağlandı sizce? Ben finalde Wyatt’ın farklı bir şekilde bekliyordum final için, gerçi ne olduğunu da tam anlayamamıştım ama… Yani Ford buna neden gerek duydu dersiniz?

westworld-10-4

Bora Yıldırım: Ford bu Wyatt hikayesini uydurdu çünkü Arnold Dolores’e tüm kasabayı öldürtmüştü. Ford da olayı herkese hatırlatmak için böyle bir karakter ve hikaye uydurdu bence. Tabi Doloresin hafızayı da sildi ki o da kim olduğu konusunda bir şey anlamasın. Ama parçaları birleştirdiğinde buraya çıkabilsin.
Hafize Mutlu: Ford bu geçmişten yeni bir gelecek yaratmak istedi bence, Dolores o zaman Arnold’u ve diğer herkesi öldürürken kendi seçimi değildi ama son bölümde kendi seçimini yaptı, kendisiyle de yüzleşti artık seçtiği yolda yürüyebilir.
Utku Ertem: Finaldeki sahnede Dolores’i değil Wyatt’ı izledik, demem o ki Ford giderek planladı bunu bence. 35 yıl önceki katliamı Arnold yaptırdı ama sonra Ford bunu kullandı ve Dolores’i günah keçisi seçti.
Hafize Mutlu: Ford Dolores’i seçim yapmaya itti evet ama bunu yapmaya zorladığını düşünmüyorum bunu baya bildiğin Dolores yaptı bence. Geçmişte yani Arnold’u öldürdüğü zaman zaten öyle bir seçim yapmıyordu Arnold parkın açılmaması için Dolores’i kullandı ama son bölümde kendisiyle ve yaptıklarıyla yüzleşen Dolores dünyasını diğer insanlardan korumak istiyordu. Ford bunun farkına varmasını sağladı, hatta bunun için üzgün olduğunu söyledi Dolores’e bence. Aslında Ford’un onlara yaptıklarını unutturarak iyilik ettiğini bile söyleyebiliriz. Ama her seferinde hatırladılar, Ford da bunu zamanla bilinç olarak algıladı bence, sonunda da Wyatt karakteriyle yeni bir oyun adı altında misafirlere robotların kendileri olabileceğini gösterdi. William’a ateş ettiklerinde ne kadar şaşırdığını hatırladınız mı? Kimse bunu beklemiyordu çünkü.
Utku Ertem: Seçim konusunda ben tam ikna olamadım. “this is our world” ona kodlanmış gibiydi. Dolores bence aynıydı seçimi yapan Ford’du. Hatta Arnold olayında intihar bir seçim gibi duruyor ama değildi bana göre. Son bölümde de tıpkı o zaman ki onun gibi yönlendirilmişti.
Hafize Mutlu: Labirent konusuna değinmek istiyorum biraz. William’ın labirentten istediğini bulamadığını düşünüyorum ben. Zaten adamlar sezon ortasından beri William’a “labirent sana göre değil” derken de bunu söylüyolarmış. Labirent bizim robotların içsel yolculuğuymuş meğer… Bu durum William’ı tatmin etmedi tabi, ama finalde yaralandığında sanki aradığını bulmuş gibiydi, ikinci sezonda William tekrar bi yükselişe geçer mi dersiniz?
Utku Ertem: Ford ona Arnoldu’un oğlunun oyuncağını al sana labirent der gibi verdiğinde yaşadığı hayal kırıklığı ve robotlar tarafından vurulduğunda yaşadığı şaşkınlık kadar duyduğu heyecan yüzüne yansıyordu. William yükselişe geçer mi bilemem ama robotların hakim olduğu bir dünyada savaşmaktan çok memnun olacağını düşünüyorum. Tıpkı onun dediği gibi sonucu belli bir savaş olan Westworld artık tamamıyla kestirilemez sonuçlara gebe durumda. William’ın buna bayılacağını düşünüyorum.
Bora Yıldırım: Yeni sezondan ne bekliyoruzu konuşalım biraz bence. Ciddi bir hiçlik var ortada. Hep istediğimiz o gerçek savaş başlayacak gibi. Yani robotlar da insanları öldürebilecek. Durum çok riskli. Çünkü şimdiye kadar ziyaretçiler oraya kişisel zevk tatmini için gidiyordu ve risk yoktu. Ama bu aşamada orada ölme ihtimali de var.

westworld-10-5

Hafize Mutlu: Parka bu haliyle yeni insanlar getirmeyeceklerdir bence, hatta kapanabilir bile. Arnold’un amacına Ford ulaşmış olabilir yani. Üstelik yeni sezon için ilk ipucunu da gördüğümüzü düşünüyorum; Maeve’in kaçarken gördüğü Samuray’lar.
Bora Yıldırım: Ama orada bu riskin olduğunu bilerek oraya gitmek isteyen insanlar da olmaz mı?
Hafize Mutlu: Delos o riski almaz bence.
Utku Ertem: Kimse oraya gitmez artık önemli insanlar vardı Dolores’in kurşun yağdırdığı kalabalıkta büyük ihtimal park projeleri uzun bir süre boyunca düşünülemez. Ama olay ne kadar gizli tutulabilir görmek lazım. İçeride kimler canlı kaldı ya da robotların isyanına müdahalelere bunun nasıl bir etkisi olacak göreceğiz. Ama robotlar dış dünyaya açılmadıkları için ikinci sezona ait geniş teoriler üretmekte zorlanıyorum.
Bora Yıldırım: Samuraylar benim de dikkatimi çekti. Sezon başından beri hiç görünmemiş bir detayı sezon finalinde niye göstersinler ki? Daha önce de Maeve orada bulundu ve normal robotlar vardı.
Hafize Mutlu: Evet belki bilmediğimiz başka bir park/parklar olabilir. Belki de Delos Ford’dan sonra Western havasını değiştirecekti bilemeyiz şu an maalesef bunu. Yeni sezon için bir şeydi bence o. Felix muhtemelen biliyor konuyu ama “karışık bi konu” gibi bir şey dedi orda Maeve’e bakarak hatırlarsan… Bu arada yönetime saldıran silahlı grubu kim gönderdi oraya sizce? Delos’dakileri tutuklamaya geldiler ya hani?
Bora Yıldırım: Bence o Ford’un işi.
Hafize Mutlu: Hımm, dışardakileri ben hallediyorum içerdekileri de siz halledin dedi galiba bir nevi.
Utku Ertem: Bana da öyle geldi çünkü zamanlama manidar.
Hafize Mutlu: Böylece hem kontrol takımı hem yöneticiler ölmüş oldu, park da kapandı yani arnoldun istediği oldu diyebilir miyiz?
Bora Yıldırım: Tam olarak öyle değil çünkü William yaşıyor. Stubbs ve Elsie belirsiz. Hale’i de yaralı görmedim mesela. Bernard zaten sağlam. Yani ana kadro sağlam diyebiliriz. Ford’un yokluğunu aramaz bu sistem ki bu konuda Hale haklıydı bence. Sadece Ford’un gönderilme şekli etik değildi ki o da intikamını aldı. William Man in Black olduğuna göre yani ona dönüştüğüne göre o parkı kapatmaz.

westworld-10-6a

Hafize Mutlu: Park kapatıldı derken dışardan içeri kimse gelmez bir süre demek istiyorum bu katliamın dışarı sızmaması imkansız çünkü, daha sonra ise böyle bir katliamdan sonra yani parkın varlığı sorgulanır, işletilmesine izin verilmeyebilinir hal böyle olunca MiB ne yaparsa yapsın park işletilemez. ama önümüzdeki sezon sadece içeride kalanlarla bir şeyler izleyebiliriz. Ya da tamamen bambaşka bir şekilde -samurai world- izleyeceğiz park hikayelerini… Konuş konuş nereye kadar değil mi? Toplayalım mı yavaştan artık, sezonun asıl olayı neydi peki sizce? Westworld’ün derdi neydi yani?
Utku Ertem: Kısaca söylemek gerekirse Westworld yapay zekanın artık klişeleşen bir teori olarak insanlar için tehlikeli olabilecek yüzünü bir kez daha gösterdi gösterdi. Her ne kadar robotların bilinç kazandığına ikna olmasam da ilerleyen sezonlar için bunu görebilme umudu bile beni heyecanlandırıyor. Ayrıca HBO’nun kalitesini tekrar hatırlattı diyebilirim.
Bora Yıldırım: Valla Westworld bence aslında çok derin bir şeyden bahsediyor. Sanki tanrı ve insanoğlu arasındaki ilişkiyi insanoğlu ve robotlar üzerinden anlatıyor gibi. Ama bu ilişkinin sonu nereye varacak bence muamma.
Hafize Mutlu: Bence Westworld klasik yapay zekanın farkındalığını bilinç sorgulaması üzerinden yaparak farkını ortaya koydu. Çünkü bilinci sorgularken sadece makine bilincini değil insan bilincini de sorguluyordu. Buradan da insanın benliğini ne oluşturur sorusunu düşündürdü bolca. Belki biraz daha aksiyon olabilirdi ama bu haliyle de oldukça iyiydi bence.

bazen hayatımın kalanını sadece anime/dizi/film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Bir Cevap Yazın

Loading…

Sherlock 4. Sezon: Bebek Watson Dizinin Dinamiğini Nasıl Değiştirecek?

Kamil Akar | Game of Thrones Artık Beni Heyecanlandırmıyor