,

Yılın En İyi Bilim Kurgu, Fantastik ve Korku Dizileri

Geleneğimizi devam ettirerek bu sene de karşınızdayız efendim. Yılın en iyi bilim kurgu, fantastik ve korku dizileri yazımızı okurken ışıkları açık tutmayı ihmal etmeyin :) İyi yıllar.

Sayfa

Supergirl

Supergirl

Supergirl, geçtiğimiz sezon CBS yayınlanmış, bu sezon ise CW’ya transfer olan bir süper kahraman uyarlama dizisi. Geçtiğimiz sezon çok kötü eleştirilere maruz kalan dizi, bunlardan feyz almış olacak ki, bu sezon gidişatını tamamen değiştirmiş durumda. Tabi bunun en büyük payı kanal değişikliği. Zaten adını süper kahraman dizileriyle duyuran CW ekibi, Supergirl’ün ikinci sezonunda da önemli değişikler yaptı. Gel gelelim, konuya. Hepimiz biliyoruz. Superman, bu evrendeki en tanınan kahramanların başında geliyor. Kara Superman’in aynı gezegenden gelen kuzeni. Aslında Kara, dünyaya Superman’e göz kulak olsun diye gönderilmiş. Nitekim, her senaryoda olduğu gibi işler karışmış, Kara’nın uzay mekiği rota değiştirerek uzay içinde kaybolmuş. Bu kayboluş o kadar uzun sürmüş ki, Kara dünyaya vardığı zaman Superman genç bir adam olmuş. İşte bizim hikayemiz de burada başlıyor. Kara da Superman gibi dünyayı, özellikle National City’i kötülerden korumaya çalışacak.

Stranger Things

Stranger Things
Stranger Things

Stranger Things, Netflix’in bu sezon ortaya koyduğu en iyi yapımlardan biri. 90’larda geçen dizi, bize o dönemleri ne kadar özlediğimizi de hatırlatıyor. Adeta nostaljiye doyduğumuz dizide  ‘geek/nerd’ diyebileceğimiz çocuklardan oluşan bir grubumuz var. Dizi ise fene, bilime, çizgi romanlara ve kutu oyunlarına tapan bir grubun başına gelen paranormal olayları anlatıyor. Paranormal dediğime bakmayın düpedüz uzaylı bilim kurgusu. Hikaye gruptan bir çocuğun eve dönerken ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Durum ilerideki bölümlerde öyle  bir hal alıyor ki bir süre sonra olaylara polisler ve devlet kurumları bile karışıyor. İlk sezonu 8 bölüm olan Stranger Things, yüksek izlenme oranlarıyla ikinci sezon onayını da aldı.

Westworld

westworld-so%cc%88yles%cc%a7i

Bu sezonun en fazla ses getiren yapımlarından olan Westworld, HBO kalitesiyle hayatımıza girdi. Dizinin hedefi birkaç yıl içinde final yapacak olan Game of Thrones’un HBO ekranlarındaki yerini alması. Bunun için epey bir bütçe ayıran HBO, hedeflediklerini başarmış olacak ki dizi şimdiden birçok kişinin en sevdikleri listesinde yerini aldı. Aynı isimli filmden uyarlanan Westworld Batı dünyasıyla robotları ve yapay zekayı birleştiriyor. Vahşi Batı temasına sahip bir parkta, dış görünüşü insanlardan farksız olan robotlar ve bu robotların eğlendirdiği (!) insanlar bulunmakta. İnsanların ve robotların arasındaki ilişkilere odaklanan dizi böylece listemize girmeye hak kazandı.

American Horror Story: Roanoke

gaga-ahs

American Horror Story’nin altıncı ayağıyla karşımıza çıkan Roanoke sezonu, muhtemelen AHS’nin en korkutucu sezonları arasında yerini aldı. Kendinden önceki bütün sezonlardan esintiler taşıyan sezon ‘eyewitness’ tekniğiyle çekilmiş. Yani olayı yaşayanlar, yaşadıklarını kamera önünde anlatırken bir de bu olayları canlandıran oyuncular var. Bir Amerikan efsanesi olan Roanoke kabilesini anlatan bu sezonda gerilim ön plandaydı. Zamanında kabilenin sahip olduğu topraklara insanlar ev inşa edince olanlar oluyor. Hayaletlerin, cadıların ve paranormal aktivitelerin cirit attığı bölümler 36-38 dakika arası sürüyor.

Sayfa

Luke Cage

marvel-luke-cage

Marvel’in Netflix dünyasında üçüncü dizisi olan Luke Cage aslında, Daredevil ve Jessica Jones’un bir yan ürünü. Luke Cage adlı karakterin, orijinal hikayesinin ve karakter gelişiminin işlendiği dizi, Harlem şehrinde geçiyor. Marvel, ilk kez çok sayıda siyahi karakteri bir arada kullandığı bir dizi yaptığı için de dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti. Luke Cage  siyahi nüfusun yoğun olduğu bir mahallede büyümüş ve tabiri caizse bizim mahalle delikanlısı olarak tanımladığımız tiplerden. Luke haksızlık ve kötü olaylara karşı durabilmek için kendini fiziksel olarak eğitmiş. Hapse girmesiyle bütün yaşamı değişen Luke Cage’in bedeni de bu sırada gerçekleştirilen bir takım deneylerden ötürü insanüstü bir kuvvet ve dayanıklılığa sahip. Başarılı bir sezon geçiren dizi, ikinci sezon onayını aldı.

The X-Files

THE-X-FILES

1993-2002 yılları arasında geçen bir hikaye idi X-Files. Fakat dizi diriltme modasına uyan FOX da tercihini X-Files’dan kullanarak yepyeni bir sezonla karşımıza çıkardı diziyi. Gizli dosyalar ( X-Files) biriminde çalışan iki dedektifin yaşadığı yarı-paranormal olayları anlatan dizinin yeni sezonu, izleyenlerin ağzında bir parmak bal bıraktı diyebiliriz. X-Files’i çok özleyen kitle, dizinin devamını kesinlikle istiyor. Mükemmel ikili  Dana Scully ve Fox Mulder’in akılcı ve bilimsel yaklaşımları diziye de güzel bir katkı sağlamakta.

Colony

Colony-TV-Show-promo-poster

Colony, USA Network’ün yeni dizisi. Tema olarak kendine, uzaylı, istila ve dirinişi seçen dizinin baş karakterini hepimizin Lost’tan tanıdığı Josh Holloway canlandırıyor. Bir takım uzaylılar tarafından istila edilen bir dünya hayal edin. Bu dünyada bir de baskıcı bir rejim olsun. Bütün bu olayların arasında yaşamaya çalışan bir  de aile var. Bu ailenin sıkı rejime karşı yaşadıkları ve Holloway’in canlandırdığı eski FBI ajanı Will Bowman’ın kendini olayların ortasında bulduğu dizi ikinci sezon onayını kaptı.

Orphan Black

orphan black

BBC America’nın bilimkurgu ve dramı başarılı bir şekilde harmanladığı dizisi Orphan Black, başladığı 2013 yılından bugüne kadar gerek konusu gerekse oyunculuklarıyla adından çokça söz ettirdi ve bunun bir neticesi olarak 2016 yılının en iyilerini belirlediğimiz listemize bu kategoride yer almayı hak etti. Tatiana Maslany, Jordan Gavaris ve Maria Doyle Kennedy’nin başrolleri paylaştığı yapım Tatiana Maslany’ye dördüncü sezonun sonunda belki de çok önceden önceden hak ettiği en iyi kadın oyuncu dalında Emmy ödülünü getirdi. Tatiana Maslany’nin başta Sarah, Helena, Cosima ve Alison olmak üzere birçok karakteri canlandırdığı dizi klonlamadan implant teknolojisine, hatta hiç sağlık sorunu olmayan süper bebek çalışmalarına kadar birçok bilimkurgu meselesinin yanında aile ilişkileri üzerine de izlenesi bir hikayeyle yoluna devam ediyor. 2017 yılında final sezonuyla ekranlara gelecek olan dizide klonlardan biri olan Sarah’ın üvey kardeşi Felix’i canlandıran Jordan Gavaris de oyunculuğuyla övgüyü hak eden oyunculardan biri. Final sezonunda yine bizi heyecan kasırgalarına sürükleyeceğini düşündüğümüz dizinin beşinci sezonunda hikayesini tamamlayacak olmasıysa izleyenlerini şimdiden üzmüş durumda.

Yılın en beğendiğiniz Bilim Kurgu, Fantastik ve Korku Dizilere aşağıdan oy verebilirsiniz.[2 oy kullanabilirsiniz]

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

[td_smart_list_end]

Hacettepe Fizik Müh-23-Yabancı Dizi bağımlısı.Acemi Çevirmen.DC dizileri hastası.

Bir Cevap Yazın

Loading…

2016 Yılının En İyi Komedi Dizileri

2016 Yılının En İyi Animeleri