,

Yılın En İyi Türk Dizileri

Bir klasik haline gelen ‘Yılın en iyileri’ yazı serimizin Türk dizileri kısmında sizler için uzun süren bir çalışma içine girdik ve 2016 yılının en çok konuşulan, izlenen dizilerini derledik. Yaptığımız liste bizim içimize sindi. Umuyoruz ki sizler de beğenirsiniz.

Sayfa

1. İçerde

images-6

 Tür: Polisiye, Dram

Ay Yapım tarafından hazırlanan ve 2016 yılının sonbaharında yayın hayatına başlayan İçerde, gerek işlediği konu gerek oyuncuları gerekse oyunculuklarıyla adından çok söz ettirdi. Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Çetin Tekindor ve Bensu Soral’ın başrolleri paylaştığı dizi, çocukken ayrılmış olan iki kardeşin birbirini bulma serüvenini polis-mafya savaşı üzerinden çok başarılı bir şekilde anlatıyor. Pazartesi günleri yayınlanan dizi geçen senenin gün şampiyonu dizilerini reytinglerde geride bıraktığı gibi, yeni başlayan yapımlara da şans tanımıyor. Show Tv’yi uzun süre sonra Pazartesi gününün şampiyonu yaptığını da hatırlatmakta fayda var. Ayrıca dizinin “İçerde misin yeğen?” repliği başladığı günden bu yana günlük dilimize de oldukça yerleşmiş durumda. Sahi siz de içerde misiniz?

2. Bodrum Masalı

images-11

Tür: Dram, Gençlik

Kanal D’nin Ağustos ayında yayınlamaya başladığı dizisi Bodrum Masalı, usta oyuncularla yeni oyuncuları bir araya getirdiği kadrosuyla ilk olarak Perşembe günleri yayınlanmaya başladı ve kendisini ispat ettikten sonra yerini başka bir diziye bırakıp Pazar akşamları yayın hayatına devam etti. Timuçin Esen, Şevval Sam, Toprak Sağlam, Alperen Duymaz, Hilmicem İntepe, Dilan Çiçek Deniz gibi bir çok oyuncuyu bir araya getiren yapım bir yandan yıllar önce ayrılmak zorunda kalmış Yıldız ve Faryalı’nın bir yandan da günümüz gençliğinin hikayelerine ışık tutuyor. Uzun süren sessizliklerini bu diziyle bozan Şevval Sam ve Timuçin Esen ikilisi ekrandan oyunculuk dersi verirken özellikle Ateş karakteriyle Alperen Duymaz için bu dizi bir dönüm noktası oldu demek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

3. Vatanım Sensin

vatanim-sensin

Tür: Dram, Tarihi Fantazi

İzmir’in işgal altında olduğu dönemi subay bir babanın ailesiyle arasında yaşananlar çerçevesinde anlatan yapım bu senenin en çok konuşulan yapımlarından biri oldu. Gerçek hayatta evli olan Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’i yine aynı projede izleyecek olmak oyuncuların hayranlarını ciddi anlamda sevince boğdu. Arkadaşının ihanetine uğrayarak Selanik’teki ailesinden kopmak zorunda kalan Türk subayı Cevdet, ailesinin Selanik’ten sonra göç ettiği yere, İzmir’e tam yedi sene sonra bir Yunan subayı olarak döndü. Ailesinden bile sakladığı gerçekse onun aslında halen bir Türk subayı ve Yunan ordusu içindeki casus olduğuydu. Başrollerinde Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in yanı sıra Onur Saylak ve Şebnem Hassanisoughi’yi de bulunduran dizi genç oyuncuların performansıyla da isminden sıkça söz ettiriyor. Reyting listelerinde Cesur ve Güzel’le tatlı bir rekabette olan yapımın sağlam bir izleyici kitlesi var.

4. Cesur ve Güzel 

images-9

Tür: Dram

Star Tv’nin bu sene piyasaya sürdüğü ve Anne’yle birlikte kanalın yüz akı olan projesi Cesur ve Güzel de tıpkı Vatanım Sensin gibi sevilen iki başrol oyuncusunu bir araya getirmesiyle yayın hayatından çok önce konuşulmaya başlamıştı. Ay Yapım’ın hazırladığı dizinin başrollerini Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ paylaşıyor olsa da yan rollerde bulunan başarılı oyuncular da bölüm sonlarında uzun süre konuşuluyor. Babasının ölümüne sebep olan aileyi dağıtmak için yerleştiği kasabada düşmanının kızına aşık olan gencin aşkı gibi klişe bir konuya sahip olsa da yapım özellikle başrolleri arasındaki kimya ve yan oyuncuların güzel işlenen hikayeleriyle Perşembe günleri birincilik koltuğuna oturmakta zorlanmıyor. Tuba Büyüküstün’ün kısa saçlarıyla çok güzel göründüğünü söylemeden geçemeyeceğim.

Sayfa

5. Diriliş Ertuğrul 

images-10

Tür: Tarih

Geçen sene de bu listede kendisine yer bulmuş olan yapım TRT’nin listemizdeki tek temsilcisi olma özelliğini de koruyor. Osmanlı’nın kuruluş dönemine kendi açısından ışık tutan yapım Çarşamba akşamlarının tartışılmaz birincisi. Bu sene Altın Kelebek ödül gecesinde yaşadıkları talihsizlikle adından çok söz ettirmiş olsa da yapım, skandallardan çok başarılı oyunculukları ve rejisiyle isminden bahsettirmeyi hak ediyor. TRT’ye yıllar sonra garanti bir gün birinciliği getiren yapımın başrolünde Engin Altan Düzyatan, Cengiz Coşkun gibi isimler bulunuyor.

6. Anne

images-8

Tür: Dram

Başrolleri Vahide Gördüm, Cansu Dere, Gonca Vuslateri ve Beren Gökyıldız gibi sadece kadınlardan oluşan yapım tüm Türkiye’ye hikaye iyi olduğu zaman kadın hikayelerinin de izlenebildiğini daha ilk bölümünden ispat etti. Geçen yılın Salı günleri birincisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ı yerinden edip, diğer dizileri de reyting anlamında ciddi sıkıntıya sokan dizi, kendisi de evlatlık olan Zeynep’in, annesi ve onun erkek arkadaşından eziyet gören Melek’i kaçırması ve ardından gelişen olayları konu alıyor. Çocuk istismarından, kadın sorunlarına kadar bir çok toplumsal olaya parmak basan yapım özellikle çocuk oyuncusu Beren Gökyıldız’ın muhteşem oyunculuğuyla sosyal medyada adından sıkça söz ettiriyor. Japonya orijinli dizinin sonu nereye varacak bilemiyoruz çünkü dizi Japonya’da sadece 11 bölüm yayınlanmış. Gonca Vuslateri, Şule isimli bir konsomatrisi canlandırdığı dizi için geçtiğimiz günlerde “Gelen yorumlara ayrı, diziye ayrı ağlıyorum.” açıklaması yaptı. Buradan kendisine bizim de çok ağladığımızı söylemek istiyorum.

7. Poyraz Karayel

images-7

Tür: Polisiye, Dram

Diriliş Ertuğrul’la birlikte geçen sene listemizde yer alan bir başka yapım olan Poyraz Karayel bu sene çok kan kaybetse de bu listede yer almayı hak ediyor. Üçüncü sezonunda hem yönetmen hem de bazı oyuncularda değişiklikler oldu ancak gelen oyuncular eskiyi aratmadı desek yeridir. İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu’na en iyi oyuncu ödüllerini getiren dizi kemik izleyici kitlesini korumaya ve replikleriyle yine en çok konuşulan dizilerden olmaya devam ediyor. Çarşamba akşamları Diriliş Ertuğrul ve No 309’a karşı rekabet eden dizi iki sezonluk planının dışına çıktı ve üçüncü sezona uzatıldı. Özellikle sezon başında Poyraz’ın öldüğünü düşünen Ayşegül’ün işin aslını öğrendiği sahne günlerce konuşuldu. Hala da sezonun en duygusal sahnesi olma özelliğini koruyor. Bu sezon diziye dahil olan İlker Aksum, Funda Eryiğit ve Ayda Aksel’in de diziye çok çabuk adapte olup rollerinin hakkını verdiğini söylemekte fayda var.

8. No 309                                                                                                                               

unnamed

Tür: Romantik Komedi

Romantik komedi türüyle listemizde kendisine yer bulan tek dizi olan No 309, yaz dizisi olarak başladığı ekran macerasına tam gaz devam ediyor. Başrollerinde Demet Özdemir, Furkan Palalı ve Sumru Yavrucuk’un yer aldığı dizi, bir tesadüf sonucu buluşup, alkolün etkisiyle birlikte olan Lale ve Onur’un, Lale’nin hamile kalması sonrası değişen hayatlarını konu edinirken yan karakterlerin dolu hikayeleri ve usta oyunculuklarıyla destekleniyor. Özellikle Sevinç Erbulak, Beyti Engin, Cihan Ercan ve Ceren Taşçı dörtlüsünün olduğu sahneler dizinin lokomotifi haline geldi. Bir oyunculuk yarışmasıyla hayatımıza giren Ceren Taşçı muhtemelen bu diziden sonra da ekranların aranan yüzü olacaktır. Bunlara ek olarak oyuncu-yazar Murat Tavlı da Samet karakteriyle izleyici ve okuyucu kitlesini artırdı. Dizinin sevilen müziklerindeyse son dönemlerin popüler şarkıcısı Buray’ın imzası var.

Bizim listemiz, kendi zevkimiz ve araştırmalarımız sonrası bu şekilde hazırlandı. Siz de aşağıdan en sevdiğiniz diziye oy vererek 2016 yılının en iyi Türk dizisini seçmemize yardımcı olabilirsiniz.

2016 yılının en beğendiğiniz Türk dizilerini aşağıdan destekleyebilirsiniz. [2 oy kullanabilirsiniz]

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

86 model. Türk dizilerine aşina, yabancı dizilere hasta bir adam. Vakti olsa izlenmedik yabancı dizi bırakmayacak ama bir gün çok zengin olduğunda evine duvardan duvara led ekran döşetip cips kola eşliğinde bu günlerin acısını çıkaracak. Onun da izlediği ilk dizi tabi ki Alf!

Bir Cevap Yazın

Loading…

2016 Yılın En İyi İptal Olan Dizileri

HBO’dan yeni dizi | Big Little Lies