, , , , , ,

Bu Şehir Arkandan Gelecek | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Atv’nin uzun süredir yayınlanması beklenen dizisi Ay Yapım imzalı Bu Şehir Arkandan Gelecek, 4 Ocak akşamı seyirciyle buluştu. İzleme fırsatı bulduğum diziyi sizlere de tanıtmak istedim. Malum yılın ilk haftası reklamverenlerle kanalların reklam anlaşması yaptığı, bütçelerin belirlendiği bir dönem. Dizi Atv’nin akıllıca hamlesiyle reklam anlaşmaları nedeniyle birçok dizinin yeni bölüm yerine özel bölümlerle ekrana geldiği yılın ilk haftasında yayınlandı ve reytinglerde birinci olduğu gibi sosyal medyada da çok fazla konuşuldu. Ece Yörenç’in hikaye ve senaryosunu yazdığı dizinin yönetmen koltuğunda son olarak Poyraz Karayel’deki işiyle hepimizin gönlünü tekrar tekrar fethetmiş olan Çağrı Vila Lostuvalı oturuyor. Dizinin müzikleri bir Ay Yapım klasiği olarak yine Toygar Işıklı’ya emanet ki, çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Buraya kırmızı bir şekilde yazının SPOILER içerdiğini belirtiyorum ama zaten bu bilgiler dizinin kendi hikayesinde de bulunuyor.

bu-sehir-arkandan-gelecek-set-fotograflar-3

Kimler Oynuyor?

Dizinin oldukça geniş ve başarılı isimlerden oluşan geniş bir oyuncu kadrosu var. Başrollerde Kurtlar Vadisi’ndeki Memati karakteriyle üne ulaşmış başarılı oyuncu Gürkan Uygun, Güneşi Beklerken dizisiyle hayatımıza hızlı bir giriş yapmış olan Kerem Bürsin ve son olarak Tatlı İntikam’da izlediğimiz tescilli güzel ve oyuncu Leyla Lydia Tuğutlu yer alırken Burak Tamdoğan, Seda Akman, Nilperi Şahinkaya ve Ali Yörenç gibi deneyimli oyuncular da ekipte önemli yerlerde görev almışlar. Ancak usta oyuncu Osman Alkaş’ın Rauf rolüyle ilk bölümün yıldızı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. O sert ifadesiyle gemi aşçısı, personelin ‘anne’si Rauf’un duygu geçişleri, jest ve mimikleri o kadar başarılıydı ki neredeyse oturduğum yerden ayağa kalkıp televizyona karşı alkış tutacaktım. Ancak oyunculuk konusunda hemen hemen tüm kadronun başarılı olduğunu söylemem gerekir.

bu-sehir-arkandan-gelecek-cast

Konusu Neymiş?

Altın madalyalı boksör Şahin Vargı (Gürkan Uygun), sevdiği kadınla birlikte olmuş ama kadının ailesi Şahin’in yokluğunda onu bir başkasıyla evlendirmiştir. Bu birliktelikten olan Ali’yse (Kerem Bürsin) beş yaşındayken babası bildiği adamın annesini öldürdüğünü duymuş ve annesini öldüren kişinin gerçek babası olduğunu düşünmüş, annesinin kendisini sakladığı gemide Rauf tarafından bulunduktan sonra İstanbul’dan ayrılmış ve 28 yaşına kadar da bir daha bu şehre gelmemiştir. Sevdiği ama evli olan kadının, kocası tarafından öldürüldüğünü gören Şahin, kadının kocasını öldürmüş, 24 seneyi hapiste geçirmiş ve oğlunun da o adam tarafından öldürüldüğünü düşünmektedir. Ali’yi koruması altına alan ve onu Şili vatandaşı yapıp yetiştiren Rauf, eski dostu Şahin’in hapisten çıktığını duyunca Ali’yi İstanbul’a babasına getirmeye karar verir. Bu şehre adım atmak istemeyen Ali’yse tesadüf sonucu gemiden iner inmez ilk defa gördüğü Derin’in (Leyla Lydia Tuğutlu) arkasından gidip bütün günü onunla geçirecektir. Dans sevdalısı Derin, bu tutkusu sebebiyle ailesiyle ve on gün sonra evleneceği nişanlısıyla sorunlar yaşamaktadır. Ali, Şahin ve Derin’in İstanbul’da kesişen yolları hikayenin çıkış noktasını oluşturuyor.

bu-sehir-arkandan-gelecek

Ne Umdum, Ne Buldum?

Açıkçası Kerem Bürsin ve Ay Yapım’ın bir proje için anlaştığını duyduğumda şaşırdım. Çünkü Kerem Bürsin oyunculuğuyla beni çok etkileyen bir oyuncu değildi. Ardından başrol kadın oyuncusunun Saadet Işıl Aksoy olduğunu öğrendim ve proje benim için bitti. Çok iyi bir hikaye olsa bile izleneceğini düşünmüyordum. Saadet Işıl Aksoy çok iyi bir oyuncu olmasına rağmen izleyicinin pek sevmediği biri. Bunun haksızlık olduğunu düşünsem de gerçek bu. Ardından Saadet Işıl Aksoy’un iş yoğunluğu nedeniyle projeden çekildiği açıklandı. Kısa süre sonra da Leyla Lydia Tuğutlu ismi duyuruldu. Ay Yapım, Çağrı Vila Lostuvalı ve Ece Yörenç etiketleri beni televizyon karşısına oturtmaya ikna eden bir kombinasyon oldu ama Toygar Işıklı müzikleri, Gürkan Uygun, Burak Tamdoğan ve Nilperi Şahinkaya gibi faktörler de beklentimi yükseltti. Dizinin ilk bölümü bittiğinde tüm beklentimin karşılandığını hatta fazlasını izlediğimi fark ettim. Hikayenin nereden geldiği ve ne yöne gideceği izleyiciye hissettirildi ama ufak sürpriz hikayelere de yer verileceği gösterildi. Ali Yörenç dışında oyunculuğu gözümü tırmalayan kimse olmadı. Hikayede önemli bir karakter olacağını düşünüyorum ve bu yüzden daha iyiye gideceğini ama iki bölüm daha ısınmaya ihtiyaç duyduğunu hissettim izlerken.

bu-sehir-arkandan-gelecek_-642x320

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Yazının başında da bahsettiğim gibi, dizi çok avantajlı bir zamanda görücüye çıktı ve sosyal medyada hakkında çok konuşuldu. Genel olarak beğenildi de. Özellikle Derin ve Ali’nin çok iyi bir ikili olduğu, izlerken keyif verdikleri ve Şahin – Rauf sahnelerinin etkileyiciliği konularında çok sayıda düşünce dile getirildi. Osman Alkaş hakkında da çok sayıda şimdiye kadar oynadığı en etkileyici rol gibi yorumlar okudum. Dizinin Çarşamba günü yayınlanıyor olması için “Çağrı Vila Lostuvalı yarattığı Poyraz Karayel fenomenini başka bir fenomenle tarihe gömebilir” yorumları da azımsanacak sayıda değildi. Dizinin yayın günü onun handikapı olur düşüncesini savunan da var, diğer projelerden çok izleyici götürür düşüncesini savunan da. Zor günde yayınlanacağı doğru doğru sonucu hep birlikte göreceğiz.

bu-sehir-arkandan-gelecek-sosyalmedya

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Ay Yapım’ın işlerini sevenleri tatmin edeceği kesin olan proje, barındırdığı aşk, entrika, intikam, dövüş gibi konularla esasında her kitleye hitap ediyor. Ezel kadar ağır olmasa da hikaye öncesindeki ve devamında aktarılacak olduğu belli olan dram öğeleri  insanın yüreğini burkuyor.

050120171112262526995_3

Ben Beğendim Çünkü…

Bir kere beklediğimden daha iyi bir proje var karşımızda. Ece Yörenç alenen döktürmüş, Çağrı Vila Lostuvalı detayları çok iyi yakalamış, Toygar Işıklı müziklere yine çok emek vermiş ve tüm ekip çok çalışmış. Dizi harika giden bir hayatın nasıl mahvolduğunu değil, mahvolmuş bir hayatın türlü engellere rağmen nasıl düzeleceğini anlatıyor. Hikaye mutlu sonla biter ya da bitmez bilmem ama izleyenlere hayata dair küçük ipuçları vereceği kesin. Bu yüzden herkese tavsiye ediyorum.

86 model. Türk dizilerine aşina, yabancı dizilere hasta bir adam. Vakti olsa izlenmedik yabancı dizi bırakmayacak ama bir gün çok zengin olduğunda evine duvardan duvara led ekran döşetip cips kola eşliğinde bu günlerin acısını çıkaracak. Onun da izlediği ilk dizi tabi ki Alf!

Bir Cevap Yazın

Loading…

Amazon The Man in the High Castle’a 3. sezon onayı verdi

CW, 7 Dizisine Yeni Sezon Onayı Verdi!