Yıldızlar Şahidim | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Star Tv, geçtiğimiz hafta final yapan Kiralık Aşk’ın yerine aynı izleyici kitlesini ekran karşısında tutmak ve daha fazlasına ulaşmak amacıyla uzun süredir tanıtımları yapılan Yıldızlar Şahidim adlı diziyi ekrana sürdü. Süreç Film tarafından hazırlanan dizinin yönetmeni Yıldız Hülya Bilban. Dizinin senaryosunuysa dizi severlerin tanıdığı bir isim, Pınar Bulut kaleme alıyor. Cuma akşamı Arka Sokaklar, Aşk ve Mavi ve Survivor gibi yapımlarla yarışa giren dizinin ilk bölümünü izledim ve izlenimlerimi aktarıyorum.

Kimler Oynuyor?

Dizinin başrollerinde Kiraz Mevsimi dizisiyle genç kitlenin sevgisini kazanmış Özge Gürel (Haziran), son olarak geçen sezon Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde izlediğimiz Berk Cankat (Aras), Güllerin Savaşı dizisindeki Gülfem Sipahi karakteriyle ve kendine has duruşuyla dikkat çeken Canan Ergüder (Zeyno) ve Karagül dizisinde yan rollerden biri olarak başlayıp oyunculuğuyla Kendal karakterini yapımın lokomotifi haline getirmiş Mesut Akusta (Fikret) yer alıyor. Açıkçası bana ilk bölümü izlemem için Canan Ergüder ve Mesut Akusta isimleri yeterdi. Eh, üstüne bir de Pınar Bulut hikayesi olunca keyifle geçtim televizyonun karşısına.

unnamed (4)

Konusu Neymiş?

Dizinin konusu ilk başta bir popstarla, şarkıcı olma hayalleri kuran bir genç kızın aşk hikayesi gibi algılansa da arka planda şov dünyasında yaşanan hayatlar ve bu hayatlarda bizim görmediğimiz olaylar anlatılıyor. İlk bölümden anladığım kadarıyla Aras, Haziran, Zeyno ve Fikret arasında hikaye sağlam ilmiklerle dokunmuş. Aras, ülkenin en büyük popstarlarından biri olsa da çocukken annesi tarafından terk edilmiş, daha doğrusu kendisi öyle olduğunu sanıyor. Babasıysa çocuğunu bir çocuk gibi değil de proje olarak görmüş ve baskıyla büyütmüş, hala da bu şekilde devam ediyor. Aras bu durumdan sıkılmış olsa da elinden bir şey gelmiyor. Haziran, babasının gidişi sonrası annesinin her dediğini yapmış, hayali olan şarkıcılıktan vazgeçmiş, Aras’a büyük hayranlık duyan bu genç kız. Dayısıyla konuşmasından anladığımız kadarıyla baba yaşıyor ama yok. Bu da ileride kendisiyle tanışma ihtimalimiz yüksek demek. Haziran ve Aras’ın yolları bir lansman konserinde kesişti ve aslında hikaye bu dakikadan sonra başladı. Zeyno’yla Fikret’in arasında aşkla karışık bir savaş var. Basit görünen ama çetrefilli bir hikaye izleyeceğimizi düşünüyorum.

unnamed (5)

Ne Umdum,  Ne Buldum?

Açıkçası Süreç Film, Pınar Bulut, Canan Ergüder ve Mesut Akusta isimlerine rağmen diziyle ilgili şüphelerim vardı. Başroldeki genç oyuncular benim izlerken çok heyecanlanmadığım kişilerdi. Açık söylemek gerekirse Özge Gürel, bir derece daha iyiydi ama Berk Cankat’ın oyunculuğu yine bir sürü gereksiz mimikten öteye gitmedi. Haberlerde okuduğum kadarıyla çok çalışmış bu rol için ama ben ortada bir popstar göremedim. Ha, bunun altından “Sıfır yetenekten, herkesin sevdiği bir popstar ortaya çıkardım” gibi bir replik çıkarsa günümüz şov dünyasına sağlam bir gol olur. Hikaye kesinlikle ilgi çekici, önü de açık. Oyuncuların şarkı söylerken kendi sesini kullanması bana göre olumlu bir durum. Ama keşke yönetmen Yıldız Hülya Bilban bu sahnelerde oyuncuları daha iyi çekebilseymiş. Seyirci böyle şeyleri seviyor. Tatmin oldum mu? Belki ikinci ya da üçüncü bölümden sonra buna daha net bir cevap verebilirim ama ilk bölüm için kararsızım.

unnamed (2)

Sosyal Medya Dizi İçin Ne Diyor? 

Sosyal medya da benim gibi kararsız kalmış durumdaydı. Oyuncuların fanları tabi ki her zamanki gibi çok çok beğenmiş olsalar da diziye daha objektif bakabilen kesim kötü olmayan ama iyi de olmayan bir iş izlediğini söylüyordu. Mesut Akusta’nın Kendal’dan sonra benzer bir karakter olan Fikret’le dönmesi konuşuldu ama bir gerçek var ki, öyle bir rolden sonra Fikret karakteri kim olsun diye düşünsem benim de aklıma ilk Mesut Akusta ismi gelirdi. Sonuç olarak dizinin beklenen patlama etkisini veremediğini gördüm. En azından sosyal medya için durum böyle. Sezen Aksu’nun dizi için hazırladığı şarkıysa çok sevildi.

unnamed (6)

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Yazının başında kanalın Kiralık Aşk izleyicisini kaçırmamak istediğini söylemiştim. Tam da o izleyiciyi yakalayacak bir yapım olmuş. Bunun dışında tadında entrika seven kişiler de diziden zevk alacaktır. Ama en çok da şöhret hayalleri kuran gençlerin izlemesi gereken bir dizi Yıldızlar Şahidim. O dünyanın sandıkları kadar kolay bir şey olmadığını görmeleri açısından, bilgilendirici bir yapımla karşı karşıyayız.

unnamed (3)

Ben Beğendim Çünkü…

Hikayenin gidişatı etkileyici. Geçmişe dönüş sahneleri başarılı. Genel anlamda oyunculuklar iyi. İzleyeni bekleyen savaş belli ki kanlı olacak ve ben bu tip yapımları gerçekten seviyorum. Diziyle ilgili tek sıkıntım rejinin daha iyi olması gerektiği yönünde. Onun da üstesinden gelmeleri durumunda keyifli bir iş izleyeceğimizi düşünüyorum. Yolları açık olsun.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Dünyayı Kurtaran Adamlar | Supernatural 12. Sezon 9. Bölüm

Sonraki Yazı

Adı Efsane | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum