Nerede Kalmıştık? l Bates Motel

‘Kült film’ dendiğinde ilk akla gelen filmlerden biri olan Psycho‘nun hasta ruhlu karakteri Norman Bates’in film öncesi hayatına ışık tutan yapım Bates Motel, hayatımıza 2013 yılında girmişti. Yapım, dört sezonu geride bıraktıktan sonra 20 Şubat’ta beşinci ve final sezonuyla izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse, daha derinlere indiği için diziyi filminden çok daha fazla zevk alarak izledim bugüne kadar. Norma’nın yaşının aksine küçük bir kız çocuğu gibi davranırken bir anda içinden çıkan şeytanı görmek, Norman’ın en derinlerinde sakladığı ama zaman zaman dışarı çıkmasına engel olamadığı psikolojik problemleri, anne ve oğlunun birbirlerine duydukları sevgi, merhamet ve nefret dolu hisler beni her sezon kendimden geçirdi. Şimdi, final sezonu öncesi hem önemli karakterlerin nereden nereye geldiklerini, hem de önümüzdeki sezondan beklentilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

NEBZYru0YRKHGB_1_a

Norman Bates (Freddie Highmore)

Hikayemizin baş kahramanı Norman, bir dizi karakteri olarak hayatımıza girdiğinde annesiyle hiç bilmediği bir yere taşınan ve bundan oldukça mutsuz olduğu belli olan, ergenlik çağında bir karakterdi. Bakışlarında her daim saklı olan hüzünle birlikte zaman zaman öfkeyi, gururu, kıskançlığı ve sonsuz sevgiyi gördük. Norman üç sezon boyunca annesiyle arasına kimsenin girmesine izin vermedi. Kardeşi Dylan’ı bile bir şekilde ekarte etmeyi başardı. Ancak dördüncü sezona geldiğimizde işler değişti ve Norma, Şerif Alex’e aşık oldu. Bu durum zaten dördüncü sezona hastanede başlayıp, akıl hastanesine yatırılan Norman’ı çok daha kötü bir duruma getirdi. Annesine uyguladığı ajitasyon sonucu akıl hastanesinden çıkan Norman, annesiyle arasına kimsenin giremeyeceğini düşünüp ikisinin de öleceği bir plan yaptı. Ancak bu olay sonucu ölen tek kişi oldu; Norma…

Norman, zihninin ona oynadığı oyunlara kendisini o kadar kaptırdı ki Norma’yı mezardan çıkarıp eve getirdi. Alex’in hapishaneye girmesi, Dylan ve Emma’nın da şehir değiştirmesi işini çok daha kolay hale getirdi. Fakat bu sırrı sonsuza dek saklayamayacağını henüz farketmedi. Normal şartlarda gayet sevecen bir insan olan Norman, hayatının odak noktasında bulunan kişi olan annesini öldürmüş olmanın da verdiği eziklilkle başa çıkmaya çalışıyor ve hala olayı Alex’ten ayrılacak olan Norma’nın yaptığını düşünüyor. Norma’nın ölümünü kardeşi Dylan ve onun sevgilisi Emma’dan saklamaya karar veren Norman, annesinin onlarla görüşmek istemediğini söyleyerek olayın üzerini örtmek niyetinde. Yeni sezonda neler yapacağını bizler de merakla bekliyoruz.

maxresdefault (1)

Norma Bates (Vera Farmiga)

Norman’ın tutkuyla bağlı olduğu kadersiz ama bir o kadar da tutarsız annesi Norma, Bates Motel’i büyük bir heyecanla açmıştı. Ancak çok zaman geçmeden otelin üzerinde bulunduğu yolun güzergahının değişeceğini öğrendiğinde bunu engellemek için elinden geleni yaptı. Bir yandan belediyede birilerini kullanıp yol güzergahını değiştirmemek için çabalarken bir yandan da şerif yardımcısı Shelby’yi baştan çıkardı. Norman’la sakin ve huzurlu bir hayat sürdürmeyi planlarken önce bu olay ve ardından çıkagelen Dylan Norma’nın dengesini bozdu. Fakat asıl sorununun küçük oğlu Norman olduğunu bir türlü farketmedi, farkettiğindeyse kabul etmemeyi tercih etti. Shelby’nin ölümü sonrası çıtayı bir üste taşıyarak Şerif Alex’e yakınlaşmaya çalıştı ama Alex her fırsatta kendisini reddetti. Dördüncü sezonda bu ikili aşka yelken açıp evlense de, Norma oğlu Norman’ı hastaneden çıkartarak hayatının hatasını yaptı. İlk oğlu Dylan’ı ağabeyinin tecavüzü sonrası doğuran Norma, küçük oğlu Norman’ın babasıyla evlenmiş ama aşkı bulamamıştı. Şartlar ne olursa olsun aşkın heyecanından vazgeçmeyen bir kadın olan Norma en sonunda aradığı aşkı bulmuş ama Alex’le Norman arasında bir seçim yapmak zorunda kalmıştı. Tercihini Norman’dan yana kullanmak zorunda kalan Norma, oğlunun yine bir kimlik kaybı yaşadığını farketmedi ve aramızdan ayrıldı. Ama bu ayrılık, yukarıda Norman’ın hikayesinde de bahsettiğim gibi sadece ruhsal bir ayrılık oldu.

maxresdefault - Kopya

Alex (Nestor Carbonell)

Alex, Bates Motel başladığı günden bu yana dizinin en gri karakteriydi. Ne zaman, ne yapacağı belli olmayan, sinirliyken bir anda sakinleşen, çok sakin göründüğündeyse ciddi patlamalar yaşayan bir adamdı. Bölge şerifi olmasına rağmen ilk başlarda yapılan her türlü usulsüzlüğe göz yumduğunu gördük ve buna anlam veremedik. Şehirde uyuşturucu baronları cirit atarken Alex her şeyi görmezden geliyordu. Sonra öğrendik ki bu işlerin en başında zamanında Alex’in babası varmış ve bu nedenle Alex neyi, kimin yaptığını zaten biliyormuş. Hatta kendine küçük bir krallık kurmuş. Dördüncü sezonda bu işlerden biraz sıyrılmayı denedi. Çünkü Norma’ya aşık olmuştu ama ne o işlerden kurtulabildi ne de Norma’ya kavuşabildi. Alex, Norman’la arasını düzeltmeyi umarken hiç ummadığı bir yerden darbe yedi ve deyim yerindeyse cezaevini boyladı. Kendisini en baştan beri hiç sevmemiştim ama Norma’yı kaybettiğini anladığı sahnede öyle bir ağladı ki içim acıdı kendisine. Final sezonu boyunca cezaevinde olacağına inanmıyorum. Çünkü birisinin Norman’ın yaptığı her şeyi çözmesi gerek. Ama üzerinde bu kadar suç varken oradan çıkmayı nasıl başaracağı da şu an için muamma.

bates-motel-escape-artist-dylan-1 - Kopya

Dylan (Max Theriot)

Hikayenin en şanssız kişisi Dylan bana göre. Bir tecavüz nedeniyle dünyaya gelmiş, annesinden hiç sevgi görmemiş, bir erkek kardeşi var ama hep uzaklar ve kimsesi yok. Uyuşturucu müptelası genç adam, annesi ve kardeşinin yaşadığı şehre gittiğinde de tabi ki rahat durmadı. Kenevir yetiştirilen arazilerde bekçilikle başladığı işte gözükara bir adam olması sebebiyle neredeyse kariyer yapıyordu. Tabi buna kariyer denebilirse… Neyse ki Dylan kendisinden hiç beklenmeyecek bir şekilde Emma’yla bir ilişkiye başladı ve değişmek için çabaladı. Dördüncü sezonda Emma için çırpınan ve onunla birlikte her yere gidebilecek bir Dylan izledik. Öyle de oldu zaten ve Dylan, akciğer ameliyatı olan Emma’yla birlikte uzak bir şehre yerleşti. Annesinin ölümünden haberi yok. Çünkü Norman, telefonda kendisine annesinin onunla görüşmek istemediğini söyledi. Düşününce umarım hiç haberi olmaz diyorum. Zira bunu öğrenmesi demek, hem kendisinin hem de Emma’nın sonu demekle eşdeğer. Ama biliyoruz ki Dylan, Norman’ın sakladığı sırrı eninde sonunda öğrenecek.

02-app-209-bm_season2_11052013_jl_7940 - Kopya

Emma (Olivia Cooke)

Hastalığı nedeniyle üç sezon boyunca hava tüpüyle görmeye alıştığımız Emma, annesinin eksikliğini her zaman Norma’ya sığınarak kapatmaya çalıştı. Önce Norman’la arasındaki arkadaşlığı aşkla karıştırdı ama durumu anlaması çok uzun sürmedi ve ilişkiyi noktaladırlar. İzlediğimiz dördüncü sezondaysa Emma Dylan’la aşk yaşamaya başladı ve bu aşkla birlikte kendisi için uygun bir akciğer bulunduğu haberi de çok uzun sürmeden geldi. Zor bir ameliyat atlatan Emma, iyileştikten sonra babası ve Dylan’la tedavisini sürdürebilmek için başka bir şehre taşındı. Norman’ın kendisini görmeye gelen annesini öldürdüğünden habersiz bir şekilde hala ona karşı iyi duygular beslerken, hastanede kendisini ziyarete gelmeyen -aslında gelemeyen- annesine çok kızgın. Dylan’la yeni bir hayata başlamış olsa da final sezonunda onu da tekrar Bates Motel sınırları içinde göreceğimizi düşünüyorum.

04-BM_501_09222016_SB_0014

Final Sezonunda Neler Olur?

Final sezonu dizinin, filme en çok yaklaştığı sezon olacak. Çünkü artık Norman psikolojik evrimini neredeyse tamamladı. Üstelik şuradan da biliyoruz ki, Marion Crane karakteri bu sezon kapımızı çalacak. Bu karakteri dizinin en büyük hayranlarından Rihanna‘nın canlandıracak olması ayrı bir heyecan da yaratıyor izleyicide. Karakterin ölecek olduğunu bilmek içimizi burksa da el mahkum, dayanacağız. Final sezonunda yukarıda bahsettiğim karakterlerin hepsi bir araya mutlaka gelecek. İşin en heyecanlı kısmı da burada ortaya çıkacak. Çünkü bu bir araya geliş muhtemelen bir ya da birden fazla kişinin sonu olacak. Bana sorarsanız yaşayan dörtlüden biri kesin ölecekse bu kişi Alex olsun. Alex’in artık anlatacak bir şeyi kalmadı. Öte yandan Dylan’ın da ölebilecek karakterlerden biri olduğunu düşünüyorum ama Emma bir şekilde bu ölüm savaşından sağ çıkacaktır. Filmi severek izlemiştim ve diziyi de başladığı günden bu yana severek takip ettim. Final sezonunun sıkıcı üçüncü sezonun ardından gelen dördüncü sezon kadar iyi olacağını, hatta daha da iyisini göreceğimizi düşünüyorum.

Sevdiğim yapımlar final yaptığında kendimi hep oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi hissederim. Eğer bu sefer bu kırıklığı daha çabuk atlatırsam final sonrası bir yazı daha yazacağım. Siz de yorum kısmımıza dizinin final sezonundan beklentilerinizi yazarsanız sevinirim.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Marvel’s Iron Fist: Resmi fragmanı yayınlandı

Sonraki Yazı

İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir | Supernatural 12. Sezon 10. Bölüm