Dev Araştırma | Sevgilini Netflix İle Aldatır Mısın?

Çift olarak dizi izlemek son dönemin en popüler birlikte vakit geçirme aktivitelerinden bir tanesi. Özellikle soğuk kış günlerinde battaniye altına girip, sıcak bir içecek ve sevecen bir omuz ile dizi izlemek çiftlerin olmazsa olmazlarından. Peki çiftler birlikte izlemeye başladıkları diziyi sürekli birlikte izleyebiliyor mu? İşte bu sorunun cevabını bulmak için dünyanın dijital yayıncılık devi Netflix bir araştırma yapmış. Yazımızda önce bu araştırmanın detaylarını sizlerle paylaşacağız ve sonunda aynı soruyu sizlere de soracağız.

Kimi zaman verilen sözleri tutmak zordur! Netflix’in yaptığı yeni bir araştırmanın sonucu, dünya genelinde bir diziyi beraber izlemeye başlayan çiftlerin neredeyse yarısının (%46) eşine verdiği sözü tutamayıp, diziyi tek başına, gizlice izlemeye devam ettiğini gösteriyor.

İlk defa 2013 yılında Amerika’daki Netflix kullanıcıları arasında tespit edilen ve bir diziyi birlikte izlemeye karar veren çiftlerin, çeşitli nedenlerle kendilerini tutamayıp dizinin sonraki bölümlerini eşinden gizlice izlemeye devam etmesi olarak tanımlanan “Netflix ile kaçamak” alışkanlığı, dünyaya hızla yayılıyor.

Netflix ile Kaçamak_Narcos

Sonuçları dört yıldır düzenli olarak paylaşılan, bu yıl ise ilk defa Türkiye’deki kullanıcıların da dahil olduğu araştırma, Türkiye’de de “Netflix’te eşini aldatan”, yani diziyi birlikte izlemek için verdiği sözü tutamayan

pek çok çift olduğunu gösteriyor.

Rakamlar ne diyor?

  • Netflix izleyicilerinin yüzde 41’i eşine verdiği sözü tutamayıp sevdikleri diziyi tek başına izlemeye devam ettiğini söylüyor. Bu şekilde eşini aldattığını kabul edenlerin yüzde 81’i bunu tek seferle bırakmadığını da itiraf ediyor.
  • Daha da enteresan olan katılımcıların yüzde 27’si Netflix’te dizi bölümlerini eşinden önce izlemenin, gerçek anlamda aldatmadan bile kötü olduğunu düşünüyor. Dünyada ise bu oran sadece yüzde 14!
  • Araştırmaya katılanların yüzde 63’ü “dizi o kadar sardı ki resmen başından kalkamadım” gerekçesini öne sürüyor.

Hangi Dizileri İzlerken Aldatıyoruz?

Araştırmaya göre Türkiye’deki kullanıcılar Netflix ile kaçamak

rutinini çabuk benimsedi. Netflix’in Eylül 2016’da tamamen yerel bir platforma dönüşmesiyle birlikte en iyi izleme deneyimine kavuşan Türkiye’deki çiftler, birbirini en fazla Dexter, Breaking Bad, Love, Star Trek, Black Mirror, Narcos ve Marvel’s Daredevil dizileriyle aldatıyor.

Neden Aldatıyoruz

Çoğu kişi Netflix kaçamaklarını planlı olarak yapmadığını, bir anda oluverdiğini söylüyor: Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 79’u eşini plansız aldatıyor. Yüzde 63’ü “dizi o kadar sardı ki resmen

başından kalkamadım” gerekçesini öne sürüyor. Yine Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 63’ü bu işten sessiz sedasız kurtulacağını bilse daha fazla aldatmaktan çekinmeyeceğini söylüyor.

Nasıl Aldatıyoruz?

Netflix ile Kaçamak_KimmySchmidt

Türkiye’de, evde tek başına kaldığında kendini tutamayıp eşiyle beraber izlemesi gereken diziyi yalnız başına izlediğini itiraf edenlerin oranı yüzde 58. Yüzde 10’u eşi evdeyken farklı bir odaya gizlenerek, yüzde 22’si ise eşi iş yerindeyken ya da şehir dışındayken sinsice diziyi açtığını kabul ediyor. Beraber dizi izlerken eşiniz uyuyakaldı ve siz izlemeye devam ettiniz diyelim, sizce bu aldatma sayılır mı? Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 28’i öyle olduğunu düşünüyor.

Netflix İle Kaçamak O Kadar Kötü Bir Şey Mi?

Türkiye’de bir diziyi birlikte izlemeye başlayan çiftlerin yüzde 27’si, hangi gerekçeyle olursa olsun eşinin Netflix’te kaçamak yapmasının, gerçek anlamdaki bir aldatmadan bile daha kötü olduğuna düşünüyor ve bundan korkuyor. Yüzde 40’ı ise şeytana uyup eşinden gizlice izlediği dizi bölümlerini asla itiraf etmiyor.

Kaçamak Yapanların Profilleri

Ekran Resmi 2017-02-16 13.43.32Ekran Resmi 2017-02-16 13.43.18Ekran Resmi 2017-02-16 13.42.58Ekran Resmi 2017-02-16 13.42.45Ekran Resmi 2017-02-16 13.42.20Ekran Resmi 2017-02-16 13.42.03

Kaçamak Yapmaya Karar Mı Verdin? Bari Gizlemeyi Öğren

Peki Ya Sen?

Peki Siz Sevgilinizi Netflix İle Aldattınız Mı?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İlgilisine

Araştırma ve metodoloji hakkında detaylı bilgi için bkz: Link

Kamil Akar

Önceki Yazı

Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce

Sonraki Yazı

Haftanın Kesit Haberleri