Arrow’un Düşüşü | Sen Ne Yaptın?

Arrow, 2012 tarihinde CW kanalında başlayan ve hali hazırda devam eden bir Amerikan suç-kahramanlık dizisidir. İlk üç sezonda aldığı reytinglerle ve eleştirilerle kanalın yüzünü güldürmeye başarmış hatta bu başarısını, kendi hikaye akışından çıkan spin off’lar sayesinde de ikiye katlamıştı. Nitekim 4.sezon ortasından beri başarı grafiğini her bir bölüm sonrası, bir kademe aşağıya taşımaya başladı. Bu yazıda son 1 senedir, Arrow’un neden bu kadar çöküntü içinde olduğunu ve neleri sevmediğimden bahsedeceğim. Yazının bu kısmından sonra bolca spoiler vardır.

Birds of Prey

Öncelikle dizinin benim açımdan çökmeye başladığı zamana gidelim. Dördüncü sezon ortalarında, Damien Darhk tarafından acımazsızca katledilen Laurel Dinah Lance yada bilinen diğer bir adı ile Black Canary’nin ölümü yıkımın başlangıcı. Dizi senaristlerinin neden önemli bir karakteri öldürdüğünü anlamış değilim. Dizinin kırılma noktası tam burada başladı ve Laurel’ın ölümünden sonra saçmalıklar silsilesi sürmeye devam etti. Zaten takımdan Roy Harper’ın ayrılışını yeni atlatmışken Laurel’ın ölümü hiç iyi olmadı! Dizi çok büyük bir kan kaybetti.

Arrow -- "Blood Debts" -- Image AR410a_0121b.jpg -- Pictured: Neal McDonough as Damien Darhk -- Photo: Katie Yu/ The CW -- © 2015 The CW Network, LLC. All Rights Reserved.

Damien Darhk’ın ölümü ise diğer bir vasat durum. Sezon boyunca Arrow’un bir türlü alt edemediği süper güçlere sahip Darhk, beş dakikada içinde çok kolay bir şekilde etkisiz hale getirildi. Neymiş efendim umutmuş, insanlıkmış. Oliver’ın araba üstüne çıkıp, yaptığı konuşma vs bunlar resmen aceleye getirilmiş şeylerdi.

John Diggle faktörü. Orjinal Arrow takımından olan Diggle’ı maalesef her sezonda bol bol izledik. Kendisine kıl olmam dışında gerçekten dizide ölümüne gıcık biri. Attığı triplerden ve durum psikolojilerinden gerçekten dizi için çok sıkıcı bir hale geldi. Bu durumları 4.sezonun ikinci yarısından itibaren daha da attı. Kardeşini ne olursa olsun öldüren biri hakkında ne diyebilirim ki ? Bir de sürekli kendisinin askeriyeden olduğunu hatırlatıp durması da ayrı bir mesele. 4.sezon finalinde Arrow takımı dağıldığında en çok onun gidişine sevinmiştim fakat bu sevinç yarım kaldı ve maalesef ki takıma geri döndü.

10

Hadi dedik belki yeni sezonla bir şeyler düzelir, takım daha iyi hale gelir. Büyük umutlarla başladık yeni sezona. Arrow Team 2.0 kuruldu, Felicity’nin deyişi ile. Amma velakin bu zamana kadar tüm çizgi roman dünyasında bu kadar kötü bir takım oluşturulduğunu sanmıyorum. Laurel’in mirasını devam ettirecek bir kız Evelyn Sharp (daha sonra onun da ne halt olduğunu gördük), son derece itici ve kaba konuşan bir adam Wild Dog, sargı bezlerini ustaca kullanabilen belkide takım için en yararlı kişi Ragman (ona da elveda dedik) ve teknoloji zekası Curtis diğer adı ile Mr. Terrefic. Tabi bu ‘mükemmel’ takıma deha kişilik John Diggle da dönmese olmazdı. Bu kadar amatörlerin bir arada olduğu bir takım diziyi gerçekten çok kötü bir yere taşıdı. Oliver önüne geleni gruba aldığı için, içlerinden birinin ihanet etmesi zaten bekleniyordu o da Evelyn oldu. Biraz Wild Dog’dan bahsetmek istiyorum ,görünen o ki Roy Harper’ın yerine geçsin diye konmuş bir karakter. Hiç bir işlevinin olduğunu düşünmüyorum sürekli bireysel hareket etmesi takımı zaten mağlubiyete sürüklüyor hadi  onu da geçtim bacak kadar adamın kendi kadar kızı olması ayrı bir saçmalık. DC dünyasının en saçma karakterini Wild Dog olarak ilan ediyorum.

aaa2

Oliver’ın 5 yıllık hikayesinin bir türlü sona erememesi de ayrı bir mevzu. 5 yıl cehennemde yaşadım diyor, peki ne zaman bitecek yandan yandan işlenen bu öykü. Oliver’ın cehennem anıları o kadar saçma bir yere geldi ki kıta kıta dolaşmaya çıktı artık. Çin’den Rusya dolaylarına bile gitti. Acilen bu flashbacklerin bitirilmesi ve esas diziye odaklanılması gerekiyor.

Son olarak beşinci sezonun dizinin ilk sezonuna benzetilme çabası. Birinci sezon zaten elle tutulabilecek bir yeri yoktu benim açımdan. Genelde DC dizilerinin ilk sezonları çok havada kalır. Beşinci sezonun olay örgüsünü birinci sezona yedirmeye çalışmak gerçekten anlamsızca. Eli oklu yaylı kötülerin de sonu artık gelmeli. Kısacası bize yepyeni bir şeyler lazım.

Buğrahan Erbar

Önceki Yazı

Hızlı Ol ve Sakın Bayılma! l Bates Motel S5 E3

Sonraki Yazı

Kendi Dizilerini Hak Eden DC Karakterleri