Bizi Mahvedecek l Bates Motel S5 E4

Bates Motel, oyuncularından Max Theriot’un yönetmenliğini yaptığı beşinci sezon dördüncü bölümüyle yine nefes kesti. Final sezonunda dizinin hayranlarından Rihanna’nın da kadroda olacağı duyurulmuş ve bu dizinin sevenleri kadar, Rihanna hayranlarını da çok sevindirmişti. Yazımızın hemen başında belirtelim; Rihanna, bu bölümde de görünmedi. Benim fikrim, Rihanna’yı sadece final bölümünde ya da bir bölüm öncesinde görebileceğiz. Ancak Rihanna’nın olmaması gerçekten hikayenin içeriğine bir zarar vermiyor. Hatta keşke sadece son bölümde görsek de hikayenin aslı biraz daha uzun sürse diye düşünmeden edemiyorum.

Bölüm geneline baktığımız zaman IMDb’den bölüm için 8,9 puan geldiğini gördük. Dizinin ortalamasının 8,2 olduğu göz önüne alındığında iyi bir puan olsa da kişisel kanaatim bölümün 9,0’un üzerinde bir puanı hak ettiği yönünde. Sezonun başından beri en etkilendiğim bölüm oldu. Tabi bunda final sahnesinin aksiyonu da etkili oldu. Ancak bu konuya az sonra geleceğim için, bir an önce bölüme giriş yapmaktan yanayım.

Baş kahramanımız, sevimli sapığımız Norman Bates, bu bölüm kendisiyle savaştı. Caleb’ı kurtarmak isterken araba çarpması sonucu dolaylı yoldan da olsa ölümüne sebep olmak Norman’ı uyandırdı. Olayın kaza olduğunu, polise gitmeleri gerektiğini söyledi ancak hem Chick, hem de içindeki Norma buna karşı çıkıp polise gitmenin felaket olacağını söylediler. Annesi ve arkadaşının birlik olup kendisini yönettiklerini gören Norman, Chick’le arasına bir mesafe koyması gerektiğini anladı ve sırdaşını evin dışında tutmak için kırıcı da olmamaya özen göstererek bir konuşma yaptı. Ancak Chick, planlarının suya düşmesi üzerine hayli kırıldı. Norman bu sorunu hallettiğini düşünürken kasabanın yeni şerifiyle karşılaştık. Yeni şerifin bir kadın olması ve oldukça dişli bir karakter gibi görünmesi beynime hemen “yeni kurban” sinyalleri gönderdi, ki şerifin her şeyi kurcalıyor oluşu da bu sinyalleri destekler nitelikteydi. Alex’in hapishane arkadaşını Norman’ı öldürmeye gönderdiğini biliyorduk ama bu gelen kişinin bir arabası olduğunu ve bu arabanın kayıp olduğunu bu bölüm öğrendik.

Norman, annesinin daha doğrusu kendisinin sakladığı arabayı gecenin bir yarısı buldu. Onu oradan çıkarmak istiyordu ama Norma buna da karşı çıktı. Arabanın orada bulunmasının mümkün olmadığını, asıl oradan çıkarmanın hata olacağını söyledi. Annesinin despotluğundan canı iyice sıkılan Norman dayanamadı ve zaten ölü olan annesini bir kere daha öldürdü. Sanırım bölümün en can alıcı sahnelerinden biriydi bu. Çünkü Norman ilk defa kendindeydi birini öldürdüğünü düşündüğünde. Üstelik bu kişi aşkla bağlı olduğu kişi, annesiydi. Pişman olması uzun sürmedi. Tıpkı Norma’nın tekrar hayata dönmesi gibi.

Bu arabadan kurtulmanın tek yolu Chick’ten geçiyordu. Norman bunu anladığı gibi soluğu dostu ve sırdaşı sandığı, artık suç ortağı da olan Chick’in yanında aldı ve başlığımıza konan repliği söyledi; Annem bizi mahvedecek! Bates Motel sınırları içine girmek için Norman’a bu iyiliği yapmak zorunda olduğunu bilen Chick arabayı ortadan kaldırmayı kabul etti. Bu teklifi kabul ederken de aslında Norman’a karşı büyük bir açık verdi ama kahramanımız Chick’in yazdıklarına göz ucuyla bile bakmadı. Finale doğru Chick’in de bir sonu olacaksa bu yazdıklarının Norman tarafından okunması sonucu olacaktır. Bu arada Chick’in Caleb’ı nehre saldığı sahne gerçekten görülmeye değerdi. “İlk defa acıdım” dediğim adam o bölüm öldü gitti resmen.

Alex’i bu bölüm çok izleyemedik ama geçen bölümün sonunda yaralı bıraktığımız eski şerif, canını kurtarmayı başardı. Aklını kullanarak bir telefon kulübesinden ambulans çağırdı ve yarası için gerekli malzemeleri temin etti. Ancak burada “Bu kadar zekiydi de Norman’ı çözmesi neden bu kadar uzun sürdü ki?” diye hayıflanmadım desem yalan olur. Saçma temizleme sahnesiyse midemi bulandıracak kadar başarılıydı. Alex en sonunda kendisi için sığınabileceği bir yer buldu ve White Pine Bay’e gelmesi çok uzun sürmeyecek. Ancak Norman artık onun gelişinden haberdar. Aniden karşısına dikildiğinde Norman’dan beklediği şaşırmayı göreceğini sanmıyorum. Yine de bu karşılaşmayı heyecanla bekliyorum.

Geçen yazımda bölümün sürprizinin Madeleine olduğundan bahsetmiştim. Madeleine bu bölüm de beni şaşırtmaya devam etti. Norman’ın, annesini durdurmanın bir yolu olarak kullandığı eski elbiselerden kurtulma yönteminin sonucu olarak Madeleine birkaç hoş elbiseye sahip oldu. Buraya kadar her şey normal. Ardından Norman’ı yemeğe davet etti ve kapıyı açtığında üzerinde Norma’nın elbiselerinden biri vardı. Bu noktada Norman’ın Madeleine’i annesine benzeterek buzlarını çözeceğini düşündüm. Ancak işler hiç de beklediğim gibi gitmedi. Madeleine önce eşi Sam’le aralarındaki problemlerin geçici olduğunu söyleyerek durumu toparlamaya çalıştı. Sonraysa nereden çıktığını anlamadığım bir pasta yapma işlemi başladı ve beklenmedik bir anda çiftimiz kendini kaybetti. “Acaba Norman bu kez normal davranabilecek mi?” diye düşünürken Madeleine’in arkasındaki Norma’yı gördük. Sonrasıysa hayal meyal, Madeleine öldü mü, yaşıyor mu belirsiz. Norman evden çıkarken Madeleine’in arkasından kendi hatası olduğunu söylediğini duyduk. Ancak ilk sezonu hatırlayanlar Norman’ın öğretmenini öldürdükten sonra da evden kaçar gibi uzaklaştığını hatırlayacaktır. Bir sonraki bölümde net cevabı alacağız ama Madeleine’in hikayesi bu kadarla sınırlı kalmaz gibi geliyor bana.

Bir bölüm incelememizi daha geride bırakırken kalan bölümlerde çok daha heyecanlı dakikalar geçireceğimize eminim. Bir sonraki bölüm incelememizde görüşmek üzere…

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Daha Fazla Gilmore Girls İzlemek İstemez miyiz?

Sonraki Yazı

Kendi Dizilerini Hak Eden Marvel Karakterleri