Bates Motel, finale doğru giderken hikayenin içinde tozu dumana katmaya devam ediyor. Her bölüm sonrası finalde bizi nelerin beklediğini düşünüp, bir sonraki bölümde o ihtimalin ortadan kalktığını görüyorum. Açıkçası bu yapımın hak ettiği itibarı görmediğinden yanayım. Üçüncü sezonu saymazsak, ki o sezonda da çok iyi olduğunu düşündüğüm bir kaç bölüm vardı, genel olarak iyi bir dizi Bates Motel. Özellikle dördüncü sezon itibariyle çok daha keyifli ve sürükleyici bir hal aldı. Sözü çok uzatmadan dizinin yayınlanan son bölümüne dair görüşlerime geçmek istiyorum.

Bu bölümde Norman’ın dünya gerçekliğinden tamamen kopmuş olduğunu gördük. Geçirdiği ataklar her zaman gördüğümüzden daha fazla ve daha sert geçişler yaşıyor. Zaten karakteri gereği şimdiye kadar da çok dengeli bir genç olmamıştı. Ancak özellikle Norma’ya dönüştüğü zamanlarda içindeki gerçek kimlik daha da kötü bir insan yapıyor Norman’ı. Geçirdiği atak sonrası, dayısı Caleb’i yaraladıktan sonra bodrum katında bir demire zincirlemiş, ‘küçük’ sırrını Chick’le paylaşmış, sonra da hiç bir şey olmamış gibi yatağına kıvrılıp yatmış bir kişilik var karşımızda. Norma, onun karanlık yönü oldu. Norman olarak yapmak isteyip yapamadığı ne kadar şey varsa, bütün hepsini Norma olduğu zamanlarda hiç düşünmeden hayata geçirmekte bir sakınca görmüyor. Ying-Yang felsefesinin şu meşhur sembolündeki içiçe geçmiş siyah ve beyaz gibi olan anne-oğuldan anne ölünce oğul ne yapacağını tamamen şaşırmış vaziyette şu an. İçindeki kötülüğü zapt edemediğini fark ettiğinden beri onunla savaşmaktan vazgeçmiş, işleri akışına bırakmış ama yine de kimseye bir şey belli etmeyen bir Norman düşünün. Özellikle bu bölüm bu dönüşümü daha net gördük. Norman artık gerçek bir kötü karakter benim gözümde. Ancak bu halini bile seviyor olmamın tek sebebi Freddie Highmore’un oyunculuğu.

Alex, beklediğimden çok daha hızlı bir kaçış planı yaptı ve yarı yarıya başarılı da oldu sayılır. White Pine Bay’e gelmesi bir bölümün başından sonuna kadar sürse de, hatta bölüm sonunda henüz gelememiş olsa da, biliyoruz ki kendisi kasabaya adımını attığı anda çok daha farklı şeyler göreceğiz. Ne var ki, bu kaçışın Alex’in intikamını alma içgüdüsüne bir faydası olacağını düşünmüyorum. Bu kaçışın sonunda güzel bir kavga sahnesi izleyebiliriz belki ama her ne olursa olsun kazanan Norman olur. Alex, ya Norman ya Chick ya da polis departmanı tarafından öldürülür. Bu sahnenin bir an önce gelmesi dizinin finale daha sağlam girmesi demek. Çünkü finalde izleyeceğimiz bir savaş zaten iki olasılıktan biri olacağı için hikaye bana göre havada kalmış olur. Benim istediğim finalde Norman, bütün ayak bağlarından kurtulduktan sonra neler yapacak, bunu görmek.

Sanırım diziye dahil olduğu ilk günden beri ilk kez Caleb’e acıdığımı hissettim. Yaptığı şeyler affedilemez olsa da, geri dönüş sahnelerindeki o masum çocuklar çok şey anlattılar. Caleb ve Chick’in bodrumda yaptıkları sohbetler de işleri farklı bir yöne çekti. Çünkü gördük ki, Caleb kız kardeşi Norma’yı aslında çok seviyor. Gördüğü rüyada bize verdiği duygu bambaşkaydı. Ancak tüm bunlar tecavüzü haklı göstermez. Final sahnesinde kaçmaya çalışırken yaşadıklarından sonra sanki tiksindiğim bir hayvan ölmüş gibi hissettim kendimi. Kendisine üzülmedim ama acıdım kendi kendime. Finalde izlediğimiz sahnenin Dylan ve Emma’yı kasabaya getirmenin akıllıca bir yolu olduğunu düşünüyorum. İçten içe de hiç haberleri olmasın, bari onlar mutlu olsun istiyorum ama bu çok küçük bir ihtimal olarak kalıyor.

Chick tarafındaysa tamamen bambaşka bir durum söz konusu. Adamımız, yaşanmış bir hikayeden roman yazmanın peşinde. Elinde ses kayıt cihazıyla Norman ve Norma’nın hayaletiyle yemek yediği yetmezmiş gibi bir de sohbet ediyor. Bu yaptıkları başına bela açmış olsa da henüz ne olup bittiğini tam olarak kestiremiyoruz.

Bu bölümün sürpriziyse kesinlikle Madeleine Loomis oldu. Doğru düzgün tanımadığı bir adamın karşısında ağlayarak aile içinde kalması gereken şeylerden bahsetti. Üstelik bu adamın kendisine aşık olduğunu bilmeden ve bu adamın bir katil olduğundan tamamen habersiz bir şekilde. Bu durum önce Sam’i mi, yoksa Madeleine’i mi sona götürür bilemem ama artık ikisinin de yaşamayacağına eminiz. ‘Norma’ oğluna yapılan bu yanlışı affetmeyecektir.

Sezonun dördüncü bölümü yarın akşam yayınlanacak ve yazım elimde olmayan sebeplerden ötürü bugüne sarktı. Bu nedenle düzenli takip edenlerden özrü bir borç bilirim. Bölüm ve diziye dair söylemek istediklerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.