Rihanna hayranlarının merakla beklediği günler geldi çattı. Bates Motel’in son sezonunda ünlü şarkıcının orijinal filmde de yer alan karakterlerden Marion Crane’e hayat vereceği açıklanmış ve deyim yerindeyse yer yerinden oynamıştı. Sezon başından beri herkes Rihanna’nın ne zaman görüleceğini merak ediyor ve ilk dört bölümde görememiş olmanın hüznüyle sinirleniyordu. Final sezonunun beşinci bölümündeyse beklenen karakter Marion nihayet göründü. Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi bu karakterin gelişiyle hikayenin gidişatından şüpheye düşmüştüm ama senaryo sanki ikiye bölünmüş gibi o kadar ustalıkla işlenmişti ki, bir an bile sıkılmadım.

bates motel s5 e5 ile ilgili görsel sonucu

Rihanna bana göre kendisinden beklenmeyecek bir performans sergilemişti. İş yerindeki o silik halleri, Sam’le karşılıklı diyalogları gayet tadındaydı. Diziye bir yıldız gibi değil de, adını yeni yeni duyuran bir oyuncu gibi dahil olmuş olması beni mutlu etti. Canlandırdığı karakterin hikayesi neredeyse filmdekiyle paralel gitti, gereksiz detaylar atılıp yerine nokta atışı olarak tanımlayabileceğim daha açıklayıcı sahneler konmuştu.

Karakterlerimiz üzerinden dizinin yayınlanan son bölümüne bakacak olursak, Norman’la başlamak gerektiğini düşünüyorum. Norman son iki bölümde yaşadığı uyanışı bu bölümde tamamladı. Madeleine’e zarar verebilecek olması, sonrasında gittiği barda arabasını unuttuğunu farkettiğinde ve eski psikoloğuyla yaptığı görüşmede öğrendiği gerçekler Norman nezdinde zirveye çıktı. Norman artık annesinin öldüğünü ama içinde bir yerlerde onu yaşattığını biliyor. Ancak bu gerçekle yüzleşmiş olmak da kendisine çok ağır geldi ve adeta yolunu kaybetti. Burdan sonrasındaysa Marion’la tanışıp gelişen olaylar halinde devam edecek. Fakat, artık biliyorum ki diziyi sadece filme göre götürmeye niyetleri yok. Arada biz yine Norman’ın gerçekliğine şahit olacağız.

Alex’i bu bölüm hiç görmedik ama karaktere hayat veren oyuncu Nestor Carbonell dizinin bu bölümünde yönetmen koltuğundaydı. Alex şimdilik bir kara kutu olsa da, Norman şeriften aldığı bilgilerden sonra Alex’in kendisini öldürmek için hapisten kaçtığını anladı. Finale doğru yaklaştığımız her bölüm olayların arapsaçına döndüğüne şahit oluyoruz.

Alex’in yokluğunda Dylan ve Emma devreye girdiler. Dylan daha fazla dayanamadı ve Emma’ya Norman’ın, annesini öldürmüş olabilme ihtimalinden bahsetti. Norman’ın kendi babasını öldürdüğünü de öğrenen Emma şok geçirmiş olsa da durumu iyi iade ettiler. Ancak bu durum, ikiliyi White Pine Bay’e daha da yaklaştırdı sanki. Bu ailenin zarar görecek olması beni çok üzüyor.

bates motel madeleine ile ilgili görsel sonucu

Madeleine ve Sam Loomis çifti cephesindeyse fırtına öncesi sessizlik sona erdi. Norman, Madeleine’e önceki gece olanları unutmasını söylerken, eşiyle konuşması gerektiğini tekrar söyleyince şüphe uyandırdı. Madeleine tarafından köşeye sıkıştırılan Norman, Sam’in motele bir kadınla geldiğini söyledi. Bayan Loomis’se sadece yüzünün değil, huyunun da Norma’ya benzediğini ispat eder gibi inanılmaz bir tepki verdi ve Norman’ı araçtan kovdu. Akşam olduğundaysa kocasından durumu itiraf etmesini istedi.

Sam’in yakalanmasına sebep olan olaysa Marion’ın White Pine Bay’e geliyor oluşuydu. Marion’la Madeleine’in aynı adama aşık olarak aralarında kurulmuş bağ, “Acaba Norman finalde, işleyeceği cinayeti Madeleine’in üzerine yıkabilir mi?” diye düşünmeme sebep oldu. Adım adım finale giderken heyecan dozunun her bölüm yükseldiğini söylemekte fayda var. Dizinin bitiyor olmasına üzülürken, bir çok dizinin finale doğru beklentilerin altında kaldığını düşününce bir yandan da içim huzur doluyor açıkçası.

Yeni bölümün ardından bir yazıda daha görüşmek üzere…