Kendi Dizilerini Hak Eden DC Karakterleri

Son zamanlarda birçok DC çizgi roman karakteri sevilen dizileriyle ekranlarda karşımıza çıkıyor. Hatta bu yapımlar o kadar çok tutuldu ki gün geçmeden aralarına bir yenisi ekleniyor. Biz de henüz ekranlara taşınmamış ama kendi adına bir dizisinin olmasını hak eden, dizi severler tarafından oldukça sevileceğini düşündüğümüz DC çizgi roman karakterlerini ve gruplarını yazarlarımızdan Buğrahan Erbar ve Utku Ertem’in düşünceleriyle listeledik. İşte o isimler;

Birds Of Prey

birdsofprey

Bir takım düşünün sadece kadınlardan oluşan, dünyayı kurtarmak için gizli görevlere çıkmayı kendine amaç edinen. Yanlış duymadınız gerçekten böyle bir grup var. Biz onları DC dünyasının kurtarıcıları Birds of Prey olarak tanıyoruz. Birds of Prey, 1998 yılında bizlere tanıtılan bir anti-suç kadın grubu, bu takımın şimdiye kadar çok sayıda üyesi gelip geçse  de en bilinen üyeleri: Oracle, Batgirl, Poison Ivy, Black Canary ve Huntress. 2002 yıllarında Birds of Prey temalı bir dizi WB tarafından hayata geçirilmiş fakat görünen o ki ilk sezonun sonunda iptal edilmiş ve rafa kaldırılmış.  CW bu duruma el atsa, üç kişilik bir kadın grubu kursa bu grupta Batgirl, Poison Ivy ve Huntress olsa güzel olmaz mıydı? Bu kadın grubu, kesinlikle kendi dizilerini hakediyorlar.

Justice Society of America

jsa

Çizgi roman tarihinin ilk süper kahraman takımı Justice Society of America’yı bir çok DC yapımından tanıyoruz, en son olarak kendilerini Legends Of Tomorrow ile görmüş olduk. Justice Society of America, yada kısaca JSA çizgi roman serisi aslında 1940 yılına kadar dayanıyor o tarihten beri kendilerine kötü adamlarla mücadele etmeyi misyon edinmişler. Superman ve Batman’in de kısa bir süre görev aldığı takımın başlıca üyeleri: Doctor Fate, Sandman, Green Lantern, Hawkman, Obsidian, Stargirl, Hawkgirl gibi sayısız üyeye sahip. Legends of Tomorrow’un ikinci sezonunda tekrar  tanıtılan JSA, bir spin off ile karşımıza çıksa, ikinci dünya savaşı sırasında dünyayı kurtamaya çalışsa güzel olmaz mıydı? Farklı karakterlerle, farklı bir düşmanla görmeyi çok isteriz!

Green Lantern

greenlamterm

Green Lantern, yada Türkçe adı ile Yeşil Fener’i bilmeyen yoktur. Belki de DC dünyasının en bilinen karakterlerinin başında gelir. Aslında bakacak olursak Green Lantern adlı karakterlerden çok fazla sayıda olduğunu biliniyor. Hatta Green Lantern’lerden oluşmuş bir takım bile var. Green Lantern, elindeki yüzük sayesinde süper güçlere sahip olabilen bir karakter olmasının yanı sıra Adalet Birliği’nin bir kurucusudur. Kendisini ve yanına alacağı bir kaç kişi ile oluşturduğu uzay macerası dizisi bilim kurgu sevenlerin bir tercihi olabilir.

Wonder Girl

wonder

Supergirl’ün muhteşem geçen ikinci sezonunun ardından bir kadın kahraman solosu daha görmek istemez misiniz ? Wonder Girl, gerçek adı Cassandra Cassie Sandmark’dır  ve babası ünlü Yunan Tanrısı Zeus’tur. Annesi ise Wonder Woman’ın yakın arkadaşı Dr. Helena Sandsmark. Cassie, annesinin iş yerinde tanıştığı Wonder Woman’a suça karşı savaşında yardım etmek istemiş ve babasından ona süper güçler vermesini dilemiştir. İstediği yerine gelen Cassie’ye Wonder Girl denmiş ve Wonder Woman gibi giysiler dizayn edilmiştir. Wonder Girl bu zamana kadar bir çok çocuk süper kahraman grubu arasında yer almış ve suça karşı büyük bir kahramanlık sergilemiştir. Bu suça karşı olan savaşını kendi dizisinde izlesek onu destekleyen bir gruba sahip olsa çok izleneceğini düşünüyoruz. Supergirl’den sonra güzel bir solo olabilir!

Jonah Hex


jonah

Televizyonda vahşi batı draması izlemek istemez misiniz? Hem de başrolde Jonah Hex varken. Jonah Hex, yada kısaca Hex, 1800’li yıllarda vahşi batıda yaşamış bir anti kahraman kovboydur. Vahşi batının Robin Hood’u diyebileceğimiz Hex, masumları kollar ve yaşadığı kasabayı güvenli bir hale getirmeye çalışır. Daha çeşitli yapımlarda gözüken Jonah Hex son olarak, Legends Of Tomorrow’da karşımıza çıktı. Bundan feyz alınarak, bir batı draması yapılsa, çok kişi ilgi gösterecektir. Zira bu tür bir drama resmen AÇIZ!

Warlord

Warlord

Vietnam Savaşının tecrübeli pilotu Travis Morgan, 1969’da kuzey kutbu boyunca uçarken Dünya kabuğundaki bir delikten geçer ve
Skartaris isimli bir yer altı dünyasına geçiş yapar. Bu bambaşka dünyada kendisini çetin bir savaşın ortasında bulur. Şeytani büyücü krallara karşı Skartaris prensesi Tara’nın yanında yer alır. Zamanla bir savaş lorduna dönüşür ve yardımcıları ile birlikte Skartarisi korumaya çalışır. Bilimkurgu ve fantastik bir diziye oldukça uygun bir konuya sahip olduğuna inanıyorum. Dizi dünyasındaki fantastik yapımların azlığını ve son zamanlarda bilim kurgu türünde ne kadar iyi örnekler verildiğini düşününce izleyiciyi heyecanlandırabilecek bir yapım olabileceğini düşündük.

Rose and Thorn

rose and thorn

Rose, birden fazla kişiliğe sahip bir süper kahraman karakteridir.
Rhosyn “Rose” Forrest, The 100 adlı bir suç çetesi tarafından öldürülen, Metropolis polis memuru Phil Forrest’ın kızıdır. Rose uyuduğu zaman, gayet tehlikeli olan kişiliği Thorn ortaya çıkıp, 100’ü adalete teslim etmeye çalışmaktadır. The 100’ü adalete teslim etmeyi başardığı zaman, “Thorn” kişiliği ortadan kaybolur. Bir hayli ilginç bir konuya sahip bu çizgi romanın, ciddi bir yapımla efsaneler arasına girebilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz.

The Creature Commandos

the creature commandos

Çizgi romana göre II. Dünya Savaşının başlarında, 1942’de bir hükümet gizli kuruluşu M Projesi’ni hayata geçirir.  Proje, doğaüstü yaratıklardan oluşan bir askeri ekiptir. Bunlar: Lt. Matthew Shrieve (normal bir insan), Warren Griffith (kurtadam), Çavuş. Vincent Velcro (vampir), Pvt. Elliot “Şanslı” Taylor (Frankenstein’ın canavarı) ve Dr. Myrna Rhodes (bir gorgon). Doğaüstü yapımlardan bildiğimiz üzere kendi aralarında da ölüm-kalım mücadelesi veren bu yaratıkların ortak bir amaç uğruna bir araya gelmelerini izlemek son derece eğlenceli olabilir.

Hawk and Dove

hawk and dove

Dürüst bir hakimin suçla savaşmaya başlayan iki oğlunun harika hikayesinin de bir dizi için çok uygun olduğunu düşündük. Babaları ölüm tehditleri almaya başlayınca şehrin kurtarılması gerektiğini düşünen Hank Hall (Hawk-Şahin) kardeşi Don Hall (Dove-Güvercin) ile birlikte suçun karşısında durmaya karar verir. Kişilikleri birbirinden çok farklı olan bu iki kardeşten Şahin duygularıyla hareket eden agresif bir yapıdayken kardeşi Güvercin mantığıyla hareket eden sakin bir kişiliğe sahiptir. Bir anlamda Şahin savaşı temsil ederken, Güvercin barışı temsil eder. Bu iki zıt karakter adeta birbirlerini dengelerken suçla verdikleri savaşta harika bir ikili olurlar. Birlikte çalışan uyumsuz fakat başarılı ikililerin, bir de bu ikilinin kardeş olduğunu düşünüce, oldukça sevileceğini düşündük.

Batman

batman

Ve son olarak tüm zamanların en çok bilinen süper kahramanlarından biri, Batman. Efsane kahraman Baman isminin yanında “The Dark Knight” (Kara Şövalye), “The Caped Crusader” (Pelerinli Süvari) ve “World’s Greatest Dedective” (Dünyanın En İyi Dedektifi) olarak da bilinmektedir. Batman’in gizli kimliği milyarder sanayici, playboy ve hayırsever olan Bruce Wayne’dir.  Tahmini serveti çizgi romanlara göre günümüzde 26-33 milyar dolardır. Henüz çocukken ailesinin gözlerinin önünde öldürülmesine şahit olan Wayne, gençliğinde birçok uzak doğu dövüş sanatının eğitimini almış ve çeşitli alanlarda kendini geliştirdikten sonra yarasa temalı kostüm ve ekipmanları ile suça karşı savaşa başlamıştır. Diğer süper kahramanlar gibi süper güçleri yoktur, zekası ve dedektiflik yeteneğini, şirketi sayesinde sahip olduğu teknoloji ve kişisel serveti ile destekleyerek savaşını sürdürür. Bruce Wayne yumuşak kalpli ve sorumsuz iken, Batman agresif ve serttir. Batman olarak genelde geceleri suçla savaşır, herkese gizemli bir şekilde yaklaşması çok ünlüdür.  Bruce Wayne, Batman’i Gotham’ın yeraltı dünyasına korku saçmak için yaratmıştır. Fox’un Gotham dizisi Batman’den önceki Gotham City’i anlattığı halde beğenilerek takip ediliyor düşünün bir de Kara Şövalye’li bir yapımın nasıl ses getireceğini. Her ne kadar şu anda çok zor görünse de sinemadaki The Dark Night havasında çekilecek ciddi bir yapımın tüm zamanların en çok izlenen ve en iyi dizilerinden biri olacağını düşünüyoruz.

Buğrahan Erbar

Önceki Yazı

Arrow’un Düşüşü | Sen Ne Yaptın?

Sonraki Yazı

The Big Bang Theory’e Spinoff Geliyor!