Kendi Dizilerini Hak Eden Marvel Karakterleri

Kendi dizisini hak eden DC karakterlerini seçtikten sonra bir liste de Marvel karakterleri hakkında hazırladık. İşte Buğrahan Erbar ve Utku Ertem’in görüşleriyle seçtiğimiz Marvel karakterleri;

Ghost Rider

ghost rider

Aslında Ghost Rider’ın tek bir hikayesi yok, zaman içerisinde karakter farklı isimler ve farklı hikayelerle karşımıza çıktı. Ancak biz Ghost Rider Johnny Blaze’i ele aldık.

Blaze, motosiklet şovu yıldızı olan babası bir gösteri sırasında hayatını kaybedince karnavalın sahibi olan Crash Simpson tarafından evlatlık alınır. Yıllar geçtikçe motosiklet dublörlüğü alanında uzmanlaşan Blaze, üvey babası Simpson’un ender rastlanan, ölümcül bir kan hastalığına yakalandığını öğrenir. Tüm araştırmalarına rağmen hastalığa doğal yollardan bir çare bulamaz. Bunun üzerine doğa üstü bir yol dener. Mephisto isminde bir iblisi çağırır ve Simpson’un sağlığına kavuşması karşılığında kendi ruhunu takas eder. Mephisto, yaptıkları anlaşmanın şartları gereği Blaze’in ruhunu teslim almaya geldiğinde, üvey kardeşi Roxanne’in de yardımıyla Blaze, Mephisto’dan kurtulmayı başarır. Bu duruma oldukça sinirlenen Mephisto, Zarathos isimli bir iblisi Blaze’in vücuduna yerleştirir. Böylece iki ruh tek bir bedende birleşip, genelde geceleri ortaya çıkan Ghost Rider’ı meydana getirir.

Ghost Rider’ın görünüşü, alevlerin kafatasını sardığı korkunç bir iskelet adam şeklindedir. Ghost Rider zamanla kötülerin en büyük kabusu haline gelir. Elinde tuttuğu nesneleri alevleriyle sararak çok tehlikeli silahlara dönüştürebilen Ghost Rider, bindiği motosikletin herhangi bir araçtan kat be kat hızlı ve güçlü olmasını sağlar. 25 ton ağırlığı kaldırabilen insan üstü bir güce sahiptir. Bilinen hiçbir şey onu öldüremediği için yalnızca Tanrı’nın onu yok edebileceği düşünülür.

Şu sıralar dördüncü sezonuyla ekranlara gelen Agents of Shield’da kısa süreli de olsa izleyici karşısına çıkan Ghost Rider, farklı bir hikayeye sahip Robbie Reyes’le ekranlara gelmişti. Her ne kadar dönüşüm sonrası ortaya çıkan efektler eleştirilse de bugüne kadarki dördüncü Ghost Rider karakteri olan Reyes gayet sevilmişti. Biz ilk Ghost Rider karakteri Johnny Blaze’in daha fazla beğenileceğini takip edileceğini düşünmekteyiz.

Blade

Blade

Asıl adı Eric Brooks olan Blade, dünyaya insan bir anne ve vampir bir babanın çocuğu olarak gelir. Ancak Eric henüz doğmadan evvel babası tarafından terk edilir. Eric’in büyürken yavaş yavaş bir vampire dönüşmesi annesinin de kendisini sokağa bırakmasına neden olur.

Eric sokaklarda yaşam mücadelesi verirken onun potansiyelini fark eden ve kendisi de bir vampir avcısı olan Whistler’ın yanında büyür. Vampirlere karşı büyük bir öfke besleyen Eric, Whistler’ın yönlendirmesiyle adeta iki yüzü keskin bir bıçağa dönüşür ve Blade ismiyle vampirler arasında korku salar.

Aslında tam bir vampir olmadığı için gündüzleri gezebilir. Hatta vampirler arasında “gündüz gezen” lakabını da almıştır; fakat tıpkı vampirler gibi kana ihtiyaç duyar ve  onlar kadar da güçlüdür. Blade’in hiçbir yapımda görmediğimiz kadar yaratıcı bir vampir hikayesine sahip olduğunu ve bu hikayenin vampirlerle insanlar arasında olması gereken av-avcı durumunu çok iyi yansıtabilecek bir dizi olabileceğini düşünüyoruz. Ciddi bir yapımın izlenme rekorları kıracağını ve yayınlandığı kanalı çok memnun edeceğine inanıyoruz.

Shang Chi

Marvel-Comics-Shang-Chi

Uluslararası bir suç lordunun oğlu olan Shang, Çin’de oldukça varlıklı bir aile ortamında yetişir. 19 yaşına gelene kadar birçok dövüş sanatında uzmanlaşır. Oğlunun gücünün farkında olan babası, onu düşmanları olduğunu söylediği birini öldürmesi için görevlendirir. Babasının gerçek kişiliğinden haberi olmayan ve onu iyi birisi sanan Shang, onun söylediklerine inanıp görevini gerçekleştirmek üzere yola çıkar. Fakat zamanla babasının gerçekte nasıl birisi olduğunu öğrenen Shang, büyük bir şok yaşar ve onun suç imparatorluğunu yok etmeye yemin eder.

Dövüş sanatları ve meditasyondaki uzmanlığı sayesinde “Chi” adı verilen ve kişinin yeteneklerini güçlendirmeye yarayan gizemli bir tür enerjiyi kullanabilir. Shang-Chi en büyük Kung-fu dövüşçülerinden biri olarak görülmesinin yanı sıra düzgün kişiliği ve sanata düşkünlüğüyle de ön plana çıkmaktadır. Süper gücü olmamasına rağmen çok sayıda süper kötüyü yenmeyi başarmıştır.

Shang-Chi’nin üstün dövüş yetenekleriyle dizi dünyasına farklı bir macera sunabileceği kanaatindeyiz. Bir dövüş ustasının bol aksiyonlu sahneleri başarılı bir şekilde ekranlarda yerini alırsa çok sevileceği konusunda hemfikiriz.

Runaways

The-Runaways-Marvel-Comics-Team

Hikaye, altı gencin geleneksel bir yardım etkinliğinde ebeveynlerinin “Gurur” olarak bilinen kötü bir suç örgütünün parçası olduğunu öğrenmeleriyle başlar.

Bunun yanı sıra ailelerinin doğa üstü güçlere sahip olduğunu ve bu güçlerin kendilerine geçtiğini öğrenen gençler bu etkinlikten kaçarlar.

Gençlerden biri olan  Nico Minoru güçlü bir büyücü olduğunu öğrenirken, Karos Dean bir uzaylı olduğunu keşfeder. Gertrude Yorkes ise bir dinozorla telepatik bağlantısı olduğunu fark ederken, Chase Stein babasının fütüristik eldivenlerini çalar. Grubun son üyesi Molly Hayes  insan üstü güce sahip olan bir mutant olduğunu öğrenir.

Yeni keşfettikleri güçleriyle ailelerinin suç imparatorluğuna karşı savaş açarlar. Gençliğin verdiği heyecan, doğa üstü güçlerin getirdiği aksiyon başarılı görsel efektlerle birleşir ve grubun mücadelesi sadece ailelerinin suç örgütleriyle sınırlı kalmazsa izleyici için unutulmaz bir dizi olabilir diye düşünüyoruz.

Hawkeye

Marvel-Comics-Hawkeye

Marvel’in kahramanları arasında en bilinenlerden biri Hawkeye’dır. Oldukça fırtınalı bir çocukluk geçiren Clinton Francis Barton, sekiz yaşındayken anne ve babası bir trafik kazasında ölünce ağabeyiyle kimsesiz çocuklar yurduna yerleştirilir.

Barton, 14 yaşındayken gezici bir sirke katılmak için ağabeyiyle birlikte  kaçar ve sirkin silahşor yıldızının yanında çıraklığa başlar. Çok sıkı çalışıp okçuluğu öğrenir. Fakat 18 yaşındayken ustasını sirkin kasasını soyarken görünce, onun suçuna ortak olmayı reddeder. Bunun üzerine ustası kendisini öldürmeye kalkar. Barton, kötü yaralanmasına rağmen sirkten kaçmayı başarır. Bir yıl sonra iyileşince yeniden sirkteki işine döner.

Bir gün Iron Man’in bir kötüyle dövüşüne tanık olunca okçuluk yeteneğini kötülükle savaşta kullanmaya karar verir. Okçuluk yeteneği onu intikamcılar (Avengers) grubunun üstün üyelerinden biri yapmıştır fakat sık sık intikamcıları terk ederek grup dışında bir kariyer elde etmeye çabalamaktadır.

Hawkeye’ın süper güçleri yoktur. Cesareti, savaşma yeteneği ve sirk gösterilerinde kazandığı beceriler ona inanılmaz bir atiklik kazandırmıştır. Örneğin, 45 metreden attığı oklarla %95 isabet sağlamaktadır. Ok deyince aklınıza şu aralar, eski performansını kaybetmiş Arrow gelecektir muhtemelen ama Hawkeye’in ondan çok daha sürdürülebilir bir başarı sağlayabileceğini düşünüyoruz.

Toxin

toxin

İlk olarak simbiyot nedir ondan başlayalım. Simbiyot, kendi başına yaşamını devam ettiremeyen, konak bir canlıya ihtiyaç duyan bir parazittir. Birleştiği canlıya bir takım süper güçler veren simbiyotlar dünya dışı varlıklardır. Spiderman Evreni’nin üçüncü simbiyotu olarak bilinen Toxin’i acımasız simbiyot Carnage dünyaya getirmiştir. Carnage, doğurduğu şeyden o kadar nefret eder ki onu öldürmeye kalkar fakat doğum sırasında güçsüz kaldığı için bunu başaramaz ve Toxin’i polis memuru Patrick Mulligan’ın vücuduna yerleştirir.

Patrick, simbiyot dürtülerini bastırmayı başararak, güçlerini iyilikten yana kullanmayı tercih eder. Kötülüğe karşı açtığı bu savaşta, Spiderman Toxin’in müttefiği olarak yer alır. 2000’li yıllarda ortaya çıkan Toxin’in dönüşümü, diğer simbiyotlarla olan ilişkisini ve onlarla olan savaşını anlatan bir dizi gerçekten izleyenleri ekrana bağlayacaktır. Özellikle bunu Netflix çekse, bir de güzel efektler katsa tadından yenmez.

Rouge ve Storm Birlikteliği

rouge

X-Men kadınları denilince akla gelen isimlerden olan Rouge ve Storm’un birlikte çalıştığını hayal edin, güzel olmaz mıydı?

Yakından bakalım. Storm, havayı manüpile ederek yönetebilen ve büyük yıkımlara yol açabilecek bir mutanttır. Onun bu gücü, bir çok düşmanını alt etmesine yardım etmiştir. Rouge ise aslında başlangıçta hiç bir gücü olmayan biri olarak karşımıza çıkmıştır fakat daha sonradan kendisinin ten teması bulunduğu kişilerden güçlerini emdiği anlaşılmıştır. Başkalarının anılarını ve güçlerini kendi bedenine aktarma yeteneği olan Rouge daha sonradan Ms. Marvel’in güçlerini tamamen emer ve süper güçlü bir mutant olur. Rouge’un kişisel psikolojik gelişimini izleyeceğimiz ve bu yolda ona yol gösteren kişinin Storm olduğu bir dizi güzel olabilir. Belki yapımcılar bu iki karaktere şans verir ne dersiniz?

Moon Knight

Moon_Knight_descending

Marvel’in Batman’i diyebileceğimiz Moon Knight’ın hikayesi aslında çok ilginçtir. Asıl adı Marc Spector olan namı diğer Moon Knight yani çeşitli askeri görevlerde yer alan Marc Spector, bir gün ölümcül  yaralar alır ve Mısırlı bir kabile onu iyileştirmek için Mısır Ay Tanrısı Khonshu’n heykelinin yanına koyarlar. Dolunayda gerçekleşen bu ayinden sonra Marc Spector, ay tanrısının güçlerini kazanır.

Dolunay zamanı çevikliği, gücü ve hızı artan Moon Knight, ona zarar veren kişilerden intikam almaya başlar. Daha sonralarında ise kendini suçlulara karşı savaşmaya adayan Moon Knight, bir süre Avengers takımında da yer almıştır. Spector’un kişisel gelişim ve dram psikolojini izleyeceğimiz hatta ve hatta güçlerini nasıl elde ettiğine tanıklık edebileceğimiz bir televizyon dizisine asla hayır diyemeyiz. Mısır’ın da gizeminin katılabileceği bu kahramanlık dizisi, sevenleri için tatminkar olacaktır.

Captain Marvel / Ms. Marvel

ms marvel

Captain Marvel, aslında Marvel Evreni’nde bir çok karaktere verilen ortak bir süper kahraman adıdır. Fakat, biz bu yazıda Carol Danvers adlı Captain Marvel’a odaklanacağız ya da diğer bir adıyla Ms. Marvel.

Carol Danvers, henüz daha yetişkinliğe adım atmamışken hava kuvvetlerine katılan bir pilot olarak karşımıza çıkar. Kısa zamanda rütbesi yükselen Danvers, NASA’nın bir projesi yüzünden süper kötü olan Yon-Rogg tarafından kaçırılır. Danvers’ı kurtarmaya gelen kişi ise Mar-Vell adlı Kree ırkından bir kahramandır. Bu kurtarma görevinde Danvers’ın DNA’sı Kree DNA ile etkileşime geçip Ms. Marvel’ı meydana getirir.

Aslında Ms. Marvel, Carol Danvers’ın alt egosudur ve güçlerini daha sonradan fark etmeye başlar. Süper güçler kazanan Danvers, Avengers takımına da katılıp iyiliğin mücadelesinde onlara destek olur. Carol Danvers’ın, ilham hikayesini izleyeceğimiz ve dersler çıkaracağımız bir dizinin hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Electra

elektra

Marvel’in en seksi kadın karakterlerinden olan Electra, süper hızda kullandığı ekipmanları ile karşımıza çıkmaktadır. İlk ortaya çıkışı Daredevil çizgi romanında olan Electra, babası öldürünce kendisini eğitmek için Uzak Doğu’ya gider ve orada dövüş sanatları eğitimleri alır ve kendisini  yetiştirmeye başlar. Daha sonralarda ise onu yetenekli bir süikastçi olarak görürüz. Son yıllarda, Daredevil dizisiyle yeniden hayatımıza giren Electra, kendi dizisine geçse ne kadar iyi olur değil mi? Bir kötü taraf için çalışan bir iyilik için mücadele eden, bu durumda bir arada derede kalan karakterimiz için bir spin off gelse hoş olmaz mı?

Not: Bu listedeki bazı karakterler hakkında birçok söylenti olduğunu seçimlerimizi yaptıktan sonra fark ettik. Ama bu bilgiler henüz tam kesinleşmediği için seçimlerimizi değiştirmeyi düşünmedik. Bu arada her ne kadar Blade ve Electra’nın dizileri bulunsa da oldukça vasat yapımlar oldukları için dikkate almadık.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Bizi Mahvedecek l Bates Motel S5 E4

Sonraki Yazı

The Big Bang Theory’den Sevindirici Haber!